Коли ефективне управління проектом - лише іллюзія

Чим більше я читаю професійної літератури, тим частіше помічаю: ефективність управління проектом зводиться до кількісних показників — KPI, дедлайни, бюджет, завантаженість команди. Менеджери перетворюються на контролерів: мітинги зранку до вечора, щоденна звірка прогресу, регулярні one-to-one “для корекції курсу”. Якщо в менеджера не забитий календар — значить, він “не ефективний”. Треба більше “рухів”.

Але давайте з самого початку. Не можна нехтувати кількісними показниками — "на відчуттях" добре працюється в маленьких проектах. Великі, складні й дороговартісні проекти без підрахунків, планів і графіків просто не виживають. Бо дізнатись, що ви “вийшли за бюджет”, коли гроші вже закінчились — запізно. Як і не розуміти, з якою швидкістю може працювати команда і яка швидкість потрібна саме зараз. Є проекти, де поспішати — гірше, ніж сповільнитись. Краще одразу запланувати різну інтенсивність на різні етапи.

Отже, проект рухається. Менеджер постійно зайнятий: рахує показники, готує звіти, на будь-яке питання в нього вже є слот у календарі з усіма ключовими учасниками. Але зайнятість ≠ ефективність. Такий менеджер може і справді здати проект вчасно та в межах бюджету. Але залишає по собі вигорілу, демотивовану команду і клієнта, перевантаженого мітингами та нескінченними погодженнями. Це — ефективність?

Ефективне управління — це не лише про плани та контроль

Це зовсім не означає, що планування, графіки Ганта й чіткий розподіл ролей не потрібні. