Чи втрачає Сі Цзіньпін контроль? Що приховують натяки з Пекіна - Pancouver

Політичний та економічний тиск може змусити китайського президента і загального лідера Сі Цзіньпіна делегувати частину своїх повноважень своїм заступникам, що стане дуже важливим кроком. Це спонукало деяких спостерігачів і ЗМІ припустити, що влада Сі Цзіньпіна може слабшати.

Xi Jinping

Основною причиною цього, ймовірно, є труднощі Сі Цзіньпіна у вирішенні економічних проблем Китаю, які почалися з кризи на ринку нерухомості в 2021 році. Протягом багатьох років Комуністична партія Китаю (КПК)залежала від забезпечення економічного процвітання, щоб легітимізувати своє правління в країні. Однак постійні слабкі результати китайської економіки протягом останніх чотирьох років у поєднанні з торговою війною Трампа з Пекіном ускладнюють відновлення економіки. І це, ймовірно, є фактором, який підриває режим Сі.

Ці чутки про Сі почалися відразу після останнього засідання 30 червня політбюро (головного органу партії, що приймає політичні рішення), на якому зібралися провідні лідери Китаю для прийняття важливих рішень.

Для людей, які не стежать за китайською політикою, думка про те, що Сі делегує частину повноважень, не є чимось особливим. Однак, щоб зрозуміти Китай, важливо усвідомити, що Сі має величезну владу, і, схоже, політбюро сигналізує про майбутні зміни.

Які є підказки?

Символізм і непряма мова відіграють важливу роль у спілкуванні комуністичної партії з китайським народом. Це відбувається за допомогою гасел або ключових фраз, які разом називаються «тіфа (提法)».

Цей метод інформування є важливим, оскільки він формує політичну мову та дебати, а також впливає на те, як китайська та міжнародна аудиторія розуміє те, що відбувається. На перший погляд, заклик політбюро до посилення «координації політики» та «процесу перегляду» основних завдань може здаватися ознакою того, що центральний уряд прагне забезпечити виконання місцевими чиновниками програми Пекіна.

Однак за заявою політбюро, ймовірно, стоїть щосбільше, ніж здається на перший погляд. У заяві йдеться про те, що спеціалізовані органи, які існують у центральному комітеті партії, включаючи впливові комісії, очолювані лояльними до Сі Цзіньпіна особами, повинні зосередитися на «керівництві та координації основних ініціатив» і «уникати втручання обов'язки інших або перевищення повноважень».

Для досвідчених спостерігачів за Китаєм це є натяком на те, що цей впливовий орган, який приймає рішення побічно погрожує Сі за те, що той утримує занадто багато влади. Але непрозорий характер процесу прийняття рішень китайською елітою, де значна частина закулісної політики відбувається за закритими дверима, означає, що розшифрувати її повідомлення не завжди легко.

Через це все зростають спекуляції про те, що триває боротьба за владу. Це не є цілком несподіваним, враховуючи, що Сі через антикорупційні кампанії очистив партію від багатьох високопоставлених чиновників, а його домінування на найвищих рівнях уряду, ймовірно забезпечило йому багато ворогів протягом років.

Ще однією ознакою того, що з режимом Сі не все гаразд, є усунення деяких його союзників з ключових посад в уряді. Сі розпочав свою антикорупційну кампанію в 2012 році, коли став лідером Китаю. На папері вона офіційно позиціонувалася як боротьба з корупцією, але факти свідчать, що кампанія, ймовірно, використовувалася для усунення політичних суперників Сі.

Проблема для Сі полягає в тому, що кампанія ведеться і проти його прихильників. У жовтні 2023 року міністр оборони Лі Шанфу, якого вважали союзником Сі, був звільнений з посади через звинувачення в корупції, що було підтверджено в 2024 році. Але звільнення лояльних до Сі осіб продовжувалося.

Адмірал Мяо Хуа, який відповідав за ідеологічний контроль та призначення персоналу в збройних силах і був соратником Сі з часів його роботи партійним чиновником у провінції Фуцзянь, був відсторонений від посади в листопаді 2024 року. А в червні 2025 року його усунули з посади після розслідування за корупцію.

Напередодні, генерал Хе Вейдун, який був заступником голови впливової Центральної військової комісії, також був заарештований за підозрою в корупції. Чи є чистки наслідком того, що Сі поступається позиціями політичним суперникам? Це можливо.

Але навіть якщо це не так і чистки є частиною узгоджених зусиль з викорінення корупції, ця кампанія Сі не тільки підірве його репутацію як людини, здатної призначати на урядові посади правильних людей, але й створить атмосферу страху серед союзників і, можливо, породить нових ворогів. У будь-якому разі Сі опиниться в скрутному становищі. Але з того часу, як Сі став головою Китаю в 2012 році, він і його прихильники взяли під свій контроль керівництво багатьох ключових національних комісій, що зробило його найвпливовішим китайським лідером з часів Мао Цзедуна.

Ці комісії включають Центральну фінансову комісію, яка регулює фінансові ринки Китаю, Центральну комісію з питань науки і технологій, яка має на меті прискорити технологічний прогрес Китаю, та Центральну комісію з питань кіберпростору, яка регулює цифровий контент Китаю.

Хто на підйомі?

Але схоже, що Сі збирається делегувати частину своїх повноважень, і є деякі інші моменти, які можуть свідчити про зміни. Вперше з моменту приходу до влади у 2012 році Сі пропустив щорічний саміт, організований групою БРІКС (названою на честь Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки). Натомість, з 5 по 7 липня цього року прем'єр-міністр Китаю Лі Цян очолював делегацію до Ріо-де-Жанейро.

Це не перший випадок, коли Лі представляв Сі на гучних конференціях за кордоном. У вересні 2023 року Лі відвідав саміт G20 у Нью-Делі, Індія, та брав участь у самітах АСЕАН.

Але поява Лі на БРІКС та зростання його ролі у формуванні економічної політики може свідчити про те, що його вплив зростає, тоді як вплив Сі зменшується.

Джерело — Pancouver

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

80.6KПрочитань
5Автори
327Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається