Чому тобі варто додати у свою гру детективну історію, та як це зробити?

Детектив — це складно! Треба бути обдарованою особистістю, як Агата Крісті. Потрібно придумати неочікуваний твіст, пов’язати всі докази, не допустити логічної помилки…

Чи насправді все так складно? Давай розберемось, із чого варто почати, якщо зовсім немає досвіду?

Вирушаємо по слідах!

Нащо мені взагалі проводити детектив?

Детектив — це прекрасний жанр, який добре комбінується із іншими різновидами оповідей:

  • Горрор + Детектив = Se7en

  • Психологічний трилер + детектив = Острів проклятих

  • Sci-Fi + Детектив = Той, хто біжить по лезу

  • Комедія + Детектив = Убивства в одній будівлі

  • Містика + Детектив = Костянтин (Ще краще, Hellblazer)

Крім того, детективні історії мають такі переваги:

  1. Розбавляє ігри новими видами активностей, окрім — “нам потрібно це вдарити, чи “нам потрібно сюди доїхати

  2. Cильно не прив’язаний до системи. Все що потрібно, це можливість збирати зачіпки та свідчення. Для цього потрібна система розв'язання конфліктів, яка є у будь-якій НРІ. Звісно, краще мати специфічні механіки, однак навіть «Зона правди» із DnD може допомогти отримати інформацію (чи здивувати, бо із невідомої причини не спрацює 😉)

  3. Випробовує розум людей за ігровим столом, а не їх персонажів. Персонажі та персонажки знаються на розшифровуванні кодів, огляді місць злочину, аналізі магічних рун. Але весь секрет — гравці та гравчині інтерпретують отримані докази та факти.

    Ти безпосередньо граєш із їх інтелектом, кидаєш виклик. Вони отримують насолоду, коли дізнаються, що трапилось насправді.
    Люди люблять почувати себе розумними

Візитка + Паркан: комбінація квестових елементів не дає результату

Як підготуватись до детективу?

1. Придумай злочин

Натхнення трапляється — ти думаєш:

ВАУ, було б круто, якби гобліни вкрали доньку коваля, бо насправді таємно коваль робить зброю для гоблінів, А ВКРАЛИ ЇЇ ЗАРАДИ ШАНТАЖУ!

Тобі потрібен злочин! Вбивство, викрадення, крадіжка. Таємниця, яка проситься, щоб її розкрили. Ти можеш бачити всю картину одразу, чи поступово складати її по шматочках. Головне правило:

Злочин повинен складатись із декількох компонентів

Якщо гоблін Бубля просто вкрав дівчину, міський священик чув його ім’я, а помічник коваля бачив, куди гоблін її несе — це не дуже захопливий детектив. Потрібна трохи складніша історія.

Спробуй додати: конфлікт, неочікувану мотивацію, цікавий спосіб реалізації злочину, змову. Нехай це виглядає як мильна опера!
Якщо згадаєш Пуаро — часто все довкруги фарс, театральщина, неочевидні приховані мотивації

ВАЖЛИВИЙ НЮАНС:

Тобі не обов’язково бачити всю картину. Навіть не потрібно знати, хто винен у злочині! Все що потрібно, це ідея злодіяння/таємниці. Винні завжди знайдуться 😊
Зачіпки можна інтерпретувати багатьма способами!

Початок детективної дошки. Можна оновлювати новими дійовими особами та фактами (із яких можна створити доказ). Чи напряму писати докази

2. Розбий злочин на суму доказів, які можна здобути різними способами

Уявимо, що Лорін ПРОСТО ЗНИКЛА. В один вечір вона йде на побачення, в інший ніхто її не бачить. Із цього місця персонажі та персонажки починають розслідування на 1 ігрову сесію

Злочин — готовий пазл. Докази — маленькі шматочки пазлу, що збираються у готову картину. Звідси висновок:

Докази повинні бути пов’язані між собою, та надходити із різних джерел

Подивись на свою схему (опис) події, та подумай, які зачіпки можуть привести групу до розв’язки? Які ускладнення існують при здобутті доказу? Наприклад:

  • Хлопець Лорін тікає та переховується, бо думає, що всі звинуватять його. Під час допиту каже, що дівчина була засмучена «чимось особистим» у родині. Хлопець невдало відреагував — звідси сварка

  • У кімнаті дівчини знаходиться лист із академії, про неможливість навчання через брак грошей ТА ювелірний предмет, який їй зовсім не по кишені.

  • Батько по-справжньому вбитий горем, та каже, що підозрює гоблінів, бо вони не дають селу спокою (Технічно він не бреше)

  • Місцевий алкоголік бачив «зелених чоловічків» поряд із селом

  • Одна гоблінка була поранена при опорі дівчини, та відстала. Вона не встигла втекти надто далеко, залишила багато слідів біля ближньої печери (коли вибилась із сил). Саме там, де гобліни збирають «брязкальця» у мертвих ворожих сутностей

  • Гоблінка померла у печері, біля неї є відносно «свіжі» мертві гобліни. Деякі із них тягнулися до скарбів, які виглядають так само, як скарб із кімнати Лорін

  • Загон бойових гоблінів охороняє кордони недалеко від печери. Їх спорядження виглядає занадто охайним та професійним. Десь тут лежить жіноче взуття

Зверни увагу:

Кожен важливий сюжетний факт (який рухає історію вперед) повинен мати як мінімум 3 пов’язані докази

В ідеалі, 3 докази, які можна здобути із різних джерел, та завдяки різноманітній сфері компетенції персонажів

3. Давай 2+2 а не 4

У наведених прикладах хлопець міг сказати: «Вона була ображена на батька». Чи гравцям/гравчиням можна допомогти фразою:
«Зброя гоблінів, виглядає як робота Максімуса»

Це надто конкретні деталі! Не треба робити висновки за гравців та гравчинь

Твоя робота — давати інформацію, яка буде нейтральна, і яку вони мають пов’язати між собою
Не давай їм результат! Давай просту задачку

Якщо гравчиня спитає:

Чи виглядає спорядження гоблінів так, наче його робив Максімус?

Кажи чесно! Бо гравчиня своїм розумом дійшла до висновку, поєднавши факти, отримані під час розслідування

Ми поєднуємо «ноди» фактів, як у грі про відомого детектива

4. Створюй докази прямо під час гри

Іноді (часто), персонажі та персонажки розслідують не так, як очікувалось. І це прекрасно! Якщо вони придумають круту ідею та напрямок, який міг би надати їм доказ, але це не продумано у сюжеті — створи цей доказ!

Гравчиня: Я хочу воскресити мертву гоблінку, та спитати, навіщо гобліни вкрали дівчинуМайстер [Відіграючи роль]: Вона каже, це покарання та мудрий урок від старійшин за відсутність у «довгого» поваги, та через те, що він не хоче ділитись «залізками»


Це не конкретика, але і не марна інформація. Це чергова двійка у сумі. Гоблінка має власну перспективу та розумовий рівень. Вона переказує бачення того, що їй сказав вождь перед набігом

Скажу більше:

Ти можеш створювати сюжетні повороти та цілі напрямки розслідування під час гри

Головне, потім логічно пов’язати їх із існуючим злочином та доказами 😂

5. Створи фізичні (віртуальні) роздатки

Можна надати інформацію вербально, але краще видати її фізично: відкинутися у кріслі, та дати гравцям і гравчиням змогу зробити власні висновки

Декілька прикладів із ваншота по Ктулху:

Наводить на NPC пов’язаних із справою. Використовує прізвиська, а не імена (2+2)
Білявочка фігурувала у минулому доказі. Була у стосунках із померлим. Померлий хотів втекти. Її можна знайти у «Їх Місці»
Великі суми грошей, натякають на справи померлого
Імена, локації — таємничий нервовий зрив!

Захоплює, коли роздатки взаємодіють між собою та розповідають частину історії. Однак, є нюанс — такий підхід добре працює для ваншотів і погано для кампаній. До кампаній треба занадто багато готуватись, навіть без детективних роздатків

6. Не переймайся, якщо гравці не зчитують доказ — ти завжди можеш підкинути більше

Іноді вони можуть чогось не знайти або не зрозуміти. Це абсолютно нормально! Якщо частина історії не буде розкрита, чи вони повністтю проігнорують факти — так тому і бути. Але наслідки обов’язково настануть:

Герої та героїні вирішили не розбиратись у таємниці, коли дізнались, що проблема у гоблінах. Вони перебили всіх та повернули Лорін додому. Дівчина любить батька, а тому не видала його. Сказала, що через дурість пішла гуляти в ліс. Максімус обожнює доньку ще більше, після того, як вона майже загинула. У майбутньому він вийде на решту гоблінів і продовжить таємно продавати зброю. Наступного разу, коли персонажі відвідають село, його тут вже не буде… Однак, Лорін буде вчитись у академії, а Максімус переїде до великого міста

7. Make it personal

Добре, ти не хочеш такого фіналу! Ти хочеш, щоб вони розкрили твій геніальний задум. Тоді зроби його особистим! Всі ми знаємо, що у детективах наступає момент, коли «вбивця пов’язаний із детективом»

Можливо, у передісторії одного із персонажів фігурує Лорін? Чи підозрюваний хлопець є давнім другом персонажки? Інша героїня мала серед гоблінів друзів, і не вірить, що всі вони погані? Існує інша підфракція гоблінів, яка не хоче вирізати село (привіт нові докази та сюжетні лінії!)

Коли квест чіпляє квенту

8. Слухай відгуки після гри

Якщо детектив триває декілька сесій, уважно слухай теорії та відгуки. Можливо, тут ти знайдеш нові зачіпки. Зрозумієш, у якому напрямку вони хочуть шукати, та підготуєш більше «контенту»

ЧИ НАРЕШТІ ВИРІШИШ, ХТО В БІСА БУДЕ ГОЛОВНИМ ЗЛОДІЄМ (ЗЛОДІЙКОЮ)

9. Головне правило

Пам’ятай:

Твої гравці та гравчині тут не для того, щоб критикувати логіку твоєї таємниці
(Інакше, навіщо ти їм водиш? :D)

Скажу навіть більше:

Вони пропустять сюжетні прогалини

Не намагайся зробити ідеальну історію, за якою можна знімати новий сезон захопливого серіалу. Роби як можеш, та насолоджуйся!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
the.pie_is_a.lie
the.pie_is_a.lie@the.pie_is_a.lie

Поціновувач НРІ (TTRPG)

357Прочитань
16Автори
10Читачі
На Друкарні з 23 липня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається