Дивізія ВДВ, що брала Бахмут і зараз штурмує Часів Яр, з багатою бойовою історією, з власною авіаційною ескадрилією, та з доказами присутності на Донбасі. Що з себе представляє 98 дивізія ВДВ рф?

Повне найменування росіянського з’єднання - 98-ма гвардійська Свірська Червоного прапора ордена Кутузова ІІ ступеня повітряно-десантна дивізія ім. 70-річчя Великиго Жовтня (98 ПДД) повітряно-десантна дивізія, що є частиною Повітряно-десантних військ росії та Московсього військового округу.
Структура Івановської дивізії ВДВ
За загальнодоступними даними, крім 98-ї дивізії, до складу Повітряно-десантних військ Росії входять і 7, 76, 104 і 106-та дивізії ВДВ. Однак, тільки в 98-й Свірській дивізії є парашутно-ударний полк з окремою військово-транспортною авіаційною ескадрильєю, призначеною для оперативного реагування, зокрема, і в рамках ОДКБ.
Підрозділи 98 дивізії подані нижче:
· Управління(штаб) дивізії (Іваново)
· 217-й гвардійський парашутно-десантний ордена Кутузова полк (Іваново)
· 331-й гвардійський парашутно-десантний полк (Кострома)
· 1065-й гвардійський артилерійський Червоного прапора полк (Кострома)
· 5-й гвардійський зенітний ракетний полк (раніше — 318-й окремий гвардійський зенітний ракетно-артилерійський дивізіон; Іваново)
· 243-тя окрема військово-транспортна авіаційна ескадрилья (Іваново)
· Танковий батальйон (номер та дислокація невідомі)
· 36-й окремий медичний загін (аеромобільний) (Іваново)
· 215-й окремий розвідувальний батальйон (Іваново)
· 674-й окремий гвардійський батальйон зв'язку (Іваново)
· 661-й окремий інженерно-саперний батальйон (Іваново)
· 15-й окремий ремонтно-відновлювальний батальйон (Іваново)
· 1683-й окремий батальйон матеріального забезпечення (Іваново)
· 969-та окрема рота десантного забезпечення (Іваново)
· 728-ма станція фельд'єгерсько-почтового зв'язку (Іваново)
· навчально-тренувальний комплекс (Пісочне, Костромська область)
· Підрозділ ударних БЛА, на озброєнні якого перебувають «Ланцети».
Також 98 дивізія ВДВ отримала перший батальйонний комплект БМД-4. БМД-4М та БТР-МДМ.
До військово-транспортної ескадрильї 98-ї дивізії входять літаки Іл-76 МД-90 і Ан-12. 1065-й гвардійський артилерійський полк, імовірно, має на озброєнні 120-мм САУ «Нона-С» у двох дивізіонах, а також дивізіон РСЗВ «Торнадо-Г».
ППО 5-го гвардійського зенітного ракетного полку десантної дивізії, імовірно, складається із ЗРК «Птицелов», а також із ЗРПК 2С6 «Тунгуска-М». З 2018 року, МО рф почало оснащувати дивізії ВДВ танковими батальйонам ОБТ Т-72Б3М або Т-80БВМ.
В дивізії також наявний підрозділ-лабораторія, що займається дослідженням наших збитих та посаджених РЕБом дронів. В цій лабораторії використовується спектр аналізатор, який перевіряє антену дрона на діапазони частот, довжину хвилі та інші характеристики. За словами російського десантника, трофейні дрони є цінним джерелом інформації, яка дозволяє різним службам, зокрема РЕБ і ППО, визначати, які саме об'єкти слід глушити, в яких районах шукати ворожі безпілотники та яку дальність польоту вони мають. Наприклад, аналіз рівня витрати батареї в поєднанні з особливостями конструкції дрона дає змогу приблизно оцінити відстань, яку він подолав. Цікаво те, що про такі підрозділи у відкритому доступі майже немає інформації, тому заявляти що він є унікальним не вважаємо за потрібне.
Командиром 98-ї дивізії ВДВ станом на 2023 рік є гвардії полковник Віктор Гуназа.
Історія з’єднання в складі росії та її бойовий досвід
У 1993 році на базі 217-го гв. пдп 98-ї гв. вдд і 331-го гв. пдп 106-ї гв. вдд у місті Іваново було переформовано і відроджено 98-ту гвардійську повітряно-десантну дивізію.
У період з 13 грудня 1994 року по 20 лютого 1995 року зведений батальйон дивізії брав участь Першій чеченській війні у складі Об'єднаного угруповання федеральних сил на Північному Кавказі.
У 2008 році гаубичний дивізіон 1065-го гвардійського артилерійського полку, 1-й парашутно-десантний батальйон 331-го гвардійського парашутно-десантного полку і 2-й парашутно-десантний батальйон 217-го гвардійського парашутно-десантного полку брали участь у війні в Грузії.
Станом на січень 2015 року було відомо про плани відтворити 299-й полк (раніше в 1998 році 299-й і 217-й полки були зведені в один - 217-й пдп) у Ярославській області. Проте це сталося вже після початку Вторгнення в Україну.
Присутність “ихтамнетов” на Донбасі в 2014 році
У серпні 2014 року підрозділи 331-го парашутно-десантного полку брали участь у боях під Іловайськом.
4 серпня 2014 року десять військовослужбовців 331-го парашутно-десантного полку контрактної 98-ї повітряно-десантної дивізії були затримані українськими військовими на території України неподалік від селища Дзеркальне в Донецькій області (20 км від кордону з росією) і передані СБУ.
Затримані пересувалися на БМД-2 із зафарбованими тактичними знаками і були одягнені у військову форму російського зразка без розпізнавальних знаків і в маскувальних халатах. За словами десантників, під час нічного марш-кидка, дві БМД відстали, і одну з машин знищила українська армія, про те, що вони відірвалися від інших учасників навчань і перетнули державний кордон, десантники дізналися тільки тоді, коли побачили танк з українським прапором. Опору під час затримання вони не чинили, бойових завдань не мали, їхня зброя була не заряджена. Також десантники пояснили, що командир взводу нібито втік, залишивши підлеглих, які вирішили пробиватися до своїх, але через деякий час потрапили в оточення і були змушені без бою здатися українським силам.
Джерело одразу кількох інформагентств у російському Міноборони повідомило, що «зазначені військовослужбовці справді брали участь у патрулюванні ділянки російсько-українського кордону, перетнули його, ймовірно, випадково, на необладнаній, немаркованій ділянці. Президент рф володимир пУтін прокоментував факт затримання військовослужбовців ерефії на території України в аналогічному ключі та зазначив також, що подібні випадки траплялися раніше і з військовослужбовцями української сторони, а також сподівався, що «ніяких проблем з цим не буде». Після деяких переговорів десантники, на жаль, були повернуті на росію.
24 серпня 2014 року бійцями 2-ї протитанкової батареї 51 ОМБр під командуванням капітана Костянтина Коваля в районі смт. Кутейникове було підбито 2 одиниці БМД-2 331-го парашутно-десантного полку. Десантники евакуювалися з бойових машин і сховалися в лісосмузі неподалік. Під час спроби виходу 10 десантників 331 ПДП були взяті у полон відділенням розвідників 51 ОМБр під командуванням сержанта Володимира Козака.
17 квітня 2015 року командувач ГШ ЗСУ Віктор Муженко заявив, що підрозділи 98-ї бригади досі залишаються на території окупованого Донбасу. 18 травня він заявив, що підрозділи бригади взяли участь у параді до 9 травня у Донецьку.
Бойовий шлях окупантів після початку Вторгнення
На початку Повномасштабного Вторгнення підрозділи дивізії брали участь в наступі на Київ, однак після невдалої операції з’єднання включили до Угрупування Південь і перекинули на Донецький напрямок, де вже у жовтні і до самого падіння міста підрозділи з’єднання штурмували Бахмут, а також прикривали фланги для просування «вагнерівців».

В рамках часткової мобілізації восени 2022 року до лав 98 дивізії ВДВ були призвані резервісти, в тому числі з міста Кінешми, які проходили підготовку на полігоні в Ярославській області. Вони були призвані одними з перших, тому що являлись пріоритетними у зв’язку з досвідом служби у такому елітному роді військ.
Навчання проходило на полігоні, розташованому в Іваново, що є базою 98-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії. Саме тут мобілізовані резервісти отримали навички, необхідні для ведення бойових дій. Програма підготовки охоплювала кілька ключових аспектів, що є стандартними: тактична, вогнева, медична та інженерна підготовки.

Підготовку мобілізованих здійснювали досвідчені офіцери та сержанти 98-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії, багато з яких мали бойовий досвід.

Згідно з інформацією від російських джерел, мобілізовані резервісти демонстрували високий моральний дух та мотивацію до навчання. Вони усвідомлювали важливість якісної підготовки, що було визначальним фактором їхньої майбутньої боєздатності. Наскільки все змінилось після їхнього прибуття на фронт сказати складно, однак інформації про дезертирство серед підрозділів цєї дивізії не було знайдено.
Взимку 2023-2024 років дивізія у повному складі брала участь у боях за Бахмут та його околиці.

На початку квітня 2024 року підрозділи дивізії брали участь у боях за Часів Яр, атакуючи місто зі сходу. І вже на початку 2025 року, десантники дивізії, спільно з 88-ю Добровольчою бригадою «Еспаньйола», взяли штурмом Вогнетривкий завод у Часів Ярі та центральну частину міста.