Звідки береться нагар

Бездимний порох хімічно являє собою нітроцелюлозу з добавками. Він згорає за рахунок того кисню, що містять у собі його власні молекули. Але хімічно зв'язаного кисню не вистачає для повного згорання до вуглекислого газу, тому утворюються продукти неповного окиснення, які колективно називаються сажею, що формує нагар.

Сажа потрапляє на поверхню механізмів та в мастильні матеріали в процесі надходження продуктів згоряння пороху. Підвищення інтенсивності її утворення може бути спричинене наступними факторами: 

Високе співвідношення порох/повітря - патрони з меншою наважкою пороха утворюють менше нагару не тільки через меншу кількість пороху, але й через більшу кількість повітря, що знаходиться між гранулами пороху.

Низькі температури повітря – з ними можна стикнутися під час сезонних умов експлуатації.

Старий порох – при старінні, пороха помалу втрачають можливість повного згорання, тому залишають після пострілу значну кількість нагару. 

Наявність барвників в мастильних матеріалах - на початку процесу горіння утворюються високоактивні частинки (радикали). Барвники, які майже завжди є високоспряженими системами, виконують функцію затравки, що значно пришвидшує нагароутворення. 

В цілому, сажа має негативний вплив на змащувальні матеріали: 

Втрата протизносних характеристик – модифікатори поверхні адсорбуються на поверхні сажі, роблячи їх непридатними для захисту деталей, як по відношенню до корозії, так і зносу критичних вузлів. 

Підвищена в’язкість – сажа, поміщена в мастило, збільшує в’язкість мастила.

Зношення металевої деталі змащеної свіжим (жовте), відносно новим (сіре) та відпрацьованим, насиченим нагаром (чорне) маслом

На механізми сажа має наступний вплив: 

• Ініціація корозії. 

• Підвищене абразивне зношування. 

Вплив на експлуатаційні характеристики зброї:

• Нагар з часом забиває нарізи ствола, погіршуючи точність.

• Високе тертя в механізмах викликає перегрів та деформації деталей, що призводить до появи осічок.  

• Нагар включає в себе кислотні гази та водорозчинні солі, які утворюються внаслідок горіння самого пороха чи капсульного складу. Це призводить до суттєвого зниження корозійної стійкості.  

На жаль, контролювати якість вашої збройової змазки без лабораторних умов дуже важко, тому єдиним логічним рішенням буде проводити комплексну очистку зброї якомога частіше.


Хай стрільба йде як по маслу!

Наш телеграм: @s148_engineering;

Наш інстаграм: @s148_engineering;

Наш фейсбук: @s148engineering;

Наш ютуб: @S148Engineering;

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
S148 Engineering
S148 Engineering@s148_engineering

Догляд за зброєю від хіміків

232Прочитань
10Автори
6Читачі
На Друкарні з 15 червня

Більше від автора

  • Про що каже синій колір?

    Як розпізнати рівень забруднення зброї за кольором патчів? Чому синій не завжди означає ефективність? Дізнайтесь, як індикатори, аміак і концентрація міді впливають на чистку. Прості поради для ідеально чистої зброї! 💙

    Теми цього довгочиту:

    Розміднення
  • Лужне чи нейтральне? Яке мастило обрати

    Тут пояснюється різниця між "лужними" та "нейтральними" мастилами, спростовуються поширені міфи про їхні властивості, а також надаються рекомендації щодо використання мастильних матеріалів для зброї.

    Теми цього довгочиту:

    Чистка Зброї
  • Скільки живе кевлар? Дослідження стабільності

    Текст присвячений дослідженню стабільності та довговічності кевлару. Чинники, які впливають на деградацію кевлару, такі як ультрафіолетове випромінювання, температура, вологість та механічне навантаження. Сстандарти випробувань міцності.

    Теми цього довгочиту:

    Кевлар

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається