Глобальний контекст війни ХАМАС-Ізраїль — The New York Times

Біжить жінка, поруч клубочиться чорний дим.
В Ашкелоні, Ізраїль.Кредит...Тамір Каліфа для The New York Times

Росія почала найбільшу війну в Європі з часів Другої світової війни. Китай став більш войовничим щодо Тайваню. Індія прийняла жорстокий націоналізм. Ізраїль сформував найбільш екстремальний уряд у своїй історії. А в суботу вранці ХАМАС нахабно напав на Ізраїль, запустивши тисячі ракет і публічно викравши та вбивши мирних жителів.

Усі ці події є ознаками того, що світ, можливо, впав у новий період безладу. Країни і політичні групи, такі як ХАМАС — готові йти на великий ризик, а не боятися, що наслідки будуть надто жахливими.

Найпростішим поясненням є те, що світ знаходиться в розпалі переходу до нового порядку, який експерти описують словом багатополярність. Сполучені Штати більше не є домінуючою силою, якою були раніше, і їм не з’явилося заміни. У результаті, політичні лідери в багатьох місцях відчувають сміливість відстоювати власні інтереси, вважаючи, що вигоди від агресивних дій можуть переважити витрати. Ці лідери вважають, що вони мають більше впливу на власний регіон, ніж США.

«Виник повністю багатополярний світ, і люди із запізненням усвідомлюють, що багатополярність включає досить багато хаосу», — написав Ноа Сміт у своєму інформаційному бюлетені Substack у суботу.

Чжен Юнянь, китайський політолог із зв'язками з лідерами країни, так само описав «старий порядок», як розпад.

«Країни переповнені амбіціями, як тигри, що придивляються до своєї здобичі, прагнучи знайти кожну можливість серед руїн старого порядку», — писав Чжен минулого року.

Чому американська могутність відступила? Деякі зміни неминучі. Домінуючи країни не залишаються домінуючими вічно. Але США також зробили стратегічні помилки, які прискорюють прихід багатополярного світу.

Серед цих помилок:

1) Лідери обох партій наївно вірили, що багатший Китай неминуче буде дружнішим Китаєм — і не зуміли визнати, що США створюють власного суперника за допомогою м’якої торговельної політики, як стверджував політолог Джон Мірсхаймер. В Афганістані та Іраку, США витратили більшу частину початку 21 століття, ведучи дорогі війни. Війна в Іраку була особливо згубною, оскільки Джордж Буш вирішив розпочати неспровоковану війну. А принизливий відступ з Афганістану, під наглядом президента Байдена, змусив США виглядати ще слабшими.

2) Можливо, найбільшої шкоди американському престижу завдав Дональд Трамп, який відкинув саму ідею того, що США мають бути лідерами світу. Трамп вийшов з міжнародних угод і зневажав успішні альянси, такі як НАТО. Він сигналізував, що якщо повернеться на пост президента у 2025 році, то може покинути Україну.

3) У випадку з Ізраїлем, Трамп заохочував Беньяміна Нетаньяху, прем’єр-міністра Ізраїлю, проявляти менше турботи до інтересів Палестини і натомість прагнути максимальної перемоги Ізраїлю. Нетаньяху, звичайно, не починав цю нову війну. ХАМАС так і зробив, можливо, за підтримки Ірану, давнього спонсора угруповання, і ХАМАС скоїв шокуючи порушення прав людини минулими вихідними, що знято на відео.

Але екстремізм Нетаньяху сприяв заворушенням між Ізраїлем і палестинськими групами, такими як ХАМАС. У редакційній статті Haaretz, ізраїльської газети, вчора стверджувалося: «Прем’єр-міністр, який пишався своїм величезним політичним досвідом і незамінною мудрістю в питаннях безпеки, абсолютно не зміг визначити небезпеки, до яких він свідомо вводив Ізраїль, створюючи уряд анексії та розкуркулення». Нетаньяху, додав Haaretz, прийняв «зовнішню політику, яка відкрито ігнорувала існування та права палестинців».

Навіть із зростанням багатополярності, США залишаються наймогутнішою країною світу, з унікальною здатністю створювати союзи та мир. На Близькому Сході, адміністрація Трампа переконала Ізраїль та чотири інші країни — Об’єднані Арабські Емірати, Бахрейн, Судан і Марокко — підписати безпрецедентні дипломатичні угоди, відомі як Угоди Авраама. Останніми місяцями, адміністрація Байдена просунулася до ще більш амбітної угоди — між Ізраїлем і Саудівською Аравією.

ХАМАС напав на Ізраїль частково, щоб підірвати ізраїльсько-саудівську угоду, вважають багато експертів.

Така угода могла б ізолювати Іран, патрона ХАМАС, і призвести до вливання саудівських грошей для Палестинської влади, більш поміркованої групи, ніж ХАМАС. Але, якщо нещодавні атаки ХАМАС змусять Ізраїль у відповідь перетворити сектор Газа на руїни, Саудівській Аравії буде важко погодитися на будь-який договір. Таким чином, ви можете розглядати атаки ХАМАС як спробу запобігти відновленню американської влади — і натомість продовжувати підштовхувати світ до багатополярності.

Деякі читачі можуть поставити під сумнів, чи варто було святкувати довгу еру американської могутності, яка зараз згасає. Без сумніву, це включало деякі жахливі несправедливості, будь то у В’єтнамі, Ірані, Гватемалі чи деінде. Але це також уможливило настання наймирнішої ери в історії, з різким зниженням смертності від насильства, як зазначив Стівен Пінкер у своїй книзі «Кращі ангели нашої природи» 2011 року. І кількість людей, які живуть у демократії, зросла б.

За останні два десятиліття, стало модним критикувати американську гегемонію, глумливо говорити про «американську винятковість», висміювати функцію «світової поліції» Америки, що самозвіряється, і прагнути багатополярного світу. Що ж, вітаємо, тепер у нас є той світ. Подивіться, чи вам більше подобається, — Сміт.

Джерело The New York Times

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається