Каліфорнія охоплена економічними проблемами, які не мають легкого вирішення

Street view of Hollywood, California at dusk.

Зростаюче безробіття, зростаючий дефіцит і постійна еміграція - болюча трійця


Батьківщина багатьох найпрогресивніших політик в Америці, від кримінального правосуддя до викидів шкідливих речовин, Каліфорнія відіграє унікальну роль боксерської груші для правих політиків. Кожні кілька років стає модним заявляти, що це невдалий штат, або що каліфорнійська мрія перетворюється на кошмар. Ця риторика часто перебільшена: з точки зору чистої економічної ваги Каліфорнія залишається найпотужнішим американським штатом. Але, незважаючи на всі свої інноваційні досягнення (не в останню чергу у сфері штучного інтелекту), Каліфорнія, схоже, знову вступає в одну зі своїх періодичних смуг неблагополуччя.

Штат стикається з трьома проблемами, що накладаються одна на одну: зростанням безробіття, посиленням фіскальної напруги та відтоком населення. Усі ці проблеми з часом мають зменшитися, але наразі вони виділяють Каліфорнію як осередок відносної слабкості в загалом міцній американській економіці.

Коли у 2022 році Федеральний резерв підвищив процентні ставки, щоб приборкати інфляцію, багато аналітиків та інвесторів побоювалися, що це призведе до рецесії. Натомість економіка в цілому виявилася напрочуд стійкою. Національний рівень безробіття залишається на рівні менше 4%, на відстані витягнутої руки від найнижчого за шістдесят років рівня. У Каліфорнії, навпаки, рівень безробіття зріс до 5,3%, що є найвищим показником серед усіх штатів (див. графік 1).

На перший погляд, причина зростання безробіття в Каліфорнії не така вже й погана: у міру того, як наслідки пандемії ковіду вщухають, все більше людей активно шукають роботу. Поки вони не знаходять роботу, в офіційних даних вони відображаються як безробітні. Глибша проблема полягає в тому, що штат не має достатньо роботи для них. У Каліфорнії на одного безробітного припадає приблизно 0,8 вакансії - найнижчий показник у країні, тоді як в інших 49 штатах Америки цей показник становить 1,6. На сайті з підбору персоналу Indeed, Каліфорнія є одним з небагатьох штатів, які зазнали скорочення кількості вакансій напередодні пандемії. Технологічні фірми, які активно наймали працівників протягом тривалого періоду низьких відсоткових ставок, зараз скорочують штат. Скорочення штатів у Кремнієвій долині просочилося в інші галузі каліфорнійської економіки: транспортні, фінансові та виробничі компанії звільняють працівників.

Офіс законодавчого аналітика, позапартійний фінансовий радник законодавчого органу Каліфорнії, минулої осені вказав на зростання безробіття як на потенційний сигнал про рецесію в штаті. Судження аналітика має важливе значення, оскільки воно фокусується на фіскальній картині штату, яка, як видається, сильно пошарпана. Минулого року збір прибуткового податку в Каліфорнії впав на 25%, подібно до падіння під час світової фінансової кризи 2007-2009 років та краху доткомів на початку 2000-х років.

Слабкість зберігається. У своєму бюджеті на новий фінансовий рік, який починається 1 липня, Гевін Ньюсом, губернатор Каліфорнії, спрогнозував, що дефіцит штату сягне $38 млрд. Натомість, за оцінками аналітика, він сягне 73 мільярдів доларів. Дещо інша методологія пояснює приблизно половину цієї розбіжності, але якими б не були цифри, конституція Каліфорнії вимагає збалансованого бюджету, і вона повинна знайти спосіб закрити свою фіскальну діру.

За останнє десятиліття штат створив фонд "на чорний день", але запропонований паном Ньюсомом бюджет зменшить його приблизно наполовину. Інші рішення передбачають відтермінування обіцяного фінансування - для університетів, бездомних та інвалідів. Це, однак, лише збільшить дефіцит у найближчому майбутньому. "Можливо, було б легше сказати різним зацікавленим сторонам, що гроші просто затримуються, але в дійсності більшу частину коштів потрібно ліквідувати", - каже Габріель Петек, голова аналітичного центру.

Що стосується відтоку каліфорнійців - третьої проблеми - то вона не нова. З початку 1990-х років кількість каліфорнійців, які виїжджали, зазвичай перевищувала кількість американців, які приїжджали. Але вплив цієї еміграції став більш серйозним. У минулому іммігранти з-за кордону більш ніж компенсували внутрішній відтік, так що населення Каліфорнії продовжувало зростати. Уповільнення прибуття іноземних мігрантів під час пандемії ковіду змінило цю динаміку. Три роки поспіль у Каліфорнії фіксується відверте скорочення чисельності населення, що стало першим стійким падінням з 1850 року, коли вона стала штатом.

З фіскальної точки зору, збитки поглиблюються багатством тих, хто виїжджає. Каліфорнія втратила постійно зростаючу кількість високооплачуваних мешканців, причому ця тенденція прискорилася в розпал ковіду. У 2021 році Каліфорнія втратила майже $30 млрд чистого доходу платників податків на користь інших штатів, що становить близько 2% її податкової бази. А з огляду на те, що Каліфорнія покладається на податки на приріст капіталу як на велике, хоча й нестабільне джерело доходів, від'їзд заможних людей може зашкодити її майбутньому фінансовому становищу. У сукупності ці відтоки обмежують гнучкість держави у виправленні бюджетного безладу. Підвищення податків було б одним із можливих рішень, але це може призвести до відтоку ще більшої кількості багатих каліфорнійців.

За даними аналітичного центру Tax Foundation, загальне податкове навантаження на каліфорнійців є п'ятим за величиною в країні. Єдина сфера, де податкові надходження штату є низькими - до абсурду низькими - це податок на нерухомість через закон, прийнятий всенародним голосуванням у 1978 році, який призвів до того, що будинки оцінюються значно нижче їхньої ринкової вартості. Це, в свою чергу, сприяє завищенню цін на житло в Каліфорнії, що відштовхує ще більше людей від штату.

Золоті наручники

Корисно пам'ятати, що Каліфорнія переживала і гірші часи. На початку 1990-х років, виходячи з глибокої рецесії, понад 1 мільйон каліфорнійців виїхали до інших штатів. У 2000-01 роках грубе неправильне управління ринком електроенергії (плюс корупція компанії Enron) призвело до відключень електроенергії. У 2009 році Каліфорнія почала виплачувати борги підприємствам, студентам і платникам податків, яким вона заборгувала. Рівень безробіття в Каліфорнії, як правило, трохи вищий, ніж у решті Америки. Частково це відображає плинність кадрів у технологічному секторі, де фірми стрімко розвиваються, але у важкі часи різко згортають свою діяльність. Незважаючи на те, що Каліфорнія неодноразово стикалася з економічними проблемами, її модель зростання, заснована на інноваціях, була напрочуд стійкою. Минулого року на цей штат припадало близько 14% загального обсягу виробництва в Америці, порівняно з 12,5% наприкінці 1990-х років (див. графік 2).

"Люди завжди судять про нас за минулими показниками. Тому вони дивляться на те, що занепадає, і недостатньо уваги приділяють тому, що з'являється", - каже Ді Ді Майерс, старший радник губернатора. Вона вказує на висхідні зірки в різних частинах штату: штучний інтелект, квантові обчислення, космічні технології, імунотерапія, електромобілі тощо. Серед сильних сторін Каліфорнії - найбільша система вищої освіти в країні, більше національних лабораторій, ніж у будь-якому іншому штаті, розташування, яке робить її воротами для третини американської зовнішньої торгівлі, а також - за чутками - досить гарні пляжі та гори. "Я також думаю, що справа в культурі Каліфорнії, яку часто критикують. Це не випадково, що всі ці нові ідеї виникають саме тут", - каже пані Майерс.

Зараз відбувається ще один перехід, коли все більше населення Каліфорнії, а отже, і економіка, переміщується вглиб країни. За даними дослідницької компанії Oxford Economics, п'ять із шести найпопулярніших напрямків для людей, які виїхали з двох найбільших міст регіону затоки (Сан-Хосе та Сан-Франциско) у період з 2016 по 2020 рік, були в межах Каліфорнії, а не в інші штати. Двома переможцями стали Сакраменто і Стоктон у Центральній долині, які розташовані менш ніж за три години їзди на автомобілі від Сан-Франциско. Це сприяє ширшому поширенню технологічних знань. "Якщо у вас є таланти деінде, і вам не потрібно бути в Сан-Франциско, навіщо вам будувати там завод? Ви можете будувати у великому районі Сан-Франциско, де земля набагато дешевша", - каже Джеррі Нікельсбург з UCLA.

Проте самої лише внутрішньої міграції недостатньо для вирішення проблем Каліфорнії. Нещодавнє дослідження Інституту Гувера, консервативного аналітичного центру, нарахувало 352 фірми, які перенесли свої штаб-квартири в інші штати за чотири роки до кінця 2021 року. Автори дослідження стверджують, що їх виштовхує ціла низка чинників: високі податки, високі ціни на енергоносії та високі зарплати. Лі Оганян, один з авторів звіту, вважає, що на економіку Каліфорнії чекає приблизно те саме - стійкий занепад, а не крах. "Чим сильніше це підступне падіння, тим важче стає уряду штату”, - каже він. "Ми підійшли до тієї межі, за якою ми не можемо отримати більше податкових надходжень, не завдавши значної шкоди економіці".

Однією з точок опори, яка може кардинально змінити долю Каліфорнії, є ринок нерухомості. За останнє десятиліття житло стало більш недоступним по всій Америці, але Каліфорнія продовжує претендувати на сумнівну корону. За даними дослідників з Гарвардського університету, співвідношення ціни до доходу при купівлі житла становить 12 у Сан-Хосе та 11,3 у Сан-Франциско, що вдвічі перевищує середній показник по країні. Першопричиною цього є брак нового житла. Пан Ньюсом добре це усвідомлює і намагається дати поштовх будівництву. З 2017 року законодавці ухвалили понад 100 окремих законодавчих актів, щоб полегшити будівництво житла. Але результати поки що невтішні. Кількість дозволів на будівництво зупинилася на рівні близько 110 000 одиниць житла на рік, що значно менше, ніж потрібно Каліфорнії.

Натомість сектор нерухомості є прикладом того, як Каліфорнія часто зав'язує себе в регуляторних вузлах. Штат прискорив свої сумнозвісні громіздкі екологічні експертизи для житла, особливо для доступних проектів. Проте, щоб скористатися цим положенням, компанії повинні продемонструвати, що вони використовують висококваліфікованих робітників з домінуючою заробітною платою - вимога, яка на практиці змушує їх наймати профспілкових підрядників. За підрахунками девелопера Алексіса Геворкяна, це може збільшити витрати на 40%, перетворюючи будівництво доступного житла на гарантовано збиткову справу. "Самі по собі прискорені перевірки марні, якщо ви не отримаєте субсидію від уряду", - каже пан Геворкян. Що стоїть на порядку денному, коли Каліфорнія намагається закрити свій бюджетний дефіцит? Близько 1 млрд доларів на фінансування доступного житла, включаючи субсидії для забудовників. Каліфорнія - не невдалий штат. Але вона, безумовно, бореться з труднощами.

Першоджерело: The Economist “California is gripped by economic problems, with no easy fix”

Більше новин в телеграмі

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Пащека / Світові новини
Пащека / Світові новини@pascheka

13.7KПрочитань
0Автори
111Читачі
На Друкарні з 15 березня

Більше від автора

  • Болото замість козиря

    Фінансовий скандал у Граці, корупційні розслідування у Відні, посадові махінації в колишніх синіх міністерствах, контакти з російськими олігархами - FPÖ Кікля опинилася у вирі справ.

    Теми цього довгочиту:

    Корупція
  • "Наша Європа може померти": Страшне послання Макрона континенту

    Макрон попередив про загрозу майбутньому ЄС та закликав до більш "суверенної" Європи. Він запропонував ідеї зміцнення ЄС, такі як збільшення бюджету та оборонні преференції. Промова розглядається як передвиборча агітація на тлі відставання партії Макрона в опитуваннях.

    Теми цього довгочиту:

    Європейський Союз

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається