Як виграти нову велику гру в Центральній Азії - National Interest

Сполучені Штати та Європа можуть і повинні сприяти регіональній інтеграції та розвитку Центральної Азії.

У XIX – на початку XX століття, в ході «Великої гри» між Російською імперією та Британською імперією, Центральна Азія була поділена на сфери впливу. П'ять сучасних регіонів перебували під контролем Петербурга. Емірат (тодішнє Королівство) Афганістан був нейтральним. Пакистан тоді був провінцією Британської Індії.

Розпад Радянського Союзу надав п'ятьом державам Центральної Азії незалежність трохи понад тридцять років тому. Цей регіон значною мірою ігнорувався великими державами світу, хоча його південний сусід Афганістан був театром двадцятирічної війни НАТО.

Проте з того часу геополітика та геоекономіка змінилися. П'ять країн досягли повноліття як усередині країни, так і на регіональному рівні, працюючи разом над розкриттям потенціалу регіону як ключового ресурсного та інфраструктурного центру для енергетичної безпеки та глобальної торгівлі. Регіон має тісні історичні зв'язки з Росією і розташований вздовж китайського "Поясу та шляху". Проте, він також пропонує значні можливості для американських та європейських компаній отримати доступ до ключових дорогоцінних металів для енергетичного переходу.

Отже, у регіоні відбулися різкі зміни у відносинах: часті зустрічі глав держав, візити міністрів закордонних справ та безпрецедентна кількість підписаних двосторонніх угод, які змагаються за доступ до цієї нової першокласної геополітичної та економічної нерухомості. Але саме хаотичне виведення військ з Афганістану та вторгнення в Україну в лютому 2022 року змусили серйозно розпочатися зовнішньополітичний поворот у західних столицях.

Візит Девіда Кемерона в регіон минулого місяця зробив його першим міністром закордонних справ Великобританії, який колись прибув до Киргизстану, Таджикистану і Туркменістану. У Лондоні це визнання того, що цей регіон змінився і має вирішальне значення для безпеки та процвітання Європи. Одночасно з квітневим візитом Кемерона італійський уряд прийняв у Римі президента Таджикистану Емомалі Рахмона.

Кемерон, як і у випадку з сектором Газа, вирішує зіграти свою роль і використовувати британський вплив для побудови ключових відносин: «Ми живемо у суперечливому, конкурентному світі. Якщо ви хочете захищати та просувати британські інтереси, вам потрібно вийти на ринок та конкурувати», — сказав він місцевим журналістам.

Економічна вісь угоди, укладеної Кемероном, забезпечить доступ регіону до британської торгівлі, безпеки та досвіду. Британські фірми вже модернізують водну інфраструктуру регіону, розробляючи гідроенергетичні проєкти й планують витратити 50 мільйонів фунтів стерлінгів на розвиток. Ці витрати пов'язані зі схемами, спрямованими на сприяння навчанню англійської мови та наданню стипендій для залучення найкращих студентів до британських університетів.

Основою довгострокового економічного партнерства стануть постачання критично важливих рідкісноземельних металів. Західні інвестиції та бізнес у спільному розвитку видобутку цього ресурсу забезпечать більш диверсифікований доступ до сировини за вигіднішою ціною. Відкриття шляхів ринку дає Центральній Азії можливість відкрити безпрецедентний рівень міжнародних інвестицій.

Ця регіональна спільнота в довгостроковій перспективі повинна включати два останні регіони — Афганістан і Пакистан, що відкриє шляхи для "південного коридору" до порту в Аравійському морі, інтегруючи зацікавлені країни в глобальну морську економіку. Це також запропонує Афганістану сьогодення, з економічною та політичною інтеграцією із сусідніми країнами. Це єдиний спосіб гарантувати, що Афганістан знову не стане експортером тероризму. Важливо, що регіоналізм завадить Росії здійснити свої амбіції щодо створення південного коридору до Перської затоки.

Тому політики у Вашингтоні, Лондоні та Брюсселі повинні використовувати свій досвід і допомогти об'єднатися більш формально зі створенням регіонального «Союзу S7», який підтримує Банк інфраструктури та інвестицій S7 та Управління з критично важливих мінералів S7.

Сильніша багатостороння організація сприяла б діалогу і перетворила регіон у юридично і нормативно незалежний блок, здатний ефективніше представляти власні інтереси. Це також призведе до посилення інститутів та безпеки в регіоні з історичними соціально-економічними заворушеннями та спільними потребами у боротьбі з тероризмом.

Джерело

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Новини України та світу

70KПрочитань
4Автори
247Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається