У гонитві за Китаєм. Американський винищувач 6 покоління

21 березня 2025 року 47-ий президент Сполучених Штатів Америки, Дональд Трамп, заявив про створення потужностей серійного виробництва американських винищувачів 6 покоління.

Разом із міністром оборони Пітом Хегсетом і головнокомандувачем Військово-Повітряних Сил США генералом Девідом Алвіном було оголошено переможця тендеру на виробництво винищувача за програмою Next Generation Air Dominance, ним стала авіаційна корпорація Boeing. Компанія перемогла із проектом винищувача, що має назву F-47.

Трохи про Next Generation Air Dominance

У 2014 році за результатом науково-дослідницького агентсва Міністерства оборони Сполучених Штатів Америки The Defense Advanced Research Projects Agency було зініційовано програму NGAD.

Аналітика дослідницької організації спрогнозувала втрату актуальності американської винищувальної авіації у Тихому та Індійському океані, у зв’язку з розвитком китайської авіації. Очікувалось, що у 2030 році американські Lockheed Martin F-22 Raptors будуть уступати перспективним китайським Chengdu J-20. Щоправда, розрахунки виявились помилковими, оскільки вже у 2017 році Міністерство національної оборони КНР прийняли на озброєння винищувач 5 покоління, тим самим показав справжні швидкі та ефективні зміни, на які не здатні демократичний стрій, що пов’яз у своїй бюрократії.

Тому результатом досліду став висновок, що немає сенсу розвивати 5 покоління надалі та втримувати позицію у паритеті— потрібно робити крок вперед та бити на попередження , тобто розвивати міфічне 6 покоління. Довгий час не існувало певних критеріїв для цієї генерації винищувачів, було багато думок, серед них встановлення безпілотного керування літальним апаратом. Але справа дійшла до іноваційного покращення параметрів 5 покоління та встановлення штучного інтелекту й системи керування безпілотних апаратів різних типів.

Вже у 2015 році керівник відділу закупівель Міністерства оборони Френк Кендалл профінансував розробку перспективного бойового літального апарату, яка на той момент мала назву Air Superiority 2030.

В даному проекті взяли участь одні з найтоповіших авіаційних компаній, такі як: Boeing, Northrop Grumman, Lockheed Martin, Textron, General Atomics та інші.

У 2017 році програма була реформована, в результаті чого, почала займатись замість окремого літака комплексом технологічних рішень для майбутніх винищувачів 6 покоління.

За інсайдерською інформацією видавництва Defense News, у 2020 році прототип літального апарату NGAD здійснив свій перший політ, що, до речі, виявилось правдою, якщо вірити заяві Трампа про те, що F-47 здійснює успішні польоти останні роки.

Але варто зазначити, що, цілком імовірно, прототип даного літального апарату здіймається в небо останнє десятиріччя, про що повідомляє авіаційний журналіст Девід Ченчіотті на своїй сторінці у соціальній мережі X. Звісно, що він сам не має впевненості в цих твердженнях, але спирається він на інсайдні фотографії, зроблені поблизу міст Вічіта та Амаріло у 2014 році.

В подальшому розробка винищувача постійно затримувалась, у зв’язку з розбігом вимог до 6 покоління. Доволі смішно спостерігати, як світовий лідер деградує, не маючи певних вимог до вже існуючого прототипу. Критерії для літака постійно змінювались вищим керівництвом, і прототипи постійно перероблювались.

У липні 2024 року програму було призупинено з невідомих причин. Імовірно, керівництво США були впевнені у своїх наявних силах та потужностях, через що розробка винищувача 6 покоління була не настільки актуальною.

Авжеж американці знов прорахувались, недооцінивши свого опонента Китайську Народну Республіку, яка своїми швидкими і вчасними рішеннями вже обійшла США у військових технологіях, та їх масовості.

У вересні 2024 року генерал Військово-Повітряних Сил Джеймс Слайф заявив, що, враховуючи нові вимоги до проекту, керівники програми NGAD вже невпевнені у тому, що за отриманими критеріями необхідно створювати новий літальний апарат з нуля.

Вже у грудні того ж року Китай презентував перші два прототипи винищувачів 6 покоління на Чжухайській авіаційній виставці, що викликало обурення у американских елітах. Аналітичний центр Hudson Institute заявив, що презентація J-36 та J-50 — сигнал для американської сторони, що вимагає продовження програми Next Generation Air Dominance.

У березні 2025 року керівництво Військово-Повітряних Сил США на форумі Асоціації повітряно-космічних сил зійшлось на тому, що необхідно продовжувати програму NGAD.

Фінансова складова програми

21 березня 2025 року Дональд Трамп у своїй заяві повідомив, що у розробку буде вкладено 20 мільярдів доларів, не враховуючи раніше залучені 9 мільярдів.

Як повідомив Девід Олвін, командуючий штабу Військово-Повітряних Сил США, першочергово планується оснастити американські ВПС новітніми F-47 у кількості близько 200 літальних апаратів.

Також він додав, що майбутній винищувач буде перемагати по всих параметрах сучасні літаки 5 покоління, і що найголовніше: F-47 буде мати значно меншу вартість, ніж Lockheed Martin F-22 Raptor, який, до речі, оцінюється у 180 мільйонів доларів.

Чесно кажучи, важко уявити, як літальний апарат, який має більші габарити, кращі технології, концептуально новітні системи керування та покращені характеристики ефектифної площі поглинання, буде мати меншу ціну виробництва.

В той же день незалежні експерти почали стверджувати, що питання вартості F-47 — чергова брехня від команди Трампа, оскільки перспективний винищувач оцінюється у понад 300 мільйонів доларів США.

Також було обговорено експорт майбутнього винищувача, не звертаючи уваги на зовнішню політику нинішньої адміністрації президента США, керівництво впевнено, що F-47 отримає замовлення по всьому світу, у тому ж числі й в Європі.

Зазначається, що програма NGAD використовує вдосконалені технології розробки та виробництва, які дозволять ВПС купувати нові літальін апарати приблизно кожні вісім років і замінювати їх кожні 16 років, без необхідності продовження терміну служби силами авіаційно-ремонтних заводів після позначки 3500 нальотаних годин.

Програма ґрунтується на трьох принципах, які отримали назву “цифрова трійця”:

Гнучка розробка програмного забезпечення з повною цифровою потоковою обробкою на основі контейнерного програмного забезпечення, яке постійно коректується та тестується на основі відгуків безпосередньо з військових частин;Система відкритої архітектури з модульним еталонним обладнанням і програмним забезпеченням, що дозволяє швидке оновлення та інтеграцію нових систем та технологій;Цифрова інженерія, або використання передових концепцій комп’ютерного моделювання та симуляції роботи ситем.

Технічні характеристики

Льотно-технічні характеристики

Загалом, мало відомостей щодо технічних характеристик F-47, але є певні заяви щодо його критеріїв.

По-перше, було гучно заявлено, що в перспективного літального апарату найменша ефективна площа розсіювання у світі в порівнянні з аналогами.

Варто зазначити, що Lockheed Martin F-22 Raptor має ЕПР близько 0,3 квадратних метрів, про що сказав головний конструктор його прямого конкурента Су-57, Давиденко. Також до даних оцінок дійшли інші російські авіаконструктори, які займались розробкою Су-57, у свої роботі в академії наук, що мала назву “Фундаментальні та прикладні проблеми стелс-технолгій”.

Після огляду F-22, можна сказати, що значення ЕПР в нього настільки фантастичне, що і віриться погано.

Щодо конструкції літального апарату важко щось сказати, але літак виконаний у схемі “літаючого крила”, і, схоже, що не має кіля.

Судячи з усього, винищувач оснащений двома турбореактивними двигунами, які ще не були розроблені(Трохи нагадує історію розробки Су-57), на тендер яких подали свої кандидатури компанії Pratt & Whitney та General Electric. За заявами, планується, що літак зможе набирати швидкість більше 2 махів.

Тактико-технічні характеристики

Щодо ттх: планується інтегрувати на F-47 весь арсенал керованого озброєння Сполучених Штатів, серед якого є керовані авіаційні бомби, ракети “повітря-повітря” та крилаті ракети “повітря-поверхня”.

З цікавого те, що для даного літального апарату планується розробити керовану авіаційну ракету “повітря-повітря” великої дальності дії Lockheed Martin АІМ-260 Joint Advanced Tactical Missile, яка здатна уражати повітряні цілі на відстані понад 200 кілометрів.

І найважливіший аспект озброєння: на літак інтегруються системи керування безпілотними літальними апаратами, яке буде полегшено допомогою штучного інтелекту. Відомо, що БпЛА планується використовувати для розвідувальних завдань, і, можливо, застосування в якості баражуючих боєприпасів.

Інша сторона монети

Вже багато незалежних аналітиків заявили, що, імовірно, проект буде мати провальний результат, посилаючись на потужності відділу розробки літальних апаратів компанії, який явно не має позитивного досвіду в даній сфері.

Пролунали гучні заяви, називаючи весь цей контракт “великою корупцією”, оскільки Boeing на здатний виконати подібне технічне завдання.

У этого самого F-47 есть нехорошие признаки уже на старте. Когда самолёт обзывается в честь мудилы, находящегося у власти (Трамп 47-й презик), это уже паршивый признак. Игрушка создаётся для того, чтобы тешить самолюбие в первую очередь. Но ещё более паршивый признак для трамполёта — Боинг. Американскую шестёрку отдали на создание Боингу. А Боинг нынче это куча провальных проектов. Провальных не только в чём-то новом, но и в том, что основано на старых технологиях 80-х. В общем лучше уж к Китаю за самолётами. Там честнее и надёжнее.

Підсумок

На папері проект виглядає дуже потужно і доволі конкурентоспроможним до китайських своїх колег, має сучасні технології, інтегровані новітні системи керування і малу ЕПР. Але, враховуючи всі інші нюанси, проект має провальний характер та, імовірно, стане великим розчаруванням для Військово-Повітряних Сил.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Eastern Eagle
Eastern Eagle@xEasternEagleAvia

2.7KПрочитань
14Автори
21Читачі
Підтримати
На Друкарні з 30 березня

Більше від автора

  • “25 синій” — від Баграму до Кульбакино

    Ця стаття присвячується українському “грачу”, який ось-ось відсвяткував своє 40-річчя. Мова йде про Су-25 з заводським номером 25508106009. Цей літак явлється одни з ветеранів 299-ї бригади, а також, цей борт брав участь в боових діях в Афгані.

    Теми цього довгочиту:

    Су-25
  • Ка-29 на службі в Україні

    Ка-29 палубний транспортно-бойовий гелікоптер, спроєктований КБ Камова у 70-х роках.

    Теми цього довгочиту:

    Ка-29

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається