Індекс маси тіла. Чи все з ним добре?

Я одазу скажу, щоб зупинити шкандаль і срач на старті: ІМТ дуже допоміжна штука, вона орієнтир, за яким цікаво спостерігати. Але крім ІМТ у нас є ще багато цікавого і здорового. І цей пост не має на меті зламати систему ІМТ. Я хочу розказати, що деколи не треба гнатися за цифрами ІМТ, а просто проаналізувати себе і ставитись до себе дбайливо.

Що таке ІМТ?

Я гадаю, ви і так знаєте. Але нагадаю.

Індекс маси тіла (ІМТ) — це вага людини у кілограмах (або фунтах), поділена на квадрат росту у метрах (або футах). Високий ІМТ може свідчити про високий ступінь ожиріння. ІМТ вказує на категорії ваги, які асоціюються із вищим ризиком проблем зі здоров’ям, але він не діагностує ожиріння тіла чи здоров’я людини.

ІМТ – це один з інструментів. Діагноз він не виносить. Діагноз виносить лікар!

ІМТ має інтерпретацію. Та ще й окрему для дорослих, дітей і за біологічною статтю.

Для дорослих (дуже цікаво, що для дорослих білих чоловіків, переважно французських поліцейських та бельгійських військових):

18,5 і менше – недостатня вага

18,5-24,9 – нормальна вага

25,0-29,9 – надмірна вага

30,0+ - ожиріння

Та й вигаданий він був 170 років тому і не для вимірювання здоров’я. Та навіть дядько, який запровадив ІМТ, поряд не стояв з медициною.

Чи є кореляція?

Кореляція між ІМТ і ожирінням тіла досить сильна, але навіть якщо дві людини мають однаковий ІМТ, їхній показник ІМТ може відрізнятися.

Наприклад:

  • При однаковому ІМТ жінки, як правило, мають більше жиру ніж чоловіки.

  • При однаковому ІМТ кількість жиру в організмі може бути вищою або нижчою залежно від расової/етнічної групи.

  • При однаковому ІМТ літні люди у середньому мають більше жиру ніж молоді люди.

  • При однаковому ІМТ у спортсменів менше жиру ніж у неспортсменів.

ІМТ для дітей взагалі розраховується своїми окремими методами.

Що ще цікавого про ІМТ і де він ще перестає працювати?

Спортсмени. Логічно, що м’язи важать більше за жир на один і той самий об'єм. Тому, до спортсменів розрахунок імт буде таким собі. Але й тут не все так просто. М’язи всього на 18% щільніші за жир, отже, якщо ви замінили 10% жирової ваги на м’язову (а це огого який ви молодець чи яка розумничка!), похибка буде всього 1,8.

При стандартному підрахунку високі люди будуть мати вищий ІМТ, а отже, будуть вважати себе товстішими. А ось зріст менше 150-155 (вчені ще вагаються) буде мати завжди нижчу цифру, яка вважатиметься нормою, хоча може такою і не бути. (Про це можна почитати тут.)

Не всі люди, які мають високий ІМТ – нездорові. Величезне дослідження в журналі Nature показало, що дуже багато людей з високим ІМТ були… Здоровими! І навіть натяку не було на серцево-судинні захворювання чи діабет. А от у багатьох людей з нормальним ІМТ виявили хвороби.

Крім того, люди з вищим ІМТ краще виживали при інсультах та інфарктах.

Однак, вчені, та я разом з ними, все ж скажу, що більшість людей із надмірною вагою все ж мають вищі ризики захворіти у майбутньому на різне, ніж люди з нормальним ІМТ.

Чим замінити?

Наприклад, обхват талії та співвідношення обхвату талії до обхвату стегон. Ваша талія повинна мати цифру в половину або більше за зріст. Тобто, якщо ваш зріст 180 сантиметрів, то талію краще для здоров’я мати менше 90 сантиметрів.

Вся справа у тому, що вчені вважають, що людина із жиром навколо живота має вищий ризик серцевих захворювань і метаболічних розладів, оскільки жир впливає на внутрішні органи - такі як печінка, серце та нирки. Жир навколо стегон може бути менш ризикованим.

Тому, до цифри ІМТ варто додати ще й цей показник.

Або вимірювання жиру в організмі.

Є багато різних методів, та всі вони зводяться до одного: чоловікам, щоб вижити, потрібно мати мінімум 2-5% жиру, а жінкам – 10-13%.

Надмірна вага у чоловіків – вище 25% жиру, а у жінок – вище 30%.

Та треба пам’ятати, що точно виміряти жир дуже непросто.

Ідеальна вага. Чи існує?

Можливо. У світі, де є рожеві однороги та немає русні. Там є ідеальна вага. На жаль, ми не живемо у такому світі.

Що впливає на нашу вагу?

  • загальний стан здоров'я

  • зріст

  • співвідношення м'язів і жиру

  • щільність кісток

  • статура

  • стать

  • вік

  • щоденна дієта

  • щоденна активність

  • загальний стрес

  • стрес одноразовий

  • фітнес-активність

  • сон

  • характер

  • багато усього іншого

Чи треба вам ідеальний ІМТ і ідеальну вагу?

Вважаю, що ні. Ваша вага має бути здоровою і допомагати вам жити ваше таке прекрасне життя. А якщо когось не влаштовують ваші цифри ІМТ чи ще якісь цифри, то це не ваші проблеми, а проблеми тих, кого вони не влаштовують.

А вам важливіше дотримуватись збалансованого і різноманітного харчування, адекватної руханки, здорового сну та безстресового життя, а не цифр. Хоча і вони можуть допомогти, тому що вони – інструмент, один з.

Буду вдячна вам за донат на каву)

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Анна Шестакова
Анна Шестакова@asha_nutritionist

Нутриціологиня

216Прочитань
0Автори
3Читачі
Підтримати
На Друкарні з 30 жовтня

Більше від автора

  • Передозування вітамінами

    Ми живемо в 21 столітті. Але досі є країни де нестача якихось вітамінів – гостра проблема. Наприклад, в Україні нестача вітаміну D. Так само, як в Норвегії.

    Теми цього довгочиту:

    Вітаміни
  • Метаболізм

    Чергове питання від клієнтки про "розігнати метаболізм". Писала я його пару років тому, а він досі актуальний! Що ж з тим метаболізмом?

    Теми цього довгочиту:

    Метаболізм
  • Чинники, що впливають на нашу харчову поведінку

    У нашому тілі і нашому мозку існують безліч процесів, які впливають на нашу харчову поведінку, на вибір тих чи інших продуктів, що, у свою чергу, впливає на енергію, яку ми отримуємо.

    Теми цього довгочиту:

    Чому Ми Їмо

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається