Давид проти Голіафа: Повітряні сили України

Автор: RostakOdVedle
Переклад: t.me/in_factum

До війни українські військово-повітряні сили були доволі потужними, але це було на папері. Однак реальна кількість літаків була далека від того, що було написано на бумазі. Слід пам'ятати, що всі літаки були успадковані з часів СРСР, і лише незначна частина з них була модернізована, зокрема мова про Су-27С/УБ, Су-25К/М1К/УБ або УБМ1, Су-24М/МР та МІГ-29/УБ.

Image

Су-27

На папері, на рубежі 21/22 року Україна мала загалом 46 Су-27 та 11 Су-27УБ. Однак, згідно з довідником, тільки 27 Су-27 і 6 Су-27УБ (УБ - навчально-бойовий варіант) були придатні до застосування. Статус інших невідомий, але вони могли слугувати принаймні “донорами”. Сьогодні зафіксована втрата 13 одиниць за даними Oryx (інформація про втрати може бути неповною). Також ми не маємо інформації про поставки цих літаків партнерами. Всі машини перебувають на озброєнні 831-ї бригади тактичної авіації.

Су-25

Су-25 в Україні станом на 22 лютого налічували 43 літаки. У 299-й бригаді тактичної авіації залишалися 24 одномісних 25М1К і 6 навчально-бойових 25УБМ1. Один знаходився в ремонті, а 12 - на тривалому зберіганні.

Сьогодні ми фіксуємо втрату 17 машин, але також відомо про передачу 4 літаків з довготривалого зберігання із Македонії. Також йдуть розмови про передачу від 8 до 14 Су-25 через партнерів по НАТО.

(!) Нам відомо, що щонайменше 3 грузинських і 5 болгарських Су-25 загадково зникли з обліку ВПС у 22-му фінансовому році. Решта 6 не можуть бути точно встановлені, але існує теорія про ще 6 списаних грузинських Су-25, які тривалий час перебували на довгостроковому зберіганні.

Image

Су-24

Літаки цього типу були успадковані Україною від СРСР у великій кількості — до 130 штук. Однак, за даними довідника, на початок війни в бойовому складі перебувало 12 Су-24. Всі вони були приписані до 7-ї бригади тактичної авіації.

На сьогодні зафіксована втрата 11 Су-24М та одного Су-24МР. Заміна можлива лише шляхом відновлення машин, що довго зберігалися. Про постачання машин із Заходу нічого не відомо.

Image

Міг-29

Спочатку Україна мала понад 70 винищувачів Міг-29. Однак, бойові частини мали максимум 43 одиниці. Літаки були розподілені між наступними бригадами:
- 209-та бригада тактичної авіації

- 40-ва бригада тактичної авіації

- 114-та бригада тактичної авіації

- 204-та Севастопольська бригада тактичної авіації

Image

Наразі ми фіксуємо втрату 25 літаків типу МіГ, а також підтверджено знищення/пошкодження щонайменше 6 машин (які стояли на летовищі в Івано-Франківську). До цього треба додати пошкодження щонайменше 3-х літаків 18.4.24 р. і один знищений 20.4. також на аеродромі в м. Дніпро.

Натомість США поставили "запасні частини" частини (питання в тому, чи включали вони цілі планера) щонайменше 13 з 21 куплених у Молдові МІГ-29.

Також Польща має поставити 14 машин в Україну (але не відомо, скільки ще триватиме цей процес). Для прикладу, транспортування одного планера МІГ-29 з Польщі в Україну було зафіксовано наприкінці лютого 2024 року. Знімок був зроблений польськими фермерами, які перекривали трасу Жешув - Краковець.

Додатково Словаччина передала загалом 10 літаків МІГ-29 AS/UBS і 3 літаки МІГ-29A/UB у 2023 році. Однак лише 4 машини були придатні до польотів, решта пішли на доукомплектування або як донори.

Image

Таким чином, українські ВПС вступили у війну, маючи у своєму складі 118 літаків, а ще 183 літаки перебували на зберіганні, тому деякі з них могли бути повернуті в стрій. Таким чином, ми фіксуємо загальну втрату 82 машин із загальної кількості 301. Однак слід визнати, що ми не знаємо загальних втрат і нічого не знаємо про пошкоджені машини. Іншим фактором є тривале перевантаження льотного ресурсу машин, коли вони налітали більше годин, ніж зазвичай.

Термін служби двигунів РД-33 для МІГ-29 становить лише 2 000 мотогодин, а після 1 000 мотогодин потрібно проводити технічне обслуговування. Можна зробити висновок, що передача літаків допомогла ВПС України підтримувати оперативний темп, але в довгостроковій перспективі кількість літаків буде зменшуватися. Оперативний темп і дефіцит запчастин поступово виведе з ладу весь флот. А джерело запчастин і літаків з боку коаліції, що підтримує Україну, швидше за все, вже вичерпано.

Image

Ми описали історію військово-повітряних сил, які вже третій рік протистоять чисельно переважаючому противнику, причому деякі його літаки на покоління новітніші. Також росіяни мають потужну, багаторівневу систему протиповітряної оборони.

Підтримання оперативного темпу стало можливим завдяки максимальній відданості технічного персоналу Повітряних Сил і мужності пілотів, які змушені діяти в обмеженому просторі і протистояти противнику, який дійсно переважає в технологіях і чисельності.

Перший етап західної авіаційної підтримки вже триває, хоча і не настільки помітний. Це інтеграція західних боєприпасів на радянські літаки ЗСУ, що дозволяють Україні проводити певні операції, які вона не мала можливості проводити до прибуття цих ракет та бомб.

Image

AGM-88 HARM був першою західною ракетою, інтегрованою під літаки Сил оборони. Це протирадіолокаційна ракета повітряного базування з дальністю польоту 150 км. Простіше кажучи, ракета летить за сигналом ворожого радара і знищує його влучанням. Інтеграція підтверджена як на Су-27, так і на Міг-29.

Image

Storm Shadow / SCALP-EG

Це крилаті ракети зі зменшеним радіолокаційним слідом. Їх дальність досягає 550 км, але залежить від способу запуску.. Ці ракети мали дійсно суттєві успіхи, такі як знищення десантного корабля проєкту 775 "Ропуха" - "Мінськ", підводного човна проєкту 636.3 "Ростов-на-Дону" та інші.

Носієм цих ракет є українські Су-24М.

Image

Armament Air-Sol Modulaire 250 HAMMER

Це планерна бомба з GPS/інерційним наведенням, що містить 250 кг вибухівки і має радіус дії близько 70 км. Тут все дуже залежить від висоти скидання і швидкості носія. З українського боку носієм помічений літак Міг-29.

Image

Реактивна пускова установка ЛАУ-10

Наступна категорія — пускові установки ЛАУ-10 для 127-мм сімейства авіаційних ракет Zuni. Носієм є український винищувач Су-25.

Image

Перспективи

Як було вже написано, українські ВПС мають бути обов'язково переозброєні з літаків східного виробництва на західні машини. Не лише через самі машини, а й через ракети класу "повітря-повітря", інтеграція яких, схоже, не відбувається.

Image

Хоча було багато розмов про декілька платформ, таких як Mirage 2000, JAS-39 C/D Gripen і F-16, поки що F-16 точно підтверджений, як той літак, який пілотуватимуть українці. Інші марки літаків поки залишаються більше з області фантазій та побажань.

Image

F-16

Наразі Україна отримала від партнерів обіцянки щодо передачі щонайменше 65 літаків F-16.

- Нідерланди: 24 одиниці
- Данія: 19 одиниць
- Норвегія: 12 придатних до польотів літаків і 10 од. як джерело запасних частин.

Якщо всі голландські і данські машини будуть придатні до польотів, Україна матиме загалом 55 машин. Це значне підкріплення, однак Сили оборони визначили мінімальну кількість сучасних західних літаків ще у 2019 році на рівні 100 одиниць.

Image

Висновок

Прибуття 50+ F-16 дуже допоможе українським військам, однак жодна зброя не є не переверне ситуацію на полі бою за кілька днів. І хоча літаки будуть, наприклад, без каналу передачі даних Link 16, вони зможуть конкурувати з технікою агресора.

Все залежатиме від того, як довго Захід зможе тримати літаки на ходу. Без підготовки більшої кількості пілотів, постачання запчастин і особливо боєприпасів неможливо довго тримати ці машини в строю. Однак ми можемо з нетерпінням чекати на прибуття F-16, які допоможуть зробити небо над Україною чистим.

Image
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
In_Factum
In_Factum@infactum

31.8KПрочитань
2Автори
93Читачі
Підтримати
На Друкарні з 16 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається