
За останні три роки війни в Україні Росія розширила, розвинула та адаптувала свою кампанію впливу, спрямовану на більшу частину світу, поширюючи свій ідеологічний контент у статтях Вікіпедії та в розповсюджених інструментах штучного інтелекту (ШІ).
Під час виборчих кампаній у Румунії та Молдові або політичних дискусій між президентом США Дональдом Трампом і президентом України Володимиром Зеленським мережа неавтентичних проросійських порталів активізувала свою діяльність, висвітлюючи контент підсанкційних ЗМІ та узгоджуючи глобальні інформаційні джерела з кремлівською наративною машиною.
Російська мережа стала глобальною
Мережа «Правда» - це сукупність шахрайських порталів новин, орієнтованих на більш ніж вісімдесят країн і регіонів світу, запущена Росією в 2014 році. У 2024 році французька організація Viginum, що займається моніторингом дезінформації, повідомила про цю мережу, виявивши зловмисну діяльність кримського ІТ-бізнесу, що згодом було підтверджено Лабораторією цифрових криміналістичних досліджень Атлантичної ради (DFRLab), яка довела пряму причетність Росії до цієї платформи.
«Правда» діє як інформаційна пральня, посилюючи і насичуючи новинний цикл тропами, що надходять з російських ЗМІ та афілійованих з Кремлем Telegram-каналів. Протягом 2024 року, «року супервиборів», ця мережа створила веб-сайти, спеціально націлені на НАТО, а також на Трампа, президента Франції Еммануеля Макрона та інших світових лідерів і політиків.
ШІ та Вікіпедія на передовій
Ця стратегія, ймовірно, є спробою обійти глобальні санкції проти російських новинних агентств, яка тепер отруює ШІ та Вікіпедію. Видаючи себе за авторитетні джерела у Вікіпедії та надійні ЗМІ, які цитують популярні великі мовні моделі (LLM), російські тропи переписують історію війни Росії в Україні. Прямим наслідком цього є вплив на західну аудиторію контенту, що містить прокремлівські, антиукраїнські та антизахідні меседжі, під час використання чат-ботів зі штучним інтелектом, що спираються на LLM, навчені на таких джерелах інформації, як Вікіпедія.
Що далі?
Ось деякі з результатів дослідження, проведеного DFRLab у партнерстві з фінською компанією CheckFirst. Це дослідження викрило довготривалу російську кампанію онлайн-впливу, яка вкоренилася в глобальному інтернеті. Разом ми випустили серію глибоких розслідувань. Для оцінки, картографування та викриття впливу мережі «Правда» ми випустили інтерактивну інформаційну панель і карту з безкоштовними наборами даних, які показують, як саме країни стають мішенями для впливу.
У міру того, як чат-боти зі штучним інтелектом продовжують розвиватися, Росія заражає їх кремлівським контентом, призначеним для впливу на глобальний інтернет, спотворюючи розуміння громадськістю фактів і здатність приймати обґрунтовані рішення. Ця операція відкриває двері до питань щодо прозорості навчання моделей штучного інтелекту та модерації контенту, що надходить з відомих російських джерел, які постійно спричиняють розбіжності у поглядах Заходу стосовно підтримки України.
Джерело — Atlantic Council