Що слухали в Європі 19-25 листопада
Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.
Молдова. Повторити шалений успіх пісні Eroina, яка майже рік виносила всім мозок у чартах України та Центральної Європи, молдовський проєкт Carla's Dreams навряд чи ще колись зможе. Але це не змусило його скинути маску. І не заважає робити інші добротні речі, хай і не такі залипучі. От хоч би Lalele. По-молдовськи, – це, виявляється, тюльпани. Тільки, судячи з тексту, по квітах хтось уже безжально потоптався.
Сербія. Силою мистецтва Sasha Kovacevic переносить нас до Скадарлії – найстарішого, історичного району Бєлграда. І в ті часи, коли усі тут жили однією спільнотою, зі своїм укладом, мікрокосмосом, драмами і комедіями. Знятий у дусі югославського поетичного кіно, кліп залишає гіркий присмак, бо ті часи не повернуться ніколи. Щоб це довести, було задіяно майже 200 акторів і кілька курей.
Франція. Як буйно грав, так буйно й чеше. Eric Cantona, колишній суперфорвард МЮ та футбольної збірної Франції, на шостому десятку взявся читати реп. І випльовує ці фрази так само різко і влучно, як заганяв м’яч суперникові під перекладину. «Люди більше не мають своїх прав. Усе, що залишилося у них, це пальці. Пальці. Ними ще можна надерти зад, цим бандам шахраїв», – приблизно такий рефрен у цієї пісеньки.
Болгарія. А це вже зовсім інший футбол. Нещодавно у болгарський прокат вийшов фільм «Гунда» про Георгія Аспарухова, спортсмена, котрий отримав титул «Кращий футболіст Болгарії ХХ століття». Neti (Антоанета Добрева} записала несподівано тендітний, аж повітряний, саундтрек до нього. Майже арію. Що й не дивно, бо Антоанета виступає одночасно як на естрадній сцені, так і в опері.
Литва. Прикинулася русалкою. Кришталевий голос литовського попу Evgenya Redko зізналася, що вибрала образ русалки для свого нового синглу, бо їй якось так стало ліньки виконувати ще й хореографічні номери на додаток до вокалу. А цей костюм – просто знахідка. Сидиш собі у ванній, поцмулюєш коктейль, наспівуєш мелодію. І ні кого ніяких претензій: «А танці будуть?».
Австрія. Зовсім інша історія з танцями в австрійського автора Франца Бібіци (сценічне ім’я – BIBIZA). Він видав цілковито феміністичний реліз, де чоловіки трактуються, то як свині, то як стерв’ятники, то як шимпанзе. Одне слово, хтиві потвори. «А вона ж хоче просто танцювати. Танцювати цілу ніч. Зі знайомими і незнайомими, це не має значення», – пояснює BIBIZA. І все. А хто цього не розуміє, той, як дізнаємося з ролика, може і в табло отримати. Або пляшкою по черепку.
Кабо-Верде/Португалія. Кабо-Верде – це феномен у сегменті world music. Він почався зі Сезарії Евори і ніколи не закінчується. Крихітні острови продукують самобутню мелодику та її носіїв зі стабільністю інкубатора. Helio Batalha та Paulinha – чергова «золота молодь» з острівної фабрики зірок. Португальський ринок вони вже підкорили, а там можна замахнутися й на глобальний. Додаткового шарму і балів додає місцевим виконавцям їхня креольська мова – кабовердіана, наполовину португальська, наполовину з африканських вкраплень.
Чехія. Хороший тролінг над собою від гурту CHINASKI. З нагоди 30 років існування вони знялися у кліпі в костюмах неандертальців. Мовляв, ми такі древні, що пам’ятаємо ще живих мамонтів. Але й без кокетства не обійшлося. Старий рок, як старе вино. З часом стає тільки виразнішим. Тож CHINASKI ще ого-го!
Білорусь. Ось іще одні дисиденти Лукашенка. Засновники готичного гурту Irdorath Володимир і Надія Калачі два роки відсиділи у колонії суворого режиму за участь у протестах проти сфальшованих виборів 2020 року. Зокрема, за те, що на волинках грали мелодію Цоя «Перемен». Після відсидки у 2023 році Калачі емігрували до Польщі, де відновили гурт. Але стали трохи вовкулаками.
Греція. Марафон від «Романа до Йордана» стартував. І в Україні, і в Європі. А з ним і час глінтвейну, новорічних побажань та різдвяних номерів. Для останніх знайдеться місце і в наших плейлистах. Починаємо із грецького гурту REC, який наївно намагається розгадати таємницю Різдва. Не без вкраплення українського «Щедрика». Куди ж без нього. А наступними тижнями, аж до кінця грудня, будемо проникатися різдвяними шлягерами і з інших країв.