Платформи: Windows, Steam Deck
Прайс: 119 гривень (без знижки)
Жанр: Roguelike/Twin Stick Shooter
Час: 2-5 годин
Оцінка: 5/10
“Українська гра! Підтримаємо наших розробників! Шедевр!”, — саме так зустрічали Bosorka у всіх соцмережах. І хоч я вважаю що підтримувати розробників потрібно, але купівля Bosorka — це скоріш донат в надії, що колись розробники випустять щось краще, а не купівля гарної гри.
Хоча я і рекомендую всім витратити 100 гривень і взяти цю гру, щоб підтримати розробників, але пишу чесний огляд, бо гра відверто не дуже. Тож давайте відкинемо оце “ура це наші!” і представимо, що Bosorka вийшла від нонейм студії, наприклад, з Швеції. І поїхали оцінювати цю гру незалежно, з точки зору сами ГРИ, а не патріотизму.
Сюжет та світ
Сюжету майже нема. Є інтро-відосік про те, як наша героїня знаходить якийсь некрономікон, він від неї тікає та спавнить купу демонів. І тепер їй треба все це виправити, спіймати книжку і вбити зло що в ній сидить. Також є ще 1 відосік після перемоги над фінальним босом. Спойлерити його не буду, але там теж нічого особливого.
Тож це маленька історія, яка майже не розкривається. Діалогів в грі нема, лору нема, тож сучасні любителі роуглайтів, що зажерлися сюжетами та діалогами в іграх такого жанру, будуть розчаровані.
Відсилок до фольклору тут теж мало. Чисто назви деяких рун та імена босів і все. До того ж, нема навіть якогось бестіарію чи журналу, де були б описи ворогів та босів, хоч трошки історії героїні.
Коротше в плані сюжету та світу гра дуже слабка. Звісно, це роуглайт і тут супер глибокий сюжет не завжди важливий. Але хочаб трошки діалогів чи лору не завадило б, бо це вже сучасний стандарт.
Графон і саунд
Візуально гра виглядає нормально. Нічого супер-видатного, але око не ріже. Якихсь візуальних глітчів чи інших проблем нема, оптимізація гарна, потягне навіть мікрохвильовка. Тож тут претензій нема.
Музика і звуки гарні, але музики вкрай невистачає. Саундтреки класні і мені дуже сподобалися, особливо в останній локації, але їх мало. Звісно, гра коротенька, але якщо б було хоча б ще 2-3 треки на бійки в різних локаціях, було б набагато краще. Бо вже за пару годин один і той же трек по колу набридає.
Ґеймплей
Ну і до головного. Почну з хорошого: в грі мені не зустрілося жодного багу, керування дуже відгучне та зручне, хітбокси адекватні, тож в цьому плані це якісний продукт.
Кор-ґеймплей
В кор-ґеймплеї маємо твін-стік шутер. Стріляємо по ворогам, доджимо їх атаки, та просуваємося вперед по локації. В нас є основна нескінченна зброя, є типу скіл, що кастується по кулдауну, ульта, а також різні зброї з обмеженою кількістю використань, що можуть випасти на локаціях. Самі локації лінійні, з небагатьма сайдовими кутами де може бути скриня чи хілка.
Вороги спавняться постійно і дуже швидко біжать на нас, після чого атакують чи стріляють. Кількість ворогів досить велика, але спавняться вони “купками”, тож сотень ворогів на екрані в нас не буде, хіба що пара десятків. Вони не нескінченні і якщо мочити ці купи ворогів хвилин 10, то вони закінчаться. Видів ворогів дуже небагато, десь десяток, в них досить простий AI, але вони беруть кількістю.
З ворогів випадають монетки та інколи — душі, більш цінний ресурс, який зберігається між ранами. Тож мочити ворогів корисно, хоча ніякої експи та прокачки тут нема.
І так біжимо через 3 локації, на кожній локації вбиваючи боса. Причому всього біомів 5 (принаймні мені зустрілося 5 за десяток ранів), тож деяка варіативність є.
Розвиток персонажу
Напочатку гри обираємо мітлу, яких тут 5 штук. Напочатку в нас є лише 1, а всі інші треба відкривати, виконуючі певні завдання (наприклад, вбити 3 елітних мобів). Кожна мітла має свою унікальну “ульту”, а також може зі старту дати нам певний скіл на кулдауні. В цілому метла не дуже сильно вирішує, але певні бонуси нам дає.
Далі в ході рану на локаціях будемо знаходити скрині, які можна відкрити за монетки. Чим більше скринь відкриваємо — тим дорожче вони стають, тож не завжди нам вдасться зібрати все. Руни зі скринь дають нам різні пасивні абілки: від зменшення кількості стаміни для спринту до шансу крита чи випадіння хілки при вбивстві ворога.
Також після вбивства кожного боса ми будемо потрапляти в “хаб”, де зможемо купити додаткові і сильні руни за душі, що зрідка випадають з ворогів. Тут теж не зможемо купити все, бо якщо перший ітем коштує лише 1 душу, то другий — вже 3, а третій — 5 і т.д.
Окрім цього можемо знайти різні лімітовані зброї зі спеціальними ефектами, та скіли на кулдауні. Зброй та скілів досить небагато, але всі вони досить корисні. Наприклад, бульбашкомет — це імба, яка дозволить нам швидко знищувати босів.
Проблеми
Наче звучить як непоганий роуглайт, так? Але тепер переходимо до сумної частини — проблем гри.
Гра коротка і при цьому має дуже невелику реіграбельність. Рун всього пара десятків, зброї та заклятть і того менше. Причому десь половина рун — взагалі повне сміття (наприклад руна на швидкість, коли ми всю гру будемо юзати ривок, чи руна на випускання іскор при ОТРИМАННІ ДАМАГУ). Реально корисних рун прям дуже мало.
Звичайні вороги починаючи з 2 локації стають доволі жирними і спавняться в досить величезних натовпах. І якщо небеса не будуть до нас добрими і нам не випаде апгрейд дамагу (мені випав лише 1 раз за 10+ ранів), то будемо колупати ці натовпи довго і нудно.
“Замочити всіх на скілі” тут не дуже вийде, бо ворогів багато, на локаціях купа безодень куди ми можемо впасти і з 2 локації доведеться битися на маленьких острівцях, де маневрувати не дуже виходить. А коли ворогів стає багато — на екрані повний хаос і так чи інакше будемо отримувати дамаг.
В результаті бійки з натовпами ворогів зводяться до юзання експлоітів. Вони туплять, перестрибуючи через безодні. Тож найкращий спосіб їх знищити — постійно стрибати між різними острівцями та відстрілюватися зброєю та скілами. І це… Нудно. Через жирність ворогів це може тривати 10-15 хвилин на кожен натовп.
Боси. Це найбільший крінж. Вони прям ДУЖЕ ЖИРНІ і атаки в них досить нерізноманітні. Битися з босами невесело, бо якщо нам не випаде бульбашкомет — це колупання на 5-10 хвилин. Останній бос так взагалі повна срака. Він настіки жирний, що бійка з ним в мене тривала ПІВГОДИНИ. Бо на ньому в мене не було бульбашкомета і я наношу 2 дамагу, а в нього — 3000 ХП, при цьому він постійно спамить одноманітними атаками.
В результаті гра прям сильно незбалансована. Відчувається прям неприємно, особливо на босах. Ну а через те що варіативність апгрейдів/білдів та й самих біомів/ворогів невелика, то і реіграбельність теж на низькому рівні, хоча це ДУЖЕ ВАЖЛИВО для гри в жанрі роуглайт.
Вердикт
Bosorka відчувається як демка чи ранній доступ якоїсь більш масштабної і гарної гри. Але, нажаль, це вже реліз. Тут нема нічого інноваційного, свіжого, оригінального. І навіть пофіг на відсутність оригінальності і на те, що вона коротенька і контенту мало — поганий баланс псує враження і не дозволяє коротенькій грі бути принаймні веселою та “атракціоном на 1 вечір”.
Тож знову повертаємося до тезісу: “а що, якщо б це була гра не від наших розробників?”. Це посередність максимум на 5/10, що потребує як мінімум ребалансу того, що вже є в грі. Рекомендувати цю гру неможна, але можна купити чисто щоб підтримати розробників в надії, що в майбутньому вони виправлять свої помилки та зроблять щось більш круте.
Тож хоч це і круто, що українське інді розвивається і підтримувати розробників варто, якщо вам не жаль 100 гривень. Але хвалити та співати оди посереднім іграм теж не треба. А Bosorka саме така — посередня.