Фінансова грамотність у відеоіграх. Як ігрова економіка формує в нас фінансове мислення

🎮Люди, далекі від відеоігор, часто звинувачують їх у всіх бідах молодого покоління. Фрази на кшталт “ігри породжують насилля”, “від них ігрова залежність“, “хлопчик убив тітку, бо він грав у GTA“, мабуть, знайомі кожному затятому комп’ютерному геймеру. А на питання “чого тебе можуть навчити ці ігри“ тепер можна сміло відповідати — “багато чому”.

GTA: San Andreas

🕹️Відеоігри дають нам не тільки корисність [суб’єктивний ступінь насолодження матеріальним чи нематеріальним благом], але і користь [матеріальний або духовний позитивний результат]. Уже неодноразово було доведено, що ігри мають позитивний вплив на певні людські здібності. Наприклад, вони допомагають розвивати логічне та критичне мислення завдяки головоломкам, завданням та загадкам (Portal, Machinarium, Little Nightmares, головоломки в не квестових іграх). Навчають військової тактики та покращують реакцію в шутерах і стратегіях (Call of Duty, Battlefield, Counter-Strike, Starcraft, Dota). Багато людей практикують англійську, якщо грають мовою оригіналу.

Machinarium

🖥️А сюжети багатьох ігор доносять до гравців вічні ідеї та проблеми (кохання, дружби, довіри, честі, совісті, влади, батьків та дітей тощо), які часто висвітлюються в літературі та кінематографі, що змушує людей співчувати персонажам, переживати певні події разом із ними, робити нелегкі вибори та висновки. Але є ще одна корисна сторона, яку чомусь згадують рідше, а саме: економічна складова та її вплив на гравців.

The Walking Dead: Season 1

Важливість економічної грамотності

💸Фінансово-економічна освіта невимовно величезна. Адже маючи ґрунтовні знання про фінанси та способи управління ними, орієнтуватися в повсякденних справах стає набагато зручніше, ніж можна було б очікувати. Успіх чи невдача фінансового життя кожної людини залежить від того, наскільки вона володіє основами фінансової грамотності. Однак, попри величезну важливість цієї навички, для багатьох людей вона залишається невловною. Основна причина цього — це відсутність відповідних дисциплін чи факультативів у школах. А в університетах на не економічних спеціальностях відведених занять також не завжди вистачає. І коли настає час людині самостійно розв'язувати економічні питання, то людина не завжди знає з чого почати, чому це працює саме так, а не інакше чи не вміє балансувати свої доходи та витрати.
Та насправді не все так погано, адже люди які грають у відеоігри вже володіють певними знаннями щодо економіки. Геймери засвоюють важливі фінансові уроки, навіть не усвідомлюючи цього, оскільки ці механіки є звичною частиною ігроладу багатьох ігор і сприймаються гравцями відповідно.

Life is Strange

The Sims - віртуальне життя, але справжній досвід

👪Візьмемо для прикладу гру Sims. Багатьма улюблений симулятор віртуального життя, який є чудовою моделлю для освоєння певних категорії фінансової грамотності. У грі дається можливість майже повністю відчути складнощі дорослого життя: догляд за собою, самозабезпечення, оплата різних платежів тощо. Тож гравцям доведеться влаштуватися на роботу, чи зайнятися певною діяльністю, яка приноситиме дохід.

The Sims 4

💰Часто у грі виникають випадки, коли доводиться жити від зарплати до зарплати, оскільки дохід буде незначний. Тож людина буде вчитися скорочувати зайві витрати та заощаджувати. Коли дохід стане стабільним, тоді можна буде і робити більше витрат, а надалі почати власний бізнес.

Стратегічні ігри — це база, ґрунт, фундамент

⚔️Взагалі, нішовим жанром, який є основним джерелом для вивчення економіки — це стратегії та її піджанри, наприклад, стратегії реального часу, покрокові, глобальні та MOBA. У таких іграх маючи стартовий капітал [у грі він матиме різне відображення від грошей до ресурсів], гравець повинен його звісно збільшити та правильно розпорядитися, щоб надалі можна було прокачати героя, посилити армію, розбудувати базу, отримати перевагу над ворогом і перемогти.Загалом більшість ігор цього жанру характеризуються такими елементами:
⛏️Збір ресурсів
🏘️Будівництво бази
🎖️Створення та експансія армії
🔥Атака противника

Warcraft III: Reforged

🛠️Звісно є винятки, у яких, наприклад, відсутній один із етапів етап, але це вже нюанси. Зазвичай на початку таких ігор дається певна кількість якихось ресурсів: золота, деревини, руди, їжі, а також наймані працівники. В умовах обмеженості ресурсів, гравцеві доводиться обмірковувати свої рішення, діяти продумано, але рішуче: як розпорядитися початковими ресурсами, що будувати, який тип військ найняти, як вести тактику бою тощо. Звісно, можна обійтися без цього, але в кінцевому результаті, з двох гравців переможе той, хто спланував та проаналізував свої дії, вів обмірковану політику акумуляцію та розподілу ресурсів.

Victoria 3

👷Якщо ми говоримо про гру проти штучного інтелекту, то тим паче планування та створення фінансової та військової стратегії — це необхідні умови для перемоги. Оскільки розум ШІ спрямований на максимізацію вигоди від своїх дій та отримання необхідного результату.

Dune: Spice Wars

💵Не потрібно мати ступінь магістра економіки, щоб знати, що фінансове зростання рідко буває лінійним. Такі ігри, як Age of Empires або Civilization це демонструють та навчають того, що економіка нестійка та залежить від різних чинників, як внутрішніх, так і зовнішніх. Хоча у звичайних умовах важко передбачити певні типи загроз, які негативно вплинуть на фінанси, та все ж у цих іграх доведеться розробляти та застосовувати певні стратегії в реальному часі, щоб збалансувати економіку своїх поселень і задовольнити її потреби.

Age of Empires III: The WarChiefs

⚒️Ці стратегії складаються з видобутку ресурсів, їх накопичення, консолідації альянсів та оптимізації ефективного використання ресурсів. По суті, ці ігри вчать нас ефективно вести дільність, розробляти стратегії чи навіть вести дипломатичні стосунки, які мають велике значення в діловому світі.

Age of Mythology

Farlanders

⛰️В українській грі Farlanders можна вдосконалити не тільки свої вміння управління ресурсами, але й визначити найбільш сприятливі умови розтушування об’єкта будівництва, оскільки тут рельєф впливає на інфраструктуру. Тому доводиться враховувати різні аспекти: відстань до ресурсів, відкритість місцевості, можливі загрози. Гра зосереджена на тому, щоб гравець доклав усіх зусиль, щоб його колонія розвивалася та була забезпечена усім необхідним. Адже кожен елемент ресурсів пов’язаний з іншим. На початках буде важко долати дефіцит ресурсів, але з часом можна навчитися як їх збалансувати. Ця гра є хорошим представником містобудівного жанру та всіма супутніми елементами.

Farlanders

🚧Стратегії — це ігри в якій кожен захід унікальний, а кінцевий результат залежатиме лиш від того, наскільки добре ви розпорядилися своїми ігровими фінансами та який у вас рівень менеджменту, і чи кращі у вас навички, ніж у суперника. Загальний принцип дій у гравців, які грають у конкретну гру вже тривалий час буде однаковий. Бо люди вже звикли до цього жанру та виробили собі алгоритм за яким вони гратимуть, проте завжди доведеться адаптовуватися під ситуацію, ризикувати, діяти нестандартно: як для себе, так і для ворога. Звісно планування та стратегія не будуть масштабними, а продумувати кожнісінький хід ніхто не буде, оскільки ігри — це про відпочинок, але водночас повністю здеградувати розуму вони не дадуть.

Civilization VI

Dota 2 – серйозні слова про токсичну гру

🙈Також можна згадати ігри жанру MOBA та її відомих представників: League of Legends та Dota 2. Оскільки я більше знайомий з останньою, то на її прикладі розглянемо наступні моменти. Кожен герой цієї гри має відведену роль, а значить наперед визначений пріоритет дохідності від фарму. Якщо це герой першої позиції – то це так званий кері, жадібний герой. На початку карти персонажі цієї ролі – як правило слабкі, і все що їм доводиться – це фармити.

Dota 2

🔥У грі діє така система, що сила героя залежить від ігрових артефактів, які він вифармив. І що швидше гравець це робить, то краще. На цій ролі важлива ледь не кожна монета золота, а зайві витрати на зілля чи інші дешеві предмети будуть недоречними та лягають на плечі героям підтримки. Кері доводиться добивати кожного крипа на лінії, забирати стаки в лісі, та, за можливості, вбивати ворожих героїв, поки сапорти займуться дрібними витратами. Вся суть героїв першої позиції – це максимізація дохідності коштом різних джерел, при мінімальних втратах золота та часу. Решта команди ніби працює на кері, інвестуючи в нього та й перемогу загалом.

🔪Як я вже казав вище, важлива складова ігроладу MOBA-ігор – це купівля предметів на персонажа. І тут також є важлива деталь. Не всі, але більша частина кері зазвичай першим ділом збирають предмет, який допоможе прискорити фарм. І тут ми прослідковуємо ще одну своєрідну модель інвестиції, коли витрачаючи певну суму грошей на якийсь актив [у грі це артфакти], ми очікуємо, що він надалі принесе нам більший дохід, ніж за його відсутності. Ну але це звісно ще за умови дієвої реалізації цього предмета.
При цьому персонажі інших позицій потребують менше золота, оскільки гра балансує так, що персонажі, які знаходяться на 5 (останній позиції) навіть за умови практичної відсутності предметів можуть принести користь команді. А герої вищих позицій без предметів стають безпомічними. Значить йде такий собі фінансовий менеджмент між гравцями – визначення того, кому золото в пріоритеті. Адже якщо фармити будуть всі персонажі, то ефективності від рівномірної дохідності гравців не буде, оскільки це не забезпечить золотом у повному обсязі. А цим може скористатися ворожа команда, що приведе до поразки.

🖱️Коли виходять різні оновлення, то відповідно міняється мета [мЕта] – тренд та відповідний порядок дій гравців, який використовується в грі на певний момент часу [через зміни: цін на артефакти, їхні характеристики та властивості; дохідності з різних джерел тощо]. Тоді гравцям доводиться аналізувати та планувати, чи варто в цьому патчі фармити той предмет, чи він вже втратив актуальність і його економічно не вигідно купувати.
Злагоджене планування та розробку тактик можна зустріти на професійних турнірних іграх, коли команди тренуються чи обговорюють майбутню стратегію гри, а також зважують всі ризики від тої чи іншої дії.

Переможці The International 2017

Animal Crossing або купив дід ріпку замість BitCoin

📈Думаю багато хто з вас чув про цінні папери чи інші активи, які з часом або зростають, або падають в ціні, відповідно до ситуації на ринку. І можна сказати, що ігри в певному вигляді знайомлять нас і з цією фінансовою категорією також. Зокрема, можна згадати гру Animal Crossing New Horizons.

Animal Crossing: New Horizons

🏛️У грі представлена своєрідна версія фондового ринку, яка називається "стебловий" ринок, а на заміну цінним паперам приходить ріпка. Щонеділі, до опівдня, гравці можуть купувати її за певною ціною, яка коливається районі 90-150 белзів (bells) за штуку. І протягом тижня слід відстежувати поточний курс ріпи, щоб продати її вигідно. Якщо не зробити цього до наступної неділі, то вона згниє, і гравець втратить всі свої інвестиції в цю рослину. Як і в реальній торгівлі акціями, обмінний курс ріпи коливається та передбачити її важко, але можливо. Адже гравці вже помітили певну закономірність за якою можна визначити, коли ріпу можна продати дорожче. Найвища ціна може примножити інвестицію гравця більш ніж у 4 рази, найнижча — викинути на вітер мільйони белзів.

Розмова з Дейзі — продавчинею ріпки

⚠️Ну і раз я вже зачепив цю гру, то слід і згадати про аналог сплати іпотеки за дім, щоправда, тут нічого серйозного. Відсотків за цим кредитом сплачувати не потрібно. Тому, хоч це і спрощує процес, та все ж вчить, що борги слід віддавати.

Розмова з Томом — менеджер міського магазину, позичальник

Старий Макдональд у Stardew Valley

🐔Ще однією грою, яка пов’язана з садівництвом та управлінням ресурсами є Stardew Valley, в якій гравець бере на себе роль фермера. Ця гра фокусується на управлінні ресурсами та раціональному витрачанні коштів, оскільки тут потрібно буде купувати їжу, щоб вижити, обробляти землю, щоб вирощувати та продавати врожаї та розширити ферму.

Stardew Valley

👍Гра починається з обмеженим бюджетом і певним набором сільськогосподарського обладнання. Згодом потрібно буде приступити до аграрної діяльності: добувати їжу, руду та коштовне каміння і доглядати за врожаєм. А потім можна вирішити, куди інвестувати отриманий прибуток: розводити тварин, чи вирощувати вигідніші сільськогосподарські культури. Що більше розширюється ферма гравця, то більше грошей можна заробити.

World of Warcraft: Економічний катаклізм

🐲І на кінець звернемося до всесвіту гри World of Warcraft. Одної з найбільш відомих MMORPG у світі. У грі присутні рейди та проходження підземель, у кінці яких гравцям випадковим чином випадає предмет різної цінності.

Обкладинка гри World of Warcraft: Dragonflight

🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Розглянемо такі ситуації: якщо значна кількість гравців добувають предмет одної рідкості та вирішують продати його на аукціоні, то, зазвичай, ціни на такі артефакти будуть плюс-мінус одинакові. Оскільки, якщо в кількох продавців цей предмет коштує дорожче, ніж ідентичний в десятка інших, то, звісно, за дорожчою вартістю його ніхто не придбає, а будуть шукати дешевший варіант.

🤑Але водночас із цим, гравці самі регулюють ринок. Бо, якщо вони виставлять занадто низькі ціни на предмети, то в подальшій перспективі це може поламати внутрішню економіку гри. А це приведе до скорочення популярності спеціалізацій [через невигідність займатися справою; хіба що суто для себе]. Потім буде відновлення попиту на якийсь товар [старі гравці покинуть гру, а нові прийдуть і комусь стане потрібний саме цей предмет, якого вже немає на ринку]. Цим скористуються окремі гравці, які вирішать нажитися на ажіотажі та ставитимуть ціни в рази вище певного стандарту, що стане причиною росту цін на окремі елементи крафтингу тощо.

💱Розглянемо ще сценарій, коли певний предмет випадає вкрай рідко, а значить він є в наявності в меншої кількості людей. Гравці, які вирішать виставити артефакт високої цінності на аукціон установлять ту ціну, яку забажають. Адже, враховуючи, що цей предмет нелегко добути, та ще й не кожен його продає, то звісно його вартість зростає, і замість кількох сотень золотих, які б виручили продавці в попередньому випадку, тут можна виручити кілька тисяч, а то й більше.Отже, тут гра демонструє як працюють попит та пропозиція на ринку, та як змінюють ціни на товари, залежно від певного показника.

Висновки

🎲Таких прикладів з ігор можна навести чимало, адже економіка в іграх різна, залежно від основних умов, механік та ігроладу. Просто ми не завжди звертаємо уваги на ці економічні особливості в іграх. Тому що вони стали частиною ігрового процесу, яка для нас, гравців, є звичною. Але як результат в реальному житті ми підсвідомо можемо перехопити певний досвід з ігор. Аналізуємо, чи варто вкладатися у якийсь актив, щоб надалі отримати дохід. Навчаємось заощаджувати на тому, що не є для нас необхідним, та плануємо власні доходи та витрати, щоб при цьому задовольнити усі свої першочергові потреби. А також вчимося стратегічно мислити та визначати можливі наслідки, зокрема загрози, від тої чи іншої дії, чи фінансової операції.

SimCity

🎧Слід розуміти, що ігри не дають нам глобальних знань про економіку, але вони є хорошим наочним прикладом та демонстрацією того, як ті чи інші економічні категорії впливають на розвиток однієї особи чи населення в цілому.

Command & Conquer 3: Tiberium Wars
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Фольклорист
Фольклорист@gameFolklorist

221Прочитань
2Автори
14Читачі
На Друкарні з 16 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (5)

Moonlighter ще з рогаликів, і Dead Cells. Ну і можна було зачепити ті ігри, які не напряму з грошима, але апелюють “благом”. Типу frostpunk

Але стаття дуже годна, 12 з 10 за реальний довгочит

Вам також сподобається