16 серпня 2023 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пообіцяв «звільнити Африку від хватки Росії», заявивши, що основними «інструментами для її роботи в Африці» є пропаганда та група Вагнера.

Зусилля Росії щодо залучення африканських лідерів у 2023 році не зменшилися. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров протягом року відвідав кілька країн континенту, Путін привітав африканських лідерів на саміті Росія-Африка у Санкт-Петербурзі, а Група Вагнера підтримує свої регіональні зв'язки попри смерть співзасновника Wagner Євгена Пригожина у серпні 2023 року.

Російська дезінформація в Африці

Спроби Росії розгортати хибні розповіді та кампанії дезінформації в Африці не можна розуміти ізольовано: вони є невід'ємною частиною ширшої подвійної стратегії щодо Африки, яка принесла суттєві результати за останній рік.

Ці результати полегшили зусилля Кремля щодо зміцнення свого впливу на континенті, водночас підриваючи Україну на світовій арені. Підхід Росії до Африки, як і раніше, складається з двох аспектів.

З одного боку, існують офіційні відносини з окремими країнами, що характеризуються торгівлею та інвестиціями, дипломатичними ініціативами, громадською дипломатією, угодами про оборону та безпеку, а також взаємодією в рамках Організації Об'єднаних Націй серед інших офіційних каналів. З іншого боку, існує неофіційний та прихований аспект відносин, що включає гібридну тактику та незаконну торгівлю зброєю заради ресурсів, особливо з боку Групи Вагнера. Поряд із присутністю Вагнера, наголос робиться на кампанії з дезінформації та поширення хибних оповідань. Кампанії впливу Росії в Африці настільки різноманітні й унікальні, як країни, куди вони націлені.

Двостороння російська стратегія також істотно впливає підхід Кремля до дезінформації на континенті. У деяких країнах Москва переважно покладається на формальні зобов'язання, зокрема угоди про навчання ЗМІ та журналістів та офіційні дипломатичні канали, особливо в контекстах, де Москва має давні історичні зв'язки, наприклад, з Південною Африкою, де відносини з Африканським національним конгресом (АНК) мають глибоке коріння. Ці офіційні зобов'язання є засобом надання впливу через традиційні дипломатичні та засоби масової інформації. І навпаки, у таких країнах, як Сахель та Західна Африка, Росія дотримується більш потайного підходу.

Тут акцент зміщується у бік нетрадиційних методів, включаючи виплати місцевим впливовим особам, кампанії з дезінформації чи фінансову підтримку місцевих політичних об'єднань. У цих регіонах Москва прагне використовувати існуючі вразливості та отримати вигоду з місцевої динаміки.

Цей подвійний підхід дозволяє Росії адаптувати свої зусилля щодо дезінформації до конкретних обставин та сприйнятливості окремих африканських країн, адаптуючи свою тактику для максимізації свого впливу та досягнення своїх геополітичних цілей.

З цим пов'язані успішні хибні розповіді, що зображують Росію як «доброго благодійника» і навіть сприйняття російських ЗМІ як «незалежних» джерел інформації. Цей двосторонній підхід був очевидним на саміті Росія-Африка в липні 2023 року, що відбувся в Санкт-Петербурзі. Хоча саміт нібито був покликаний продемонструвати публічну особу російсько-африканських відносин, він також містив у собі елементи прихованої зовнішньополітичної стратегії Росії.

Окрім своїх офіційних зовнішньополітичних цілей, саміт став платформою для посилення ідей, що поширюються Росією в Африці та покликаних підірвати Україну та послабити її західних союзників. Ці наративи були посилені місцевими впливовими особами та каналами комунікації, що культивуються Росією, використовуючи давні образи африканських країн, такі як антифранцузькі настрої та ширші антиколоніалістські настрої у країнах Сахеля. Російські офіційні особи, включаючи Путіна, зображують мінливий і неспокійний світовий порядок, в якому і Африка, і Росія знаходяться під облогою Заходу на кількох фронтах.

У цьому контексті Росія та Африка зображуються як партнери по співпраці, що нагадують про їх співпрацю в епоху холодної війни, працюють разом над протидією західної агресії та створенням багатополярного світу, в якому Африка зможе претендувати на своє законне місце, вільне від спадку колоніалізму. І навпаки, вторгнення Росії в Україну не отримало мінімального публічного обговорення на саміті 2023 року, натомість неодноразово звинувачувалися Україна та Захід у нестачі продовольства, зерна та добрив в Африці.

Попри те, що Росія зіткнулася з проблемами, пов'язаними з її реальною здатністю зміцнювати економічні та торговельні зв'язки, послання саміту, проаналізовані на той час DFRLab, підтвердили непохитну відданість Росії посиленню свого впливу на африканському континенті. Це узгоджується з додатковими спостереженнями щодо Групи Вагнера протягом 2023 року.

Після спроби заколоту Пригожина постали питання щодо майбутнього операцій Вагнера на континенті. Хоча принцип правдоподібного заперечення, який зробив Вагнера дуже ефективним і цінним для Москви як продовження її зовнішньої політики та операцій впливу в Африці, схоже, був скомпрометований, група Вагнера завзято просувала свої послуги в Африці.

Представники групи на континенті підтвердили свій намір «не скорочувати, а розширювати» свій приріст в Африці, і дані свідчать про те, що група фактично розширює свою присутність і фокус дезінформації в прибережних державах Західної Африки.

Хоча заперечення прямих зв'язків з діями Вагнера в Африці, можливо, стало складнішим завданням для Кремля, Росія навряд чи відмовиться від мережі впливу та можливостей дезінформації, насилу створених групою в останні роки. Натомість Москва, швидше за все, продовжить використовувати гібридні інструменти, хоч і в різних конфігураціях, щоб витіснити західний вплив, експлуатувати природні ресурси та обійти санкції через численні підставні компанії, що діють під егідою групи.

Прокремлівські сюжети в африканських ЗМІ

Численні африканські ЗМІ розповсюджували різні прокремлівські послання, у тому числі оповідання, що прославляють роль Групи Вагнера в Африці та російських збройних сил у війні, критику дій Заходу у вирішенні зернової кризи та подання Росії як зацікавленої сторони у гуманітарній діяльності та постачальника безпеки.

У кожному разі, ці історії з'являлися в російських ЗМІ до того, як їх поширювали африканські ЗМІ. У 2023 році російські та африканські ЗМІ підписали кілька угод про співпрацю, у тому числі повідомлення про співпрацю між RT та Afrique Media TV, яке вплинуло на висвітлення війни в Україні та ролі Росії у глобальній дипломатії. Afrique Media TV — франкомовний панафриканський телеканал, заснований у 2011 році, який також керує новинним вебсайтом англійською мовою.

Під час розслідування, проведеного у вересні 2023 року, Африканська обсерваторія цифрової демократії встановила, що Afrique Media TV пов'язана з російськими активами, включаючи підставну компанію Вагнера. Як повідомляється, Afrique Media TV співпрацює з Асоціацією вільних досліджень та міжнародного співробітництва (AFRIC) та Союзом офіцерів міжнародної безпеки (COSI), які діють від імені групи Вагнера.

Лабораторія DFRLab виявила, що Afrique Media TV репостила контент російських пропагандистських агентств RT і Sputnik, в яких відображалися інтереси безпеки Росії під час виходу із зернової угоди, а також повідомлялося про її військові успіхи проти українських збройних сил. Тут також часто проходять передачі з телеведучим RT France Ксав'є Моро, який був спостерігачем під час незаконного референдуму 2022 про приєднання територій Донецька до Росії, повідомляє Європейська платформа демократичних виборів.

Африканські ЗМІ також повторили розповіді Кремля про українські постачання зерна. Кремль використав залежність континенту від українського зерна як засіб покласти провину на Україну та Захід, коли постачання почали скорочуватися, попри Чорноморську зернову ініціативу, угоду, укладену за посередництва ООН та Туреччини між Росією та Україною. Це допомогло зберегти експорт збіжжя з України. Проте дії Росії проти південної портової інфраструктури України стали основною причиною дефіциту постачання.

Чутки про цю нову «зернову кризу», що спочатку просуваються Кремлем і його союзниками, а потім відбиті в африканських ЗМІ, виникли після того, як Росія офіційно оголосила про свій вихід із зернової угоди. Росія також брала участь у рейдах на суховантажні зернові судна, що фактично призвело до чергової блокади українського зерна, яке проходить транзитом через Чорне море.

Історії, спочатку опубліковані африканським відділенням прокремлівського російського агентства новин Sputnik, були поширені африканськими франкомовними ЗМІ. Наприклад, Sputnik Afrique поширював необґрунтовані версії, в яких стверджувалося, що Захід брехав про постачання зерна до африканських країн з України; згодом ці оповідання знову з'явилися як у камерунському інтернет-виданні, так і у виданні, пов'язаному з «Хезболлою». Примітно, що ці чутки поширилися за десять днів до другого саміту Росія-Африка у Санкт-Петербурзі, коли Росія вийшла із зернової угоди, допустивши її закінчення.

У 2023 році Росія також розширила свою діяльність у сфері ЗМІ, уклавши нові партнерські відносини зі ЗМІ з країн БРІКС. Як відзначає французька некомерційна організація OpenFacto, Росія постійно створює вебсайти, які є вітриною співпраці між країнами БРІКС. Ця операція, ймовірно, пов'язана з Інфо Рос, інтернет-виданням, пов'язаним із головним розвідувальним управлінням Росії, ГРУ. Наприклад, Daily News Egypt підписала нову угоду про співпрацю із російським телеканалом TV BRICS у жовтні 2023 року. TV BRICS також підписала партнерські відносини з Африканським агентством новин (ANA) та китайським агентством друку Сіньхуа.

Окрім поширення російського контенту в африканських ЗМІ, були також свідчення того, що місцеві жителі переформулювали та поширювали російську пропаганду за власним бажанням. Весною 2022 року DFRLab досліджувала невелику мережу з Кот-д’Івуару, яка використовувала назву MARIGONEWS, і як підтвердив DFRLab, керувала цією мережею людина «з проросійськими настроями». Після вторгнення в Україну активи Facebook з використанням назви та логотипу MARIGONEWS (одна група налічувала понад 62 000 учасників) просували канал Telegram під назвою Opération de Dénazification et de Démilitarisation de l'Ukraine.

Хоча канал стверджував, що має російських кореспондентів, майже весь контент, розміщений на каналі, був скопійований з прокремлівських каналів і вебсайтів Telegram і переведений з російської на французьку.

Після звіту DFRLab та видалення Meta активів групи у Facebook навесні 2022 року вона продовжила публікувати контент, скопійований із кремлівських каналів, у свою групу в Telegram. Хоча канал дійсно втратив підписників і періодично був неактивний протягом кількох місяців, канал Telegram почав регулярно публікувати повідомлення у жовтні 2023 року, після зміни логотипа та назви на MARIGONEWS. Деякі ресурси Facebook були відтворені, але на момент публікації вони не привернули великої уваги.

Заклики до арешту Путіна на тлі підготовки до саміту БРІКС

Наприкінці серпня 2023 року ПАР ухвалила п'ятнадцятий щорічний саміт БРІКС у Йоганнесбурзі. Одразу після оголошення про саміт запланована участь Путіна у ньому викликала суперечки через ордер МКС на його арешт. Під тиском опозиційних партій і неурядових організацій Путін натомість вирішив бути присутнім на саміті з відеозв'язку і виступив із заздалегідь записаним сімнадцяти хвилинним зверненням. Напередодні саміту ходили чутки щодо присутності Путіна з огляду на ордер на арешт та міжнародні зобов'язання Південної Африки.

Раніше Південна Африка вважала за краще не застосовувати ордер МКС — у 2015 році уряд ПАР не зміг заарештувати тодішнього президента Судану Омара аль-Башира після того, як він був присутнім на конференції Африканського союзу в Йоганнесбурзі, попри ордер МКС — тож це було відкрите питання у 2023 році.

Однак превентивні та успішні судові позови, порушені опозиційними партіями, зобов'язали уряд Південної Африки заарештувати Путіна, якщо він приїде. Хоча Путін заявив, що вирішив триматися якомога далі від саміту, щоб «не створювати проблем друзям», це рішення було ухвалено лише за кілька тижнів до саміту після кількох місяців спекуляцій – та дипломатичних збочень – навколо його участі.

Ця подія наголосила на складному місцевому та геополітичному ландшафті, в якому вона відбувалася, особливо з урахуванням політики неприєднання Південної Африки.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається