Усередині російського бюджету: податки, запозичення, резерви

Зміст

Автори: Олександра Прокопенко та Олександр Коляндр для The Bell

Оригінальний допис був опублікований 5 жовтня 2024 року

Привіт! Ласкаво просимо до нашого щотижневого путівника по російській економіці, написаного Олександрою Прокопенко та Олександром Коляндром і підготовленого виданням The Bell. Цього тижня ми розглядаємо рекордно високий державний бюджет росії, деталізуючи плани щодо податків і витрат, оцінюючи надійність резервів Москви та ймовірність бюджетної кризи в найближчі роки.

Вищі податки, низький борг і великі резерви допомагають росії фінансувати рекордні військові витрати

Кремль планує збільшити військові витрати на 25% до 140 мільярдів доларів на рік, згідно з планом бюджету, поданими до парламенту на початку цього тижня. І ці витрати залишатимуться на цьому рекордно високому пост-радянському рівні щонайменше три роки. Водночас, уряд має намір мати дефіцит бюджету не більше 1% ВВП і не розраховує на непередбачувані надходження від продажу нафти. Тож як росія планує оплачувати чергове збільшення військового виробництва? Якщо коротко, то не за рахунок експлуатації своїх природних ресурсів, а скоріше за рахунок населення.

Податки

Уряд очікує, що доходи від нафти і газу, які були основним паливом для російської військової машини у 2022 році, будуть зменшуватися протягом наступних років. У 2025 році планується зібрати 10,94 трильйона рублів (115 мільярдів доларів за поточним курсом), що на 370 мільярдів рублів менше від планів на цей рік. А до 2027 року Москва очікує подальшого падіння доходів від реалізації енергоносіїв - до 9,77 трильйона рублів. Падіння світових цін на нафту, скорочення видобутку і зниження податкового навантаження є одними з причин, на які посилається міністерство фінансів.

Попри зниження нафтогазових доходів, уряд очікує на загальне збільшення податкових надходжень - переважно за рахунок податку з продажів і корпоративного податку. Загалом уряд очікує, що податкові надходження зростуть до 29,4 трильйона рублів у 2025 році, що на 18,4% більше, ніж у 2024 році. Потім очікується більш скромне зростання на 6,5% і 6,85 у 2026 і 2027 роках відповідно. Додаткові доходи частково пояснюються економічним зростанням, оскільки чим більше заробляють компанії і чим більше споживає населення, тим більше податків буде зібрано.

Але підвищення загальних податкових ставок, а не просто сплеск активності, робить більший внесок, не в останню чергу тому, що додаткові надходження (в тому числі від вищої ставки податку на прибуток підприємств) будуть спрямовані до федерального бюджету, а не в регіони. Грубо кажучи, трохи більше третини додаткових надходжень до бюджету буде отримано за рахунок економічного зростання, а решта - за рахунок збільшення податкового навантаження на бізнес та населення.

Запозичення

Москва все ще планує мати дефіцит бюджету в найближчі роки, хоча й невеликий: 0,5% ВВП у 2025 році, або 1,17 трильйона рублів, потім 0,9% і 1,1% ВВП у наступні два роки. Такий розрив все одно потрібно покривати. Більше того, рівень дефіциту майже напевно зросте порівняно з тим, що прогнозує міністерство фінансів. У 2024 році початковий план передбачав дефіцит на рівні 0,9%, але зараз він зріс до 1,7%.

Щоб покрити дефіцит, державі доведеться збільшити запозичення - те, що вона може собі дозволити. За прогнозами Міністерства фінансів, у 2027 році співвідношення державного боргу до ВВП сягне лише 18% - чверть від середнього рівня, що спостерігається в країнах, які розвиваються. Такий низький показник є не лише наслідком багаторічної фіскально-консервативної політики влади, а й результатом заборони Заходу - яку довго погрожували, а потім запровадили - на інвестиції в російський державний борг.

