Автор: Stefaan Vanhastel для F-16.net

Вступ

Ви коли-небудь замислювалися над походженням назви «F-16 Fighting Falcon»? Чи це F-16 Viper? І що не так з F16? У цій статті надається короткий огляд офіційного позначення і назв F-16 Fighting Falcon, а також деяких поширених прізвиськ.

F-16 Fighting Falcon, а не F16 Fighting Falcon

Американська система позначення літаків (Tri-Service Designation System) визначає стандартні позначення для моделей літаків. У своїй базовій формі вона складається з:

  • великої літери, що позначає основне призначення (наприклад, «F» - винищувач, «A» - штурмовик);

  • обов'язкового тире «-»;

  • номера дизайну (наприклад, 14, 15, 16, 117, 130)

Згідно з цим стандартом, F-16 є єдиним правильним позначенням для винищувача. На жаль, нерідко в (неавіаційних) публікаціях неправильно використовують F16 Fighting Falcon або навіть f16 Fighting Falcon.

Назва «Fighting Falcon»

F-16A Block 10 #79-0290 ВПС США на церемонії присвоєння імені на авіабазі Гілл, штат Юта, з великим значком «Fighting Falcon» за кокпітом.

ВПС США офіційно назвали F-16 «Fighting Falcon» 21 липня 1980 року під час церемонії на авіабазі Гілл в штаті Юта (місце дислокації першого підрозділу F-16). На церемонії F-16A #79-0290 отримав спеціальний логотип, намальований художниками з Солт-Лейк-Сіті Меттом і Марком Вакі.

Чотирма роками раніше, в 1976 році, Департамент ВПС США організував конкурс «Назви літак» для F-16 на авіабазі МакДілл у Флориді. Переможцем став технік-сержант Джозеф А. Курделл (Joseph A. Kurdell), начальник майстерні фотодатчиків 1-ї ескадрильї винищувачів.

11 травня 1976 року сержант Курделл отримав офіційного листа від Департаменту ВПС США, в якому його привітали з перемогою в конкурсі «Назви літак» і нагородою - безкоштовною вечерею в їдальні для сержантського складу авіабази МакДілл.

Лист від Департаменту військово-повітряних сил США, що повідомляє Джозефа Курделла про перемогу в конкурсі «Назви літак» для F-16 з його пропозицією F-16 Fighting Falcon.

Сержант Джозеф Курделл пояснює, звідки у нього з'явилось натхнення для назви літака:

До того, як я потрапив на авіабазу МакДілл, Тампа, штат Флорида, і після короткого відрядження до Кореї, я викладав у Школі фототехніки на авіабазі Лоуері, штат Колорадо.
Перебуваючи неподалік від Академії ВПС, ми з сім'єю часто відвідували її, особливо під час футбольних сезонів. Як ви, напевно, знаєте, сокіл (вид птахів) є талісманом школи, тож саме звідти я взяв ідею, коли отримав можливість назвати літак.

Назва «Fighting Falcon» також допомогла відрізнити F-16 від серії бізнес-джетів «Falcon» французького виробника Dassault.

General Dynamics F-16 став Lockheed Martin F-16

На початку 90-х років компанія Lockheed придбала підрозділ корпорації General Dynamics у Форт-Ворті, отримавши таким чином право на виробництво і продаж F-16 Fighting Falcon.

В середині 90-х років компанія Lockheed об'єдналася з компанією Martin Marietta, утворивши Lockheed Martin, або Lockheed Martin Tactical Aircraft Systems (також відома як LMTAS). Ось чому General Dynamics F-16 став Lockheed Martin F-16 або LMTAS F-16. Сьогодні його просто називають LM (Lockheed-Martin).

Viper: неофіційне прізвисько

F-16 часто називають «Вайпером» - це прізвисько особливо популярне серед людей, пов'язаних з F-16. До того, як «Fighting Falcon» був обраний як офіційна назва, пілоти авіабази Шілл, першої бази F-16, висунули низку пропозицій, в тому числі і «Viper». Підполковник ВПС США у відставці Пат «Гамс» МакАду, один з перших пілотів F-16 на авіабазі Uілл, згадує походження назви «F-16 Viper»:

В кінці злітно-посадкової смуги F-16 дійсно нагадував кобру чи щось подібне, коли наближався до вас. Проте, я думаю, що Northrop вже взяли цю назву для YF-17.

Ми всі проголосували, і «Вайпер» зайняв дуже високе місце. Здається, по телевізору показували серіал, в якому «колоніальні гадюки» злітали з Battlestar Galactica (термін, який пізніше використали для «Eagle»).

У будь-якому випадку, генерали не хотіли мати літак, «названий на честь якоїсь змії»!

Falcon було гарним ім'ям, і воно вписувалося в мотив, який створив Eagle. Щось на кшталт молодшого брата, але все ж таки «Хижий птах» (Bird of Prey). Насправді, наприкінці 70-х у GD був чудовий рекламний ролик під назвою «Bird of Prey», і в ньому використовувався сокіл як реальна модель.

Навіть коли F-16 Fighting Falcon став офіційною назвою, Viper залишився і став неофіційним прізвиськом для F-16. Назва «Вайпер» навіть офіційно використовується для нагороди Джо Білла Дрейдена «Semper Viper», яка вручається за відмінну пілотажну майстерність пілотів F-16.

Офіційні міжнародні назви

Хоча "Fighting Falcon" було прийнято як офіційну назву F-16 багатьма міжнародними замовниками, деякі військово-повітряні сили мають власні назви для F-16 (конкретних варіантів):

  • Netz: або «Яструб» - використовується ВПС Ізраїлю для своїх літаків F-16A/B;

  • Barak: або «Блискавка» - використовується ВПС Ізраїлю для літаків F-16C/D (Block 30 і 40);

  • Sufa: або «Шторм» - використовується ВПС Ізраїлю для літаків F-16I.

  • KF-16: Позначення, що використовується ВПС Республіки Корея для позначення літаків F-16 південнокорейського виробництва. Зауважте, що це позначення не відповідає американській системі позначень Tri-Service. У даному випадку «K» просто означає «Корея».

  • Jastrząb: або «Яструб» - використовується польськими ВПС для своїх літаків F-16C/D Block 52.

Інші прізвиська

Звичайно, F-16 також відомий під багатьма іншими, менш поширеними прізвиськами:

  • Electric Jet: Очевидне прізвисько для першого літака з електродистанційною системою керування, який був запущений у виробництво.

  • Lawn Dart (Газонний дротик): Причина - велика кількість аварій, що сталися в перші роки.

  • Midnight Falcon (Опівнічний сокіл): «Маркетингова» назва, яку General Dynamics/Lockheed Martin використали для F-16C, щоб підкреслити його всепогодні можливості вдень і вночі.

  • Desert Falcon (Пустельний сокіл) - маркетингова назва, яку компанії General Dynamics/Lockheed Martin використали для F-16 Block 60.

  • Sweet Sixteen (солодкі шістнадцять): не потребує пояснень.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

292.4KПрочитань
24Автори
694Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається