Передозування вітамінами

Ми живемо в 21 столітті. Але досі є країни де нестача якихось вітамінів – гостра проблема. Наприклад, в Україні нестача вітаміну D. Так само, як в Норвегії.

Взагалі, науковці придумали бади і вітаміни для країн третього світу, де є нестача не просто вітамінів чи якихось окремих нутрієнтів, а нестача взагалі різноманітної їжі для всіх.

Загалом, нам їжі вистачає. Але чомусь людство подумало і вирішило, що всьому світу чогось не вистачає (напевно, клепки).

Але саме вітаміни не є такими безпечними, як хтось може подумати. І сьогодні я про це.

Якщо ви не знали, то я вам скажу, що вітаміни діляться на дві групи: жиророзчинні (А, D, Е, К) і водорозчинні (С та всі вітаміни групи В).

Жиророзчинні вміють накопичуватись в організмі і саме тому можуть призвести до тяжких наслідків.

Водорозчинні виводяться с сечею і мають менше шансів призвести до проблем. Але все ж можуть нашкодити.

Наприклад, прийом дуже високих доз В6 з часом може привести до незворотнього пошкодження нервів. А нікотинова кислота – пошкодження печінки.

І що, тепер боятись вітмінів? Ще один жах в скарбничку тривожності? Ні! При природньому вживанні, ці речовини не заподіють вам шкоди, навіть, якщо ви будете їсти моркву на сонці)).

Але про ризики трошки розкажу, щоб ви такі подумали, що та сама морква чи хліб набагато кращі і смачніші, ніж пластикова пігулка.

Почнем з водорозчинних.

- Вітамін С. Це апельсинки, ягоди калини, різноманітні зелені листя. І вони нам не спричиняють шкоди. Але якщо ви додасте до фруктів ще пігулки, то можете викликати у себе шлунково-кишкові розлади, включаючи діарею, судоми, нудоту і навіть мігрень.

- Ніацин, або В3, або нікотинова кислота. При великих дозах викликає високий тиск, болям у животі, погіршенню зору, пошкодженню печінки. Багато її не треба, всього 1-3 грами в день і ви погіршите своє здоров’я.

- Пиридоксин, або В6. Надмірне споживання може викликати неврологічні симптоми, ураження шкіри, чутливість до світла, нудоту та печію. І всього то треба почати свою дозу від 1 грама.

- Фолієва кислота, або В9. Тут взагалі цікаво. Якщо перевищити дозу цього вітаміну, то можна прогавити момент, коли організму почне невистачати В12. А ще, велики дози негативно впливають на імунну систему та розумову діяльність.

Авжеж, малоймовірно, що вітамін С викличе токсичність у здорової людини, але він легко може привести до пошкодженню тканин і серцевим аномаліям у людини, у якої, наприклад, є порушення накопичування заліза.

Жирорзчинні.

- Вітамін А. Симптоми передозу: нудота, високий тиск, кома… Це все може статися, якщо ви будете вживати їжу, багату цим вітаміном, та ще й додасте пігулочки.

- Улюблений вітамін D. Так, у нього є профілактична доза. І так, нам його дуже не вистачає. Але й зловживати їм не треба, адже велики дози приводять до втрати ваги (ні, це не рекомендация!), апетиту (і це теж не рекомендация!), нерегулярному серцебиттю. А ще він може підвищувати рівень кальцію, а це, внаслідок, приводить до пошкодження органів.

- Вітамін Є. Порушує згортання крові, може викликати кровотечі і гемарогічний інсульт.

- Вітамін К. Самий безпечний вітамін зі всіх жиророзчинних, у нього немає порогу передозування, але… він взаємодіє з деякими ліками, наприклад, антибіотиками.

Авжеж, передозування вітамінами вкрай рідкий випадок, та в нашому житті нічого не можна загадувати. І я б дуже не хотіла, щоб ці рідки випадки ставались з читачами мого каналу. Смерті від вітамінів все ж були і вчені їх реєстрували і досліджували.

Наприклад, вітамін А може викликати смерть, якщо зараз вжити більше ніж 200 мг, або хронічним вживанням дози, яка в 10 раз перевищує рекомендовану.

Передозування вітаміном D – більше ніж 50000 мє в день – протягом тривалого часу може привести до підвищення кальцію.

Передозування іншими вітамінами може викликати потенційно фатальні побічні ефекти, наприклад, пошкодження печінки.

Оскільки, за якістю харчових добавок ніхто не наглядає, то деяки з них можуть містити які завгодно кількості речовин. І не тільки вітамінів. Багато незалежних лабораторій знаходили в бадах і гормони, і зайві рослинні речовини і, навіть було діло, знаходили кокаїн.

Не забувайте, що деякі добавки можуть взаємодіяти з ліками.

І ще трошки досліджень.

Дослідження Physicians' Health Study II вивчало вплив щоденого прийому полівітамінів у більше ніж 14 000 лікарів-чоловіків середнього віку протягом 10 років і вчені не знайшли зниження частоти серцевих нападів, інсультів чи смерті.

Однак, недавнє дослідження показало, що у жінок, але не у чоловіків, прийом полівітамінів протягом трьох років був зв’язан з більш низьким ризиком смерті від серцевих та серцево-судинних захворювань.

Але ні в одному з досліджень не було сказано, який спосіб життя вели люди з дослідження. Статистика (яка та ще безсердечне стерво) каже, що жінки більше вибагливіші до свого здоров’я, більш ретельно стежать за ним, тому питання відкрите, чи то вітаміни допомогли, чи спосіб життя?

Деякі дослідження припускають відсутність впливу на ризик раку, в той час як інші зв’язують використання полівітамінів з підвищеним ризиком виникнення раку. Короче, ясно, що нічо не ясно.

Але в дослідженні того самого Physicians' Health Study II було відмічено, що тривалий щоденний прийом вітамінів знижує ризик розвитку раку в чоловіків, у яких в анамнезі було це захворювання, а також у тих, у кого анамнез чистий.

Вагітні повинні бути дуже обережними зі споживанням вітаміну А, так як надмірне споживання зв’язано з вродженими порушеннями.

Якщо ви приймаєте вітаміни та їсте багато продуктів, багатих поживними речовинами, то ви легко можете перейти межу рекомендованої дози багатьох вітамінів.

Пам’ятайте, що вітаміни з банок не є запорукою здоров’я. Як виявляється, докази того, що вони покращують самопочуття багатьох людей, суперечливі. В деяких випадках, вони навіть приносять шкоду.

Якщо у вас є дефіцит якихось речовин, краще всього заповнювати ці конкретні речовини. Мульти чи полівітаміни містять багато речовин, які вам, напевне, і не потрібні. Обов’язково радьтеся зі своїм сімейним або іншим лікарем.

Крім того, краще не приймати вітаміни, щоб компенсувати погане харчування. Саме сбалансоване харчування, що складається з цільних продуктів, з більшою ймовірністю забезпечить вам гарне здоров’я в довгостроковій перспективі.

Ну і гарнесенька табличка з приблизними нормами та межами.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Анна Шестакова
Анна Шестакова@asha_nutritionist

Нутриціологиня

175Прочитань
0Автори
2Читачі
Підтримати
На Друкарні з 30 жовтня

Більше від автора

  • Метаболізм

    Чергове питання від клієнтки про "розігнати метаболізм". Писала я його пару років тому, а він досі актуальний! Що ж з тим метаболізмом?

    Теми цього довгочиту:

    Метаболізм
  • Чинники, що впливають на нашу харчову поведінку

    У нашому тілі і нашому мозку існують безліч процесів, які впливають на нашу харчову поведінку, на вибір тих чи інших продуктів, що, у свою чергу, впливає на енергію, яку ми отримуємо.

    Теми цього довгочиту:

    Чому Ми Їмо
  • Індекс маси тіла. Чи все з ним добре?

    Я одазу скажу, щоб зупинити шкандаль і срач на старті: ІМТ дуже допоміжна штука, вона орієнтир, за яким цікаво спостерігати. Але крім ІМТ у нас є ще багато цікавого і здорового. І цей пост не має на меті зламати систему ІМТ.

    Теми цього довгочиту:

    Індекс Маси Тіла

Вам також сподобається

  • Вітаміни для серця та судин

    Постійні стреси, порушення режиму харчування, високе навантаження протягом дня, дефіцит сну все це призводить до швидкого зношування серця та судин навіть у молодому віці. Подбати про своє здоров'я можна, дотримуючись кількох простих правил:

    Теми цього довгочиту:

    Здоров'я
  • Вітамінний заряд для дітей

    Збалансований, повноцінний раціон надзвичайно важливий для здорового розвитку дитячого організму, тож пропонуємо комплексне рішення: Набір «Вітамінний заряд для дітей» від Nutrilite. Він містить продукти для доповнення дитячого раціону корисними компонентами:

    Теми цього довгочиту:

    Вітаміни

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Вітаміни для серця та судин

    Постійні стреси, порушення режиму харчування, високе навантаження протягом дня, дефіцит сну все це призводить до швидкого зношування серця та судин навіть у молодому віці. Подбати про своє здоров'я можна, дотримуючись кількох простих правил:

    Теми цього довгочиту:

    Здоров'я
  • Вітамінний заряд для дітей

    Збалансований, повноцінний раціон надзвичайно важливий для здорового розвитку дитячого організму, тож пропонуємо комплексне рішення: Набір «Вітамінний заряд для дітей» від Nutrilite. Він містить продукти для доповнення дитячого раціону корисними компонентами:

    Теми цього довгочиту:

    Вітаміни