В умовах санкцій російська держава може позичати лише всередині країни, в тому числі у державних банків. Наступного року міністерство фінансів планує залучити на внутрішньому ринку 4,78 трильйона рублів (близько 50 мільярдів доларів) - на 17% більше, ніж у 2024 році. З урахуванням погашень чистий борг, розміщений урядом, складе 3,37 трильйона рублів проти 2,68 трильйона рублів цього року. Але цього року міністерству не вдалося вкластися в графік запозичень. У другому та третьому кварталах було залучено лише половину від запланованої суми. Оскільки відсоткові ставки перевищують 15% і мають тенденцію до подальшого зростання, ринок не бажає зараз позичати гроші уряду. Тим часом, саме Міністерство фінансів не в захваті від перспективи запозичень за такою високою вартістю. Але Центральний банк неодноразово заявляв, що високі ставки ще довго залишатимуться високими.

Резерви

Міністерство фінансів все ще має можливість використовувати «Фонд национального благосостоянія» для покриття дефіциту, якщо це буде потрібно. Технічно це порушує давно встановлені правила, а також плани уряду, викладені в проєкті бюджету. Але на практиці ніщо не заважає Кремлю змінити правила або дати добро на те, щоб залізти в кишеню. На кінець 2024 року фонд становитиме трохи більше 11 трильйонів рублів (116 мільярдів доларів), або 5,6% ВВП. Очікується, що до кінця наступного року він зросте до 12,883 трильйона рублів, хоча уряд планує витратити 1,3 трильйона рублів цього року і ще 600 мільярдів рублів у 2025 році.

Влада також планує поповнювати фонд, якщо це буде можливо. Заплановане збільшення на 1,6 трильйона рублів наступного року доведе його до 6% ВВП. Частка фонду в ліквідних активах також має зрости - з 3,7 трильйона до 5,5 трильйона рублів. Однак реальність може завадити цим планам. Ціни на нафту можуть виявитися нижчими, ніж прогнозувалося, або план розміщення боргових зобов'язань може потребувати коригування. Поки що, однак, цифри не підтверджують чуток про те, що фонд знаходиться на шляху до неминучого повного вичерпання. Навіть якщо ціни на нафту будуть на 10 доларів за барель нижчими від прогнозованої бюджетної цифри у 69,70 доларів, протягом наступного року - за прогнозованим курсом долара - розмір фонду все одно залишиться більш-менш незмінним.

Чому це має хвилювати світ

Ми вже писали про те, що росія збільшує військові витрати за рахунок соціальних видатків, які суттєво скоротяться вже наступного року. Особистий рівень життя росіян також більше не зростатиме такими ж темпами. Хоча добробут продовжить зростати в матеріальному вираженні завдяки загальному державному стимулюванню та дефіциту робочої сили, темпи зростання сповільняться. Зарплати в реальному вираженні зростуть на 7% наступного року, порівняно з 9,25% цього року. До 2027 року щорічне зростання становитиме 4,1%. Реальні наявні доходи населення - ключовий показник рівня життя - сповільняться ще швидше через підвищення комунальних платежів і дорогі кредити. Цього року вони зростуть на 7,1%, потім на 6,1% у 2025 році і на 3,4% у 2027 році.

Падіння цін на нафту на $10 не призведе до економічного колапсу у 2025 році. Реальну загрозу для бюджету становитиме лише комбінація факторів - тривале падіння цін на нафту і, наприклад, зростання прихованої або відкритої мобілізації проти посилення імміграційної політики.

Росія закривається від мігрантів

Попри серйозний дефіцит робочої сили, про який міністерство фінансів навіть згадало в бюджетних документах, російська влада посилює міграційне законодавство.

  • Госдума планує розглянути п'ять законопроєктів проти нелегальної міграції до кінця року. Спікер Госдуми Вячєслав Володін оголосив, що законодавці оцінять ці ініціативи як пріоритетні для поточної законодавчої сесії.

  • Уряд вже підготував позитивні відгуки на три законопроєкти. Зокрема, щодо заходів, які зроблять нелегальну міграцію обтяжуючою обставиною у кримінальних справах, а також два законопроєкти, які передбачають посилення покарання за підробку міграційних документів та допомогу або організацію нелегальної міграції. Дві інші ініціативи, які мають бути розглянуті, включають позасудове блокування веб-сайтів, які надають інформацію про нелегальні послуги для мігрантів, і заборону на діяльність посередників, які організовують іспити з російської мови для мігрантів.

  • За даними МВС, в росії проживає 6,2 мільйона іноземних громадян, близько 9% з яких перебувають в країні нелегально. Ці цифри не включають людей, які приїжджають, а потім стають натуралізованими російськими громадянами.

  • Ухвалюючи одне антиімміграційне обмеження за іншим, центральна і регіональна влада, ймовірно, переслідує дві мети. По-перше, вони хочуть відповісти на запити російського суспільства, яке значною мірою виступає проти імміграції. По-друге, вони хочуть збільшити кількість мігрантів, які отримують російське громадянство, а отже, мають право бути призваними на військову службу і воювати в Україні.

  • За останні місяці кілька російських регіонів заборонили мігрантам привозити до росії свої сім'ї, продавати вуличну їжу або працювати в сфері охорони здоров'я чи освіти. Наприклад, мігранти в Нижегородській області не можуть отримувати дозвіл на роботу до весни 2025 року. Школам рекомендують обмежити кількість дітей мігрантів у класах і перевіряти їхні знання російської мови, а Міністерство внутрішніх справ пообіцяло запустити реєстр для моніторингу всіх нелегальних іммігрантів до березня 2025 року.

Чому це має хвилювати світ

Антиімміграційні заходи російської влади спрямовані на зменшення потенційного соціального невдоволення, яке, схоже, зростатиме на тлі прогнозованого уповільнення зростання реальних доходів населення. Вони також мають на меті підштовхнути мігрантів до прийняття російського громадянства, зробити їх придатними до служби в армії та покращити збір податків. Як наслідок, потік мігрантів до росії, що скорочується, може зменшитися ще більше, що призведе до дефіциту робочої сили та інфляційного тиску на заробітну плату.

Цифри тижня

Уряд хоче зобов'язати державні корпорації компенсувати до бюджету 50% ринкової вартості будь-яких компаній, що перейшли до них після націоналізації «за рішенням суду». Ринкова вартість буде визначатися за результатами незалежної оцінки. Це стосуватиметься всіх активів, переданих державним корпораціям з наступного року. Це далеко не перший крок, спрямований на те, щоб допомогти поповнити державну скарбницю за рахунок націоналізації. Іноземні компанії, які залишають росію, вже сплачують податок на вихід у розмірі 15% від ринкової вартості активів, що продаються в росії, і ця частка може бути збільшена до 40%.

Суд заморозив 372 мільйони доларів на російських рахунках BNY Mellon і JPMorgan на вимогу генерального прокурора, який подав позов проти двох українських державних установ і двох американських банків. Російська прокуратура вимагає від них компенсації за арешт Міжнародного резервного банку, колишньої української «дочки» Сбєрбанка. Спочатку прокурори просили заморозити активи на суму 93,5 мільярда рублів (близько 1 мільярда доларів).

У жовтні Міністерство фінансів скоротить обсяги купівлі іноземної валюти майже на дві третини до 3,1 мільярда рублів на день. Очікується, що це скорочення підтримає обмінний курс рубля.

Тижнева інфляція в росії з 24 по 30 вересня зросла до 0,19%, згідно з даними Росстату. Річна інфляція склала 8,7%. Загалом за місяць ціни в росії зросли на 0,42%, а з початку року - на 5,72%.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

293KПрочитань
24Автори
694Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається