Ян Бурума: Лють аутсайдерів — Project Syndicate

Ян Бурума є автором численних книг, серед яких «Вбивство в Амстердамі: смерть Тео Ван Гога та межі толерантності», «Колаборанти: три історії обману та виживання у Другій світовій війні» (Penguin Press, 2023) і т.д.

Перемога ультраправого популіста Герта Вілдерса на виборах у Нідерландах відображає ті самі настрої, які сприяли Brexit та кандидатурі Дональда Трампа у 2016 році. Але такі результати не могли б відбутися без цинізму, який протягом останніх кількох десятиліть демонстрували традиційні консервативні партії.

АМСТЕРДАМ: Одна з найбільших помилок, яку я коли-небудь робив як журналіст, полягала в тому, що я недооцінював Герта Вілдерса, який зараз є лідером (і єдиним формальним членом) найпопулярнішої політичної партії в Нідерландах і, можливо, першим ультраправим прем’єр-міністром, якого коли-небудь знала його країна.

У 2005 році я взяв інтерв’ю у Вілдерса для моєї книги «Вбивство в Амстердамі» про вбивство режисера Тео ван Гога мусульманським екстремістом. Партії свободи (PVV), заснованої Вілдерсом у 2006 році, ще не існувало. Але мене цікавили погляди відвертого критика ісламу та іммігрантів мусульманського походження.

Чесно кажучи, я вважав його занудою, без політичного майбутнього, і не цитував його у своїй книзі. Мене, як і більшість людей, вразила його досить дивна зачіска. Чому дорослий чоловік і член парламенту хоче пофарбувати свою тонку шевелюру темного волосся в платиновий блонд? По суті, він виявився певною мірою піонером у цьому відношенні. Пізніші успіхи Дональда Трампа та Бориса Джонсона продемонстрували важливість візуального брендингу, створення незвичного образу, посиленого вирощуванням дивного волосся. (Можливо, вуса зубної щітки Гітлера або навіть гребінець Наполеона були передвісником.)

Існує, однак, і інше можливе тлумачення зачіски Вілдерса. У 2009 році голландський антрополог і експерт з Індонезії Ліззі ван Левен стверджувала, що Вілдерс, можливо, прагнув замаскувати своє євразійське коріння. Його бабуся по материнській лінії була частково індонезійкою. Його дідусь і бабуся були змушені покинути Голландську Ост-Індію під хмарою фінансових зловживань.

Звичайно, було б несправедливо проводити щось із цього проти Вілдерса. Раса може нічого не пояснити. Але існує історія ультраправих, антимусульманських настроїв серед євразійців у колишній Голландській Ост-Індії, яка може допомогти поглянути на його політику в контексті.

Євразійці, або, як їх називали, індоси, ніколи не були повністю прийняті індонезійцями або їхніми голландськими колоніальними господарями. Вони народилися аутсайдерами. Більш освічені люди часто прагнули стати інсайдерами. Результатом часто була відраза до ісламу, релігії більшості в Голландській Ост-Індії, і крайній голландський націоналізм.

У 1930-х роках багато членів голландської нацистської партії в колонії мали євразійське походження. Як зазначав ван Левен, партія дозволила індосам бути «більш голландським, ніж голландським».

Вілдерс, можливо, і не фашист, але його одержимість суверенітетом, національною приналежністю, культурною та релігійною чистотою має довгу історію серед аутсайдерів. З периферії часто виходять ультранаціоналісти – Наполеон з Корсики, Сталін з Грузії, Гітлер з Австрії. Ті, хто прагне бути інсайдерами, часто стають непримиренними ворогами людей, які знаходяться далі від центру, ніж вони.

Вілдерс не рідкість навіть у Нідерландах. У 1980 році Генрі Брукман заснував ультраправу Нідерландську центристську партію, щоб протистояти імміграції, особливо мусульманській. Брукман також мав євразійське походження, як і інший правий політик Ріта Вердонк, яка заснувала партію «Гордість Нідерландів» у 2007 році.

Політиком, якого можна плідно порівняти з Вілдерсом, є колишня міністерка внутрішніх справ Великої Британії Суелла Браверман. Будучи дитиною іммігрантів – її батьки є подвійними аутсайдерами, спочатку як індіанці в Африка, а потім як афро-індіанці у Великій Британії – її ворожість до іммігрантів та біженців, які «вторгаються» до Сполученого Королівства, може здатися загадковою. Але і в її випадку прагнення належати може зіграти свою роль в її політиці.

Входження Бравермана в британський істеблішмент і сходження в Консервативну партію показує, що Британія стала більш відкритою для аутсайдерів. Менш похвальним є те, що її ультраправі погляди на імміграцію стали мейнстрімом у консервативній політиці, або що білошкірі торі були раді використовувати амбітну дочку іммігрантів для просування антиіммігрантського порядку денного – принаймні до тих пір, поки її запальна риторика не стала занадто незручною.

До відносно недавнього часу ультранаціоналістичні партії та політики були маргіналізовані мейнстрімними консервативними партіями або відкинуті, як це сталося в 1968 році з Енохом Пауеллом, британським політиком, який передбачив, що збільшення кількості небілої імміграції призведе до «ріки крові». До них ставилися як до політичних аутсайдерів, незалежно від їхнього сімейного походження.

Однак для все більшої кількості невдоволених виборців саме це було їхнім зверненням. Прихильники Брекзіту і Трамп виграли від цього в 2016 році, і Вілдерс виграє від цього сьогодні.

Але такі результати не могли б відбутися без цинізму, який протягом останніх кількох десятиліть демонстрували традиційні консервативні партії. Боячись втратити своїх виборців на користь ультраправих, вони потурали своїм упередженням, спрямованим на іноземних «нахлібників», мусульманську загрозу «іудейсько-християнським цінностям», «пробуджених» міських слікерів або «людей з нізвідки». Але здебільшого це була лише риторика, а консервативні партії просто продовжували служити інтересам багатіїв та великого бізнесу. Це лише підживлювало лють людей, які відчували, що до них ставляться як до чужинців, і хотіли, щоб аутсайдер підірвав старий порядок.

Консервативні партії в Нідерландах, такі як Партія свободи і демократії (VVD), в минулому вирішували цю проблему, полягали в тому, що вони відмовлялися керувати екстремістами на кшталт Вілдерса. ВСД також виступав за інтернаціоналізм, Європейський Союз, військову підтримку України та заходи щодо боротьби зі зміною клімату. Вілдерс виступає проти всього цього.2

Що змінилося, так це те, що VVD, сподіваючись захистити свій правий фланг, зайняв більш жорстку позицію щодо імміграції і натякнув, що правління з розлюченими аутсайдерами все-таки можливо (позиція, яка зараз змінилася, але як довго?). Тепер, коли двері були залишені відчиненими, а імміграція перетворилася на виборче питання, Вілдерс зміг перемогти з переконливим результатом.

Іронія цієї сумної історії полягає в тому, що Ділан Єшильгоз, лідер VVD, який дозволив цьому статися, народився в Анкарі в сім’ї турецької матері та курдського батька. Вона саме та громадянка Нідерландів, яку Вілдерс пообіцяв викорінити.

Джерело — Project Syndicate

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається