Чому Ви читаєте цю статтю? Привернув увагу заголовок? Заінтригувала тема? Ні. Ви читаєте цю статтю тому, що в Україні є свобода слова.

Так, саме це складне суспільно-правове явище лежить в основі практично будь-якої дії, пов’язаної з інформацією в різних її формах. Однак як тоді зрозуміти, що ж таке свобода слова, що вона охоплює і, найголовніше, чи має вона межі, особливо в часи воєнного стану?

Що таке свобода слова?

Для початку звернімося до базового і найголовнішого — Конституції. Перша частина статті 34  запевняє, що

«Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань».

У частині другій маємо більш  розгорнуте пояснення:

«Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб — на свій вибір». 

Світові тенденції людиноцентризму та верховенства права повинні панувати й на території України, що автоматично свідчить про визнання утвердження й непорушності прав і свобод людини кінцевою метою діяльності держави. 

У контексті свободи слова в недосяжному ідеалі це означало б абсолютну відсутність лімітів чи вимог. Однак немає нічого абсолютного, і практично будь-яке право, окрім права на повагу до гідності, може зазнавати виправданих (і не зовсім) втручань чи обмежень. Саме це і відбувається з правом на свободу слова під час повномасштабного вторгнення.

Обмеження свободи слова

Читаймо Конституцію далі: «Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя».

Більше схоже на перелік якихось абстрактних понять, аніж на реальні й конкретні межі, чи не так? З одного боку, ми маємо дотримуватися зрозумілих і очевидних обмежень: не поширювати дані про пересування підрозділів ЗСУ чи їхньої техніки, двічі подумати перед тим, як звинувачувати владу у зраді й не поширювати тез ворожої пропаганди. Так, застереження «Оголошено повітряну тривогу. Відійдіть від вікон» означає ще й «Відійдіть від вікон… і не знімайте роботу ППО». Виважені й обґрунтовані аргументи проти таких обмежень знайти неможливо.

Однак на рівні з цими заходами розвиваються суперечливі чи відверто неприйнятні явища, як-от транслювання телемарафону «Єдині новини» (так, із ним теж щось не так) і погрози незалежним журналістам. 

Деталі

Ще не вщух галас від обговорення резонансної новини про тривале прослуховування команди Bihus. Infо: приховані камери відеоспостереження в кімнатах, де журналісти спали, переодягалися, займалися особистими справами, в сауні, прослуховування телефонів — масштаб цієї операції вказує на те, що для її реалізації очевидно необхідні і велика команда спільників, і значна сума грошей. Останнє мимохіть наштовхує на думку про те, що все організовано кимось із можновладців: там і коштів удосталь, і впливу теж. «Чомусь прослуховують не корупціонерів, а викривачів корупції» — саме така теза повторюється в коментарях під офіційними заявами очільника Bihus.Info Дениса Бігуса. 

Але необхідно стишити поширення популістичних звинувачень, які паралельно несуться шквалами в соцмережах. Поговорімо про критику влади під час війни. Вочевидь, це потрібно робити лише у випадку, коли це справді необхідно, а отже й аргументовано. Саме гібридна війна, а потім і повномасштабне вторгнення стали каталізаторами вдосконалення медіаграмотності та навичок інформаційної гігієни, тож варто відрізняти, де є факт про привласнення умовним нардепом шестизначної суми з гуманітарної допомоги, а де — лише спекуляція. Розганяючи хвилі обурення й недовіри у анонімних телеграм-каналах, ми пишемо шкідливу казку про хибного ворога. 

А що з телемарафоном?

Безперечно, сотні журналістів й інших членів команд кількох телеканалів працюють ледь не цілодобово, щоб розповісти про останні події повномасштабного вторгнення. Але результати моніторингу від Інтернет-видання «Детектор медіа» свідчать про допущення систематичних суттєвих недоліків. Зокрема, у звіті за жовтень-грудень 2023 року вказано: «73,2 порушення на досліджену годину ефіру означають, що щохвилини в марафоні є більше одного порушення стандарту». Серед цих порушень лідирує в середньому значенні невідокремлення думок від фактів. До цього призводить насамперед перенасиченість ефірного часу включеннями експертів. На другому місці антирейтингу — достовірність. Величезний дисонанс — говорити про протидію фейкам і пропаганді, коли по національному телебаченню значний відсоток контенту становить інформація з недосконалим показником достовірності. Такі порушення стандартів теж потребують уваги задля забезпечення населення надійною інформацією з першоджерел. 

То, враховуючи всі порушення, свободи слова таки немає?

Вона таки є. Вочевидь, набагато легше помічати негатив і порушення, ніж зважати на наявність та функціонування. Не варто з помилки робити аксіому, невіддільну і невиправну характеристику явища. 

Врешті-решт, ми живемо не в романі Орвелла. Необхідно розрізняти причини встановлення обмежень: це тоталітаризм з боку власної ж влади, як наразі відбувається в білорусі, чи геноцид з боку ворога. Тому, попри потерпання від війни та вимушені обмеження, свобода слова й надалі залишається частиною українських реалій. 

Наша команда:

Авторка: Вікторія Митько — студентка Факультету правничих наук НаУКМА, учасниця студентських організацій.
Редактор: Денис Лукін — історик, письменник.
Дизайнерка: Аріна Ховзун — студентка програми «Етика. Політика. Економіка» в Українському католицькому університеті, івентниця/ дизайнерка студентських організацій.

Наше медіа працює саме завдяки твоїй підтримці. Вподобай цей допис, пошир його серед друзів і подруг, напиши нам схвальний чи не дуже відгук, бо це мотивує нашу команду продовжувати й покращувати власну діяльність.

Твій донат сьогодні є внеском у майбутнє кожного й кожної з нас. Аріна зможе скуштувати улюблену піцу й створити вишуканий дизайн для нової публікації. А ви б не хотіли отримувати винагороду за старанну щоденну працю?

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Опінії
Опінії@opiniyi

Опінії кожної людини важливі

1.4KПрочитань
0Автори
24Читачі
Підтримати
На Друкарні з 2 лютого

Більше від автора

  • Хто, як і для чого проєктує

    Моя клієнтка розповідала про те, як її батько фактично припинив спілкуватися з нею після розлучення з її матір’ю. Коли ж спілкувався з нею, то звинувачував у відсутніх стосунках між батьком і донькою її матір.

    Теми цього довгочиту:

    Психологія
  • Чому література часу Голокосту — один з інструментів зцілення для українців сьогодні?

    принаймні так вважає Віктор Франкл, психолог і психотерапевт єврейського походження та автор «Людини в пошуках сенсу»

    Теми цього довгочиту:

    Голокост
  • Як кремль готувався до війни? Доктрина примакова

    У 1995 році відбулася інтервенція НАТО в Боснію згідно з мандатом ООН (росія проголосувала за резолюцію 743, що легітимізувала операцію в Боснії), яка викликала невдоволення в російського населення.

    Теми цього довгочиту:

    росія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається