Фінансові спроможності України та прогнозована підтримка союзників у 2024 році

Фінансова та військова допомога Україні – це інвестиція в безпеку цивілізованого світу. Скорочення обсягів допомоги союзників може мати вирішальне значення для України у 2024 році. Аналітичний відділ Українського центру безпеки та співпраці підготував розгорнутий прогноз західної допомоги та фінансових спроможностей України з відкритих джерел.

Джерело – Reuters

БЮДЖЕТ УКРАЇНИ НА ВІЙНУ

Повномасштабне вторгнення завдає критичних ударів  по економічному сектору України: окуповані території сходу та півдня, блокування торгівлі морем, відтік трудових ресурсів за кордон, удари по критичній інфраструктурі погіршують макроекономічну ситуацію в країні. Фінансова підтримка країн союзників має критично важливе значення для підтримки стабільного функціонування України в умовах війни, як і протягом 2023 року. 

У 2024 році в законі про державний бюджет дохідна частина передбачена у розмірі 1,7 трлн гривень (45,9 млрд $). Видатки та надання кредитів становлять 3,3 трлн грн (87,7 млрд $).

Найбільшою статтею бюджету України залишаються витрати на безпеку та оборону. Сюди у 2024 році планують витратити 1,6 трлн грн (43,2 млрд $) або 21,6% ВВП, з яких 1,16 трлн грн (31,3 млрд $) становитимуть видатки на Міністерство оборони. Профільне міністерство отримає 1 трлн 164 млрд гривень (-5,5%), СБУ – 35,1 млрд (+11%), Головне управління розвідки – 18,1 млрд (+11,7%), Служба зовнішньої розвідки – 6 млрд (+9,3%), РНБО – 313,9 млн (+11,2%). Закладені витрати на виробництво зброї та боєприпасів становлять 55,8 млрд грн, ще 48,1 млрд планують витратити на закупівлю дронів.

Цілком можливо, що витрати бюджету на оборону зростуть  і до рекордних 1,9 трлн гривень, оскільки в 2024 році будуть вноситись зміни до бюджету, як це вже відбувалось у 2023. Вже зараз до існуючої суми варто додати надходження до оборонного бюджету, отримані внаслідок перерозподілу податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), згідно з яким до держбюджету перенаправлять частину податку з  місцевих бюджетів. 

Відповідно до закону про доходи, близько 90 млрд гривень (2,4 млрд $), будуть розподілені наступним чином: по 43 млрд грн для Держспецзв’язку на виробництва дронів, та для Міністерства стратегічної промисловості на розгортання виробництва боєприпасів та зброї, ще 10 млрд грн будуть розподілені між військовими частинами пропорційно до сплаченого ПДФО.

Друга за величиною стаття видатків держбюджету – соціальна сфера. Видатки на неї у 2024 році становитимуть 469,72 млрд грн (12,6 млрд $). Більшість коштів традиційно підуть на покриття дефіциту Пенсійного фонду (321,76 млрд грн). Крім нього, з бюджету витратять майже 50 млрд грн на виплату субсидій та 5,8 млрд грн на соціальний захист осіб з інвалідністю. Важливим є заплановане зростання витрат на Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості – 56 млрд гривень (+617,8%). Міністерства, що безпосередньо відповідає за формування та розвиток державної промислової та військово-промислової політики, політики у сфері оборонного замовлення та оборонно-промислового комплексу.

У 2024 році, як і в попередні 2 роки повномасштабної війни, усі зібрані всередині країни податкові надходження будуть спрямовані на військові дії. Всі інші видатки мають бути профінансовані коштом надходжень від міжнародних партнерів. Очікуваний дефіцит українського держбюджету у 2024 році – на рівні 1,59 трлн грн (42,9 млрд $) або 20,4% від ВВП. Державний борг зросте до 8,18 трлн грн (в національній валюті). Відносно ВВП він перевищить 104%. 

ПІДТРИМКА ВІД СОЮЗНИКІВ

Критично важливим для функціонування держави та збереження макрофінансової стабільності в прийдешньому році є фінансові надходження від  партнерів України. За розрахунками українського уряду, у 2024 році Україні потрібно буде залучити 41 млрд доларів міжнародного фінансування, щоб перекрити дефіцит бюджету.

Від початку повномасштабного вторгнення Україна вже залучила близько 65 млрд доларів міжнародної допомоги у вигляді пільгових кредитів та грантів. Найбільшими зовнішніми донорами України є США, ЄС та МВФ. Крім цього, Мінфін залучає кошти від урядів Канади, Японії, Великої Британії, Німеччини та низки інших країн. Ці суми значно менші порівняно з фінансовою підтримкою ключових донорів, проте потрібні для функціонування всіх сфер суспільства. 

Головною загрозою для українського бюджету у 2024 році буде стабільність фінансової допомоги Заходу. Оскільки до кінця не зрозуміло, чи зможе Україна розраховувати на ті кошти, які прописані у державному бюджеті, за умови зменшення міжнародної фінансової допомоги.  До прикладу, в цьому році вже отримали 35 млрд доларів від союзників, проте потреби до кінця року становлять 45 млрд доларів. Відповідно наразі уряду доводиться шукати шляхи надходження додаткових 10 млрд доларів до кінця року. 

В українському уряді попереджають: якщо Україна не матиме достатньо ресурсів для фінансування дефіциту держбюджету у 2024 році – це призведе до негативних економічних наслідків не лише в Україні, але й у Європі. Через зростання цін на продукти харчування та енергоносії зросте і рівень бідності в країні, що ймовірно зумовить новий виток міграції населення до Європи. 

Варто зазначити, що міжнародні візити та переговори сприяють тому, що Європейська комісія розглядає всі можливі шляхи фінансування для України. Водночас – розраховує на прийняття Радою ЄС Українського Фонду, який має стати джерелом фінансової підтримки у 2024-2027 роках. Відповідне рішення про створення фонду, Європейський парламент прийняв 17 жовтня. Загалом в Український фонд закладено 50 млрд євро допомоги для підтримки відновлення, відбудови та модернізації України. В Єврокомісії визнають, що проблеми з фінансуванням можуть початись з нового року, проте катастрофи не прогнозують.

Український Фонд можуть не своєчасно затвердити  через вето Угорщини, проте  в ЄС мають план, як обійти можливе вето шляхом створення урядами країн ЄС власних пакетів допомоги на необхідну суму. Це може зайняти тривалий час, тоді як Україні фінансування потрібне терміново, від початку року.

СПРОМОЖНОСТІ ОБОРОНИ ТА НАСТУПУ

Найбільша в 21-му тисячолітті війна несе великі загрози та значні втрати для обох її учасників, як для України, так і для росії. Відчутні втрати в техніці та живій силі вимагають пошуку шляхів їх відновлення. Як ми вже писали раніше, росія попри великі втрати, досі має великі запаси совєтської техніки та не нехтує новими хвилями прихованої мобілізації.

Читайте також: ДАЛІ БУДЕ?: оцінка військових спроможностей росії напередодні 2024 року

Україна ж значною мірою змушена покладатися на допомогу союзників у військовому озброєнні. Обсяги, якість та своєчасність наданої допомоги мають значний пропорційний вплив на перебіг російсько-української  війни. Тому на фоні всіх загроз, що стоять перед військово-політичним керівництвом України в 2024 році, потенційне зменшення обсягів військової допомоги та розтягування її у часі, видається чи не найнебезпечнішим варіантом, оскільки може значно погіршити баланс сил на фронті.

Військова допомога надана західними союзниками допомогла Силам оборони України отримувати перевагу на різних етапах війни. За підрахунками Кільського інституту, за період з 24 лютого 2022 року по 31 липня 2023 року, українські союзники надали військової допомоги на суму 89,29 млрд євро, станом на грудень загальна військова допомога перевищила показник в 90 млрд євро.

Лише від західних партнерів Україна за 2022 рік отримала понад 117 500 одиниць озброєння, військової техніки та засобів ураження. Загалом за 1,5 року, за офіційними даними МО, Україна виготовила, замовила та отримала (включно із міжнародною допомогою):

  • понад 6,5 тисячі одиниць бронетехніки: танки, бойові машини, бронетранспортери та бронеавтомобілі;

  • понад 4,5 тисячі артсистем, включно з мінометами;

  • понад 7 млн артилерійських снарядів, мін, пострілів до танків та РСЗВ;

  • близько 3,5 тисячі систем ППО, включно із ПЗРК;

  • понад 2 тисячі вантажних автомобілів;

За повідомленням генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга через контактну групу на чолі зі США, союзники НАТО і партнери надали Україні понад 1550 одиниць бронетехніки. Також союзники мають поставити, або вже поставили, щонайменше 730 танків радянського та західного виробництва такі як: Leopard 2/1, Abrams M1A1, Challenger 2, Strv-122. 

Розвиток української оборонної промисловості

Оскільки на війні Україна не може залежати виключно від військової допомоги партнерів, керівництво, продовжує розвивати український ВПК. Звісно ж настільки, наскільки це можливо зробити в умовах повномасштабної війни, коли кожен регіон України в зоні досяжності далекобійних ракет та безпілотників супротивника. Як наслідок, підписані десятки угод з провідними оборонними підприємствами, значно збільшили обсяги замовлень на виробництво продукції військового призначення на території України.

Український дрон зі штучним інтелектом “SAKER SCOUT” Джерело – Міністерство Оборони України

Основна увага українського ВПК наразі зосереджена на виготовлені власних БПЛА та артилерійських боєприпасів. За увесь 2023-й рік планується збільшити випуск продукції на 62% порівняно з минулим роком. Україна виробляє мінометні міни, артилерійські й танкові снаряди в співпраці з іноземними партнерами. Щодо БПЛА, то їх виробництво вже збільшили у 100 разів порівняно з 2022 роком.

У 2023 році українське підприємство військово промислового комплексу запустило в серійне виробництво нового дрона-камікадзе, здатного вражати цілі на глибині до 1000 кілометрів. У 2024 році планується збільшення видатків на виробництво безпілотної техніки щонайменше на 45%, або 43 млрд гривень (1.1 млрд $), тоді як росія, яка так само приділяє увагу власному виробництву дронів заклала на це у своєму бюджеті 66 млрд руб (735,8 млн $) 

Критична потреба в артилерійських снарядах

Для української обороноздатності стратегічно важливим залишається постійне забезпечення артилерійськими снарядами 155 мм калібру, адже саме артилерія завдає найбільших втрат в техніці та особовому складу російської армії, дозволяючи ефективно проводити наступальні та оборонні дії. 

Ключовим фактором для ЗСУ  є якісна контрбатарейна боротьба. Російська армія переважає у кількості артилерійських систем і використовує тактику артилерійського “вогняного валу”. ТомуУкраїна змушена максимально ефективно використовувати ресурс наявного артилерійського озброєння та обмеженої кількості боєприпасів.

Тільки за фотодоказами українські сили  вже знищили щонайменше 1000 од. російської артилерії різного типу та калібру, включаючи реактивну артилерію. За даними Генштабу ЗС України від початку літнього наступу українські сили кратно збільшили ефективність вогню, показники знищеної російської артилерії зросли в кілька разів. Як наслідок кількість знищеної російської артилерії, починаючи з червня 2023 року, становить щонайменше 500 одиниць на місяць, в серпні показники знищеної російської артилерії сягнули рекордних – 947 одиниць.  

Ефективність української артилерії зумовлена високим рівнем підготовки військових, якісним та кількісним наповненням українських підрозділів артилерійським озброєнням західного виробництва. 

Український військовослужбовець на позиції в Донецькій області Джерело – Reuters

Крім цього у 2023 році українські сили вперше отримали можливість застосовувати ракетні системи Himars для контрбатарейної боротьби на максимальній відстані. Таким чином Україна змогла шляхом меншої кількості якісніших і точніших засобів вогневого ураження отримати умовний паритет з артилерією противника, яка кількісно переважає українську.

Нарощування виробничих потужностей союзників

У новому році для України існує загроза відновлення переваги росії в артилерії шляхом кратного нарощування кількості боєприпасів супротивником, власного та іноземного виробництва. США та їхні партнери  направили понад 2 млн артилерійських боєприпасів 155 мм калібру в Україну задля відбиття російського вторгнення з лютого 2022 року, в той час, як росія, ймовірно, витратила від 10 до 11 млн снарядів за цей час.

На жаль європейські та американські виробники наразі не можуть забезпечити необхідні обсяги виробництва боєприпасів 155 калібру. В Європейській асоціації аерокосмічної, безпекової та оборонної промисловості відзначають, що оборонна промисловість вже значно розширила свої виробничі потужності та збільшила обсяг виробництва – настільки, наскільки це можливо у несприятливих умовах.

Та навіть попри це Європа не зможе вчасно надіслати 700 тис снарядів з обіцяного 1 млн, які мали надійти в Україну в березні 2024 року. Звичайно ця кількість боєприпасів буде виготовлена та направлена в Україну, але може бути втрачений критично важливий час. Вже восени цього року поставки артилерійських снарядів в Україну від партнерів скоротилися на 30%.

СПАД ВІЙСЬКОВОЇ ДОПОМОГИ ТА ПІДТРИМКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

Переважна більшість вищого політичного та військового керівництва на Заході розуміє, що інвестиції в українську обороноздатність стратегічно важливі для майбутньої світової безпеки. Про це відкрито заявив Ллойд Остін, перебуваючи у Києві та звертаючись до Конгресу США з проханням схвалити військову допомогу Україні, назвавши це “розумною інвестицією”. 

Лідери країн-союзниць відкрито декларують абсолютну віру в Україну у війні з росією, запевняючи у продовженні підтримки стільки, скільки це необхідно. Проте фактично вже наприкінці 2023 року фіксуються зниження обсягів надання озброєння, зокрема від США.

Починаючи з серпня до другої половини листопада, сумарно Україна отримала від Сполучених Штатів пакетів військової допомоги на суму близько 2,4 млрд $, що еквівалентно одному пакету, який Україна отримала від Вашингтону в липні 2023 року – 2,5 млрд $, чи в червні – 2,4 млрд $. Пакети військової допомоги США в листопаді (обсягом в 100 млн доларів) є найменшими починаючи з 24 лютого 2022 року. До цього найменшим пакетом допомоги був травневий пакет 2022 року на суму 300 млн $.

Подібний спад підтримки наприкінці 2023 року, в першу чергу США, не може не занепокоювати українське керівництво. Електоральні настрої західних суспільств, вибори в ЄС та США у 2024 році, можуть значно вплинути на розклад політичних сил в Західному світі, а відповідно і на підтримку України. Особливо напередодні 2024 року, коли російські війська намагаються перехопити ініціативу на полі бою, проводячи наступальні дії на кількох ділянках фронту, а російська влада рекордно збільшила витрати на війну, задля створення образу переможця президенту путіну, на фоні президентських виборів в березні 2024 року.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Джерело – The Economyst

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в своїй статті “Сучасна позиційна війна та як у ній перемогти” для видання The Economist, висловив переконання, що для виходу з позиційної форми на нинішньому етапі ведення війни, в першу чергу необхідні: завоювання переваги у повітрі; подолання глибокоешелонованої системи мінно-вибухових загороджень; підвищення ефективності контрбатарейної та радіоелектронної боротьби; створення та підготовка необхідних резервів.

Проте все це стане можливим для українських військових лише за підтримки партнерів, які зможуть якісно та кількісно збільшувати обсяги в військової допомоги. Інакше позиційний етап російсько-української війни триватиме набагато довше і піде на користь лише кремлю, який своєю чергою може отримати вирішальну перевагу у війні проти України.

ПІДСУМКИ

Прийдешній рік ставить перед Україною та її союзниками ряд серйозних викликів. Українська армія та суспільство у  2024 році можуть опинитися в складній ситуації через невизначеність з отриманням фінансової та військової підтримки. Не в останню чергу через прийдешні вибори в США та Європі, результат яких може безпосередньо вплинути на військову та політичну підтримку України. Наприкінці 2023 року Україна вже відчула ці наслідки.

Немає сумнівів, що росія намагатиметься використати вибори для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації у світі і задля власних інтересів, розхитуючи західні суспільства та розширюючи власну мережу впливу. Попри розгортання Україною власного ВПК та нарощування потужностей, зниження обсягів військової підтримки значною мірою вплине на перебіг війни у 2024 році. На фоні того, що росія системно збільшує свої видатки на війну (вдвічі більше ніж закладає на оборону Україна), виснажуючи власні ресурси та ресурси противника, нам варто підсилити співпрацю з демократичним світом.

Думки союзників про зменшення обсягів підтримки для України – дороговартісна помилка. Якщо в країні, яка виступає щитом для світу від терориста відбудеться зростання бідності, або послаблення обороноздатності – це нестиме загрозу для всієї Європи.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Cyber Boroshno
Cyber Boroshno@9AKX07VCp0rDc2t

915Прочитань
1Автори
28Читачі
На Друкарні з 20 вересня

Більше від автора

  • ДАЛІ БУДЕ?: оцінка економічних спроможностей росії напередодні 2024 року

    Обхід росією санкційних обмежень – це понад 100 млрд доларів на війну в Україні. Саме така сума закладена на армію в російському бюджеті на 2024 рік.Попри санкції російська економіка стабілізується та демонструє готовність підтримувати ведення довготривалої війни в Україні.

    Теми цього довгочиту:

    Війна
  • ДАЛІ БУДЕ?: оцінка військових спроможностей росії напередодні 2024 року

    Напередодні 2024 року аналітичний відділ Українського центру безпеки та співпраці підготував розгорнутий прогноз західної допомоги, дій ворога та стратегії України з відкритих джерел. Перша частина дослідження – оцінка військових спроможностей росії.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні
  • GEOINT матеріалів ₚосійсько-української війни

    Отже в цьому довгочиті ми розберемо, як наша команда проводить аналіз, опираючись на конкретні приклади.А саме розподілимо геолокації по рівню складності та їх теж розіб’ємо на підтипи.

    Теми цього довгочиту:

    Geoint

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається