Чому Taurus – найкраща крилата ракета для України?

Автор: Фабіан Гофман
Переклад: t.me/in_factum

Зображення

Почнемо з головного – підривника.

Підривник — це пристрій, який детонує вибухову речовину боєприпасу за певних умов. Іншими словами, підривник гарантує, що ваш боєприпас вибухне тоді і там, де ви цього хочете. Не раніше, і не пізніше. Таким чином, він є критично важливим компонентом боєголовки ракети.

Зображення
Підривники

Storm Shadow/SCALP-EG і Taurus – крилаті ракети, призначені для ураження захищених і заглиблених цілей. Для цього вони оснащені потужною боєголовкою багатозарядної дії, що складається з первинного кумулятивного заряду і вторинної бомби (або проникаючої головної частини).

Зображення
Принцип дії ракет Storm Shadow

Залежно від типу цілі, яку ви вражаєте, вам треба, щоб “проникаюча” бомба не тільки проникала в конструкцію якомога глибше перед вибухом, але й вибухала на певній глибині або в певний момент, щоб максимізувати ураження.

Наприклад, при ураженні багатоповерхового бункера, ви можете захотіти, щоб бомба вибухнула на певному рівні. При підриві мосту ви можете захотіти, щоб ракета пробила перший шар (настил мосту) і здетонувала тільки на другому (там, де опора).

Зображення

Як ви це зробите? Ось тут і потрібен підривник. Боєголовка BROACH від Storm Shadow/SCALP-EG використовує так звану багатоцільову систему ініціації підривника (MAFIS), яку ви також можете знайти в деяких американських системах озброєння, таких як баражуюча бомба AGM-154 JSOW.

Зображення

MAFIS - це більш-менш "традиційний" підривник, в якому затримка підриву бомби може бути встановлена вручну з проміжком від 0 до 240 мілісекунд. Тобто, проникаюча бомба детонується через заздалегідь визначений проміжок часу після від первинного проникнення.

Проблема з такою конструкцією підривника полягає в тому, що ви повинні правильно оцінити затримку. Наприклад, якщо я переоціню час, який знадобиться вибуховій хвилі, щоб пробити шар (шари), вона вибухне занадто пізно. Якщо я недооціню час, вона вибухне занадто рано.

Зображення

Це, імовірно, і сталося, коли Україна вперше застосувала Storm Shadow наприкінці червня для ураження Чонгарського мосту. Ракета без особливих зусиль пробила настил мосту, але опора залишилася цілою і неушкодженою. Бо “вторинна” бомба здетонувала занадто рано.

Зображення
ражений ракетою Storm Shadow Чонгарський міст

Захоплення мостів бомбами з часовим механізмом підриву проблематичне, враховуючи, що сучасні мостові перекриття рідко бувають однорідними за конструкцією. Час проникнення буде залежати від того, чи влучить ракета в точку, під якою знаходиться тільки настил мосту, або балка або настил і балка одразу.

Зображення

Як ми можемо вдосконалити цю менш точну конструкцію детонатора уповільненої дії? Одним зі способів може бути підрахунок шарів і "пустот", через які проникає ракета, для того, щоб визначити час підриву. Таким чином, ми більше не будемо покладатися на час проникнення, який імовірніше буде неточним.

За збігом обставин, це саме те, що робить підривник системи боєголовок MEPHISTO ракети Taurus. Боєголовка Taurus оснащена підривником з "датчиком порожнеч і підрахунком шарів" під назвою PIMPF (Programmable Intelligent Multi-Purpose Fuze - програмований інтелектуальний багатоцільовий підривник).

Цей підривник підраховує шари і порожнечі, через які проникає бомба, щоб підірвати боєприпас у потрібний момент. Вимірюючи швидкість уповільнення, PIMPF також може розпізнавати різні типи шарів (бетон, камінь, ґрунт тощо).

Зображення

Така конструкція підривника має переваги при підриві мостів. Замість того, щоб покладатися на розрахунковий час пробиття першого шару мосту (дорожнього полотна), ви можете запрограмувати підривник, щоб він підірвав наступну бомбу, як тільки вона проб'є другий шар (опору).

При цьому ви не тільки пошкоджуєте палубу мосту, але й можете пошкодити його фундамент. Таким чином, одна ракета, оснащена підривником з датчиком порожнеч і підрахунком шарів, може завдати шкоди, якої раніше можна було досягти лише двома або більше бомбами, скинутими в одну точку.

Якщо Україна отримає Taurus, мости противника опиняться в ще більш хиткому становищі (Керченський міст).

Така конструкція підривника також дуже корисна в протикорабельних ракетах, оскільки можна гарантувати підрив боєголовки після того, як корабельний корпус буде пробито.

Удосконалена система підривача крилатої ракети Taurus - це те, що робить її найсучаснішою системою озброєння. Хоча новіші крилаті ракети, такі як JASSM, швидше за все, є більш малопомітними, конструкція боєголовки Taurus не відстає від них.

Зображення

Фактично, TDW (баварсько-німецька компанія-виробник PIMPF) співпрацювала з американськими компаніями з метою адаптації PIMPF для американських задач. Отриманий і адаптований підривник зараз використовується в декількох американських системах озброєння, в тому числі в JASSM (FMU-156/B).

Зображення

PIMPF також є однією з причин, чому Південна Корея покладається на крилату ракету Taurus як на одну з ключових систем озброєнь у своїй ракетній ударній системі "Kill Chain", яка має на меті стримувати ядерного сусіда – Південну Корею.

Зображення
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
In_Factum
In_Factum@infactum

27.9KПрочитань
2Автори
86Читачі
Підтримати
На Друкарні з 16 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається