Автор: Максім Такер для The Times
Оригінальний допис був опублікований 4 серпня 2023 року
Київ і штаб Зеленського опинилися на межі евакуації через повітряні удари в грудні
Російський бомбардувальник МіГ-31К з гіперзвуковою ракетою піднявся в повітря з авіабази Саваслейка, що за 180 миль на схід від Москви. Це сталося менш ніж через 24 години після того, як ймовірні українські безпілотники завдали удару по Кремлю, і пілот отримав наказ помститися.
Літак скинув своє навантаження, коли мчав до українського кордону. Коротке падіння, спалах полум'я і шлейф диму - і ось уже «Кінжал» робить маневр в атмосфері в напрямку Києва. Українське командування протиповітряної оборони мало лише кілька хвилин, щоб зупинити балістичну ракету на швидкості 10 Махіввід удару по резиденції уряду президента Зеленського.
«У нас є планшет з повітряною обстановкою, і коли з'являється балістична ракета, що наближається, комп'ютер негайно реєструє її і малює зону, куди вона повинна потрапити», - говорить підполковник столичної протиповітряної оборони у своєму першому інтерв'ю міжнародним ЗМІ. The Times погодилися не публікувати його ім'я, щоб захистити його родичів на окупованій території.
«Він розраховує ціль на основі траєкторії польоту. Система намалювала центр кола точно над Майданом - вони точно цілилися в урядовий квартал».
Президент Путін назвав цю зброю «нестримною», але вона ніколи не стикалася з американськими протиракетами «Петріот», подарованими українцям за кілька тижнів до атаки 4 травня. Автоматизовані системи батареї «Петріот» вразили зброю вартістю 10 мільйонів доларів власними ракетами, і за лічені секунди знаряддя путінського гніву перетворилося на уламки
Зараз Україна має понад дві батареї «Петріот», які здійснили революцію в системі протиповітряної оборони і вдихнули нове життя в столицю, що перебуває в стані бойових дій, відбивши серію атак фактично без втрат. Україна навіть змогла відправити рухому батарею на північ до кордону, де вона здивувала Кремль, збивши п'ять бойових літальних апаратів над російським повітряним простором за один день, а потім на південь для підтримки контрнаступу.
«Навколо Києва ми зараз маємо найпотужнішу систему протиповітряної оборони у світі. І фактично за всю історію», - сказав полковник, заявивши про 215 перехоплень російських ракет та безпілотників над Києвом лише у травні та червні. «Це «Петріот», це NASAMS, це німецькі IRIS, С-300, це французькі «Кроталь». Росіяни зрозуміли, що битися головою об стіну там, де вона найтовща, безглуздо».
Британська винахідливість також відіграє важливу роль в обороні міста, розповів полковник. Міністерство оборони поставило кілька вантажівок Supacat, переобладнаних британськими інженерами для стрільби сучасними ракетами класу «повітря-повітря» малої дальності (ASRAAM). Вони розгорнуті в першу чергу для перехоплення роїв російських безпілотників-смертників «Шахєд», що постачаються з Ірану, але деякі з цих систем також підтримують контрнаступ України.
Високомобільні системи можуть увійти в зону, де діють російські ударні гелікоптери, відкрити вогонь і від'їхати. На відміну від інших систем, таких як Starstreak, ASRAAM не потребують прямої видимості і можуть самі наводитися на ціль, якщо постріл ракетами був здійснений поблизу цілі.
Незважаючи на наявність в українському арсеналі великої кількості сучасного озброєння, полковник попередив, що Київ знову буде вразливим цієї зими, якщо західні партнери різко не збільшать виробництво озброєнь і терміново не відправлять в Україну старі, законсервовані системи.
«Не можна планувати війну з річним виробництвом 150-160 ракет «Петріот». Ми використали їх за місяць», - сказав він, б'ючи на сполох, що у його людей закінчуються боєприпаси. «Якщо ми почекаємо до осені, до середини жовтня, вони знову вдарять по енергетичній інфраструктурі. Це точно. Ця зима буде ще важчою, ніж попередня».
Він розповів, що в грудні українська влада була на межі того, щоб віддати наказ про повну евакуацію Києва через інтенсивність російських авіаударів. «Мало хто знає про це, але Київ був на межі евакуації, - сказав він. «Був один день, який, на мою думку, визначив долю Києва і російської кампанії зі знищення нашого енергетичного сектору, коли по Києву було випущено 49 крилатих ракет».
У відчайдушні 15 хвилин 16 грудня Україна випустила десятки ракет зі своїх радянських С-300, американських NASAMS та німецьких IRIS-T, щоб врятувати місто від повного знеструмлення в умовах низьких температур.
«Якби ми допустили успіх цього удару, Київ довелося б евакуювати. А евакуювати два з половиною мільйони людей дуже важко», - сказав полковник.
За його словами, без більшої кількості ракет його війська не зможуть захистити ці мільйони людей від мінусових температур цієї зими, що призведе до нової хвилі українських біженців на захід, до Великої Британії і ЄС.
Полковник звинуватив деякі країни Заходу в тому, що вони не розуміють природи путінської загрози для Європи і необхідної відповіді. Він сказав, що західні чиновники сказали йому, що його вимоги до протиповітряної оборони «занадто коштовні».
«Балтійські країни - це люди, які дійсно розуміють. Вони віддають все, що можуть, тому що розуміють, що якщо ми не витримаємо, то вони точно не витримають. Ви воюєте, ми даємо, і все. Поляки молодці. Скандинавські країни дуже багато допомагали, що не афішується. Фіни, шведи, норвежці, данці, британці, але з рештою світу дуже важко. У мене був досвід з французами, коли вони не розуміли, вони казали: «Чому ви не здаєтеся?». Вони прямо запитували: «Чому ви не здаєтесь?».
Нестача ракет також загрожує зірвати контрнаступ України, додав він, заявивши, що в армії закінчилися боєприпаси, необхідні для витіснення росіян наприкінці травня, що змусило війська «штурмувати укріплені пункти в лоб».
Полковник звинуватив політиків у тому, що вони рахують монети замість життів і враховують лише вартість наданої зброї, а не вартість зберігання, обслуговування або знищення зброї, що наближається до застарілої.
«Ми отримали ракети NASAMS, вироблені у 1994 році. У 2024 році вони досягнуть граничного терміну служби. Утилізація ракети AMRAAM AIM-120B коштує $26 000 - $28 000. Її простіше запустити, віддайте її нам. Дайте нам ці ракети, ми будемо їх використовувати», - сказав він.
«Я розмовляю з військовими, з американцями, британцями. Вони нас розуміють, вони самі не можуть зрозуміти, навіщо вони дали нам 400 БТРів М113, коли у них 6 тисяч простоюють. Це ж нічого не коштує. Вони вже просто стоять. Вони підуть на металобрухт. Її треба обслуговувати або виводити з експлуатації».
За його словами, американці мають 1100 пускових установок «Петріот», з 40 старими батареями PAC-2 на постійному зберіганні, які могли б повністю захистити Україну від російських ракет.
«За них вже заплатили бабусі нинішніх громадян США. Ви або залишаєте їх гнити, або віддаєте нам, ми їх якось використаємо», - додав він.
За його словами, росіяни адаптували свою тактику, щоб уникнути батарей «Петріот», зосередившись на нанесенні ударів по містах, віддалених від столиці, таких як Одеса, які ще не прикриті. Вони також модернізують старі ракети за допомогою передових технологій і радіопоглинаючої оболонки. Останніми тижнями Москва намагається знищити українські аеродроми, де базуються літаки, що запускають британські ракети Storm Shadow, вражаючи командні та логістичні центри в глибині окупованої території.
«Удари по аеродромах - це данина поваги Storm Shadow. Дуже дякую, Велика Британіє, тому що вони дійсно виявилися дуже ефективними. За допомогою Storm Shadow ви запускаєте ракету-приманку і протирадіолокаційну ракету. І все це одночасно в одному напрямку. Тож росіяни, якщо вони намагаються перехопити Storm Shadow, отримують протирадіолокаційну ракету, яка влучає в їхній радар. Плюс пастки. Дуже, дуже ефективна штука».
Полковник сказав, що «Storm Shadow» насправді мають вдвічі більшу дальність, ніж заявлено, - близько 500 км, а не 250 км, що свідчить про те, що США не мають жодних підстав продовжувати зволікати з наданням ракет ATACMs з аналогічною дальністю, але які можуть запускатися наземними системами «Хаймарс», що вже стоять на озброєнні української армії.
«Є питання до американських політиків - ATACMs. Чому ви нам їх не даєте? Скажіть, чому ні, чому ні? У нас тут вже є річ, яка може полетіти далі, ніж ATACMs, - сказав він. «Так, боротьба з росією, країною з військовим бюджетом, що перевищує наш державний бюджет, коштує величезних грошей. Ми готові платити за це - своїми життями. Якщо хтось вважає, що гроші важливіші за наші життя, будь ласка, так і скажіть. Не давайте обіцянок, потім даючи нам мінімум. Скажіть це зараз, і ми не будемо на вас розраховувати».