У травні 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, президент США - Джо Байден підписав закон про ленд-ліз, про захист демократії в Україні. Цей двопартійний закон нагадав про історичну програму, яку використовували Сполучені Штати під час Другої світової війни, щоб постачати допомогу своїм союзникам і забезпечити поразку нацистської Німеччини. Українські дипломати активно працювали над продовженням програми ленд-лізу після вересня 2023 року, але вона закінчилася 30 вересня.
Закон про ленд-ліз України був потужним символом зобов’язання США захищати Україну від російської агресії. Однак, на практиці, Сполучені Штати передали Україні боєприпаси, зброю та іншу військову допомогу на суму 46,6 мільярда доларів у 2022-2023 фінансових роках, використовуючи інші повноваження, окрім механізму ленд-лізу.
Спочатку, програма часів Другої світової війни — Закон про ленд-ліз був створений за президента США Франкліна Рузвельта, з метою позики та оренди військового обладнання, яке вкрай необхідно союзникам США, щоб зупинити військову машину Гітлера. За умовами початкової програми ленд-лізу 1941 року, Рузвельт відправляв військові матеріали насамперед до Великобританії, а потім, після нападу Гітлера, до Радянського Союзу.
У 2022 році існування ленд-лізу дозволило Байдену продовжувати допомогу Україні, не вимагаючи нових дій від Конгресу, як у випадку з додатковим фінансуванням. Він також надіслав чіткий сигнал, як Україні, так і Росії, що більше зброї продовжуватиме надходити в Україну, якщо це буде потрібно для оборони країни. Проте, використання ленд-лізу було виключено, через існування нових альтернативних потоків допомоги. Військова допомога, натомість, була зосереджена на трьох інших американських бюджетних програмах, які надавали допомогу Україні без будь-яких вимог щодо повернення або відшкодування вартості зброї:
Ініціативі сприяння безпеці України (USAI),
Програмі іноземного військового фінансування (FMF)
Уповноваженні президента (PDA).
Рішення адміністрації Байдена використовувати бюджетні канали, не пов’язані з ленд-лізом, після повномасштабного вторгнення, було пов’язано з перевагою адміністрації надавати військову допомогу Україні без будь-яких позик чи елементів оренди. У 2022 році в Білому домі повідомили «Голосу Америки», що «надають першочергову увагу допомозі Україні, за яку потім не потрібно буде повертати кошти». Тим не менш, Закон вважається потужним символом політичної підтримки.
«Назва програми військової допомоги Україні «ленд-ліз» свідчить про те, що Захід серйозно налаштований відповісти на вторгнення Росії», – написав Томас С. Ворік з Атлантичної ради в 2022 році. — «Путін навчиться історії і буде побоюватися того, що станеться, коли Сполучені Штати збільшать допомогу країнам, у які вони вторглися або яким вони погрожували. Незважаючи на своє історичне значення, поточна допомога Україні досі не здійснювалася через використання Закону про ленд-ліз.»
Хоча, закінчення терміну дії Закону України про ленд-ліз не впливає на поточний рівень військової допомоги США, поновлення дії Закону залишається важливою заявою про підтримку та значним запасним планом для Сполучених Штатів, у разі затримки фінансування. Враховуючи здатність невеликих меншин у Конгресі затримати прийняття закону, який має сильну підтримку обох партій, політичні і бюрократичні бар’єри та обмеження можуть уповільнити голосування щодо пакетів допомоги. Ленд-ліз може стати додатковим інструментом для отримання допомоги за спрощеними процедурами. Можливо, його також варто відновити, з метою подолання тупикової ситуації в Конгресі, яка затримує прийняття законів про регулярні асигнування.
Посол України в Сполучених Штатах - Оксана Маркарова стверджувала, що «варіант лізингу чи оренди зброї», в ідеалі, має залишатися можливим, через закон про ленд-ліз у разі затримок або труднощів із забезпеченням зброї для України, через інші пакети. Наразі, вона працює над тим, щоб продовжити термін дії закону ще на один рік, аби механізм залишався в силі, якщо виникнуть зупинки у затвердженні чи наданні інших форм допомоги. Колишній посол України в США Валерій Чалий, розповів Українській службі ВВС, що ймовірність продовження ленд-лізу залишається через зміни до оборонного бюджету на 2024 рік. У разі відновлення закону про ленд-ліз, ймовірно, залишиться резервний варіант для інших бюджетних програм Америки. Зараз Білий дім і відповідальні члени обох палат зосереджені на завданні продовження фінансування України. Це, безумовно, пріоритет, щоб забезпечити поразку Росії. Але відновлення закону про ленд-ліз також надішле важливий сигнал про те, що Америка продовжує підтримувати Україну.
Олівія Янчик – програмний асистент Євразійського центру Atlantic Council.
Джерело — Atlantic Council