Влада наступного року збирається знайти ще близько 400 тисяч контрактників

Авторка: Фаріда Рустамова 

Оригінальний допис був опублікований 20 грудня 2023 року

Серед тих, кому влада активно пропонуватиме поїхати на фронт, будуть боржники з аліментів.

Кремль і Міноборони наступного року продовжать кампанію з набору службовців за контрактом до російської армії. Високопоставлений співрозмовник, знайомий із планами військового керівництва, розповів, що регіони вже отримали з Москви план щодо контрактників на 2024 рік, і він приблизно такий самий, яким був цього року. Загалом по країні планується знайти близько 400 тисяч осіб, які погодяться поїхати на фронт, повідомив співрозмовник. 

Про те, що російським регіонам доведеться наступного року продовжити активно шукати людей для контрактної служби, говорить і людина, яка бере участь у нарадах у Кремлі. Він не повідомив точного плану з набору контрактників наступного року, однак, за його словами, він «буде аналогічний тому, що був цього року, або трохи менший». «Але точно не більше», - стверджує він.

З весни 2023 року в російських регіонах розгорнулася масштабна інформаційна кампанія з реклами контрактної служби в армії. Головне, чим заманюють людей на війну - гроші. Якщо середня зарплата в росії близько 70 тисяч рублів, то щомісячний оклад контрактника починається від 204 тисяч рублів. Є премії, наприклад, за участь у наступальних діях і захоплення української техніки. Крім того, при укладенні контракту передбачена одноразова виплата з федерального бюджету в розмірі 195 тисяч. Багаті регіони, наприклад Москва і Московська область, значно доплачують своїм контрактникам.

Про намір російської влади набрати 400 тисяч службовців за контрактом протягом 2023 року стало відомо в березні. Із заяв офіційних осіб можна зробити висновок, що план уже перевиконано. Наприклад, на колегії Міноборони 19 грудня міністр оборони Сєргєй Шойгу сказав, що від початку року на службу вступило 490 тисяч контрактників і добровольців. Останні формально не мають статусу військовослужбовців і можуть виїхати з фронту після закінчення терміну служби, тоді як контрактники зобов'язані воювати до формального закінчення війни. Скільки цього року було набрано саме контрактників Шойгу не розкрив, але зі слів заступника голови Радбезу Дмітрія Мєдвєдєва випливає, що на частку добровольців припадає близько 21% тих, хто вступив на службу. Виходить, що контракти з Міноборони уклали з початку року близько 387 тисяч осіб.

Якщо вивчити заяви Міноборони за останні роки про кількість контрактників у російській армії і плани щодо їхнього набору, то можна помітити, що офіційні цифри не стикуються одна з одною. 

- У березні 2020 року Шойгу стверджував, що в російській армії 405 тисяч контрактників. Запам'ятаємо цю цифру. 

- Рік тому, вже в розпал війни, міністр говорив: кількість контрактників потрібно довести до 695 тисяч, причому до кінця 2023 року - до 521 тисячі. 

- Невідомо, скільки на момент цієї заяви контрактників було в армії. Але навряд чи менше, ніж у березні 2020 року, адже зростання їхньої кількості було одним із пріоритетів Міноборони до війни. 

- Виходить, що для виконання плану, який оголосив Шойгу наприкінці 2022 року, Міноборони потрібно було набрати ще 116 тисяч осіб. Однак план щодо контрактників на 2023 рік був 400 тисяч бійців. Причому цю цифру нещодавно підтвердив сам Путін. 

-Російська влада стверджує, що перевиконала план цього року. Як ми порахували вище, контракт із Міноборони уклали близько 387 тисяч осіб. Виходить, що контрактників у російській армії вже має бути понад 750 тисяч. Тобто виконано навіть план, який Шойгу озвучив напередодні на 2024 рік: довести кількість контрактників до 745 тисяч осіб.

Наші співрозмовники у владі одностайні: виконати план з набору контрактників владі наступного року буде набагато важче, ніж цього, хоча ситуація відрізнятиметься від регіону до регіону. Останні звіти Міноборони про успіхи в рекрутуванні вони оцінюють скептично. 

«Люди, які з патріотичних міркувань ішли на війну, закінчилися. Одночасно дуже сильно зросли зарплати в цивільному секторі і на військових підприємствах. Плюс у деяких регіонах є вахтовики, а в них зарплати ще вищі. Якщо тобі в цивільному секторі платять 150 тисяч рублів, навіщо тобі 200 тисяч, які Міноборони платить контрактникові?», - розмірковує високопоставлене джерело, знайоме з тим, як регіони шукають контрактників. 

За словами співрозмовника, який відвідує наради в Кремлі, Міноборони вичерпало попередні ресурси: «Сьогодні вже немає тієї кількості людей, які пили пиво і лузкали насіння [і пішли на контрактну службу]». Тюремне населення, згодне укладати контракти, за його словами, теж вичерпується.

«Зараз тривають перегони між регіонами, вони стараються, але знаходити стільки людей нереально. Це ж конкретні люди, мужики. Якщо ти їх залучаєш в армію, ця людина звідкись вибуває. І зараз найчастіше вона вибуває з конкретної робочої спеціальності - лікар швидкої допомоги, водій автобуса. А де взяти нового водія автобуса?», - розмірковує джерело, близьке до Кремля.

Зарплата контрактникам у 200-300 тисяч рублів порушує баланс на ринку праці, продовжує співрозмовник: «Є конкретна історія з РЖД, де величезний дефіцит кадрів на будівництвах. І цей дефіцит цього року став ще сильнішим, оскільки робітники знаходять менш фізично важку роботу з окладом у 1,5-2 рази вищим. Наприклад, тим же водієм автобуса». 

У росії рекордно низьке безробіття - 2,9% станом на жовтень. Президент Путін пишається цією цифрою, проте фінансово-економічний блок вона не тішить, оскільки дефіцит кадрів стримує розвиток економіки і прискорює зростання цін. «В економіці практично не залишилося робочих рук, ситуація з кадрами дійсно дуже гостра», - говорила нещодавно голова Центробанку Ельвіра Набіулліна. Міністр економічного розвитку Максім Рєшетніков називав дефіцит кадрів головним внутрішнім джерелом ризиків для економіки.

Незважаючи на дефіцит робочої сили, план щодо контрактників буде виконано, і робитиметься це за допомогою більш адресної агітації, пояснює співрозмовник, який знає про плани регіонів щодо пошуку контрактників. Як резерв він називає, наприклад, громадян, які не платять аліменти: «Їх десятки тисяч, при цьому офіційно вони ніде не працюють. Мобілізувати їх не встигли. Зрозуміло, яке у цих громадян моральне обличчя. А так вони зможуть віддати борг батьківщині і платити аліменти».

Однак виплат за аліментами від військовослужбовців ще потрібно домогтися - деякі неплатники користувалися послабленнями, які зробила влада для тих, хто вирушив на фронт, і так уникали відповідальності. Загалом же, за даними Федеральної служби судових приставів, станом на 1 січня 2023 року налічувалося 771 тис. виконавчих проваджень про стягнення аліментів, а у 153,8 тисяч справ неплатники перебували в розшуку або їх було оштрафовано. Наступного року може бути ухвалено закон про реєстр боржників з аліментів. 

Ставка на службу за контрактом дозволяє владі не мобілізувати громадян великими хвилями. Однак, за словами співрозмовників у регіонах, на місцях влада віддала б перевагу мобілізації, оскільки це більш простий для них режим. А проведена з минулої осені робота зі списками військкоматів та іншою інформацією про громадян може допомогти владі мобілізувати чоловіків «без шкоди економіці».

«Але коли хтось із губернаторів намагається наверх передати, що давайте, може, ще одну мобілізацію, звучить жорстка відмова. Тільки контракт», - нарікає співрозмовник у керівництві одного з регіонів.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

293.6KПрочитань
24Автори
698Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається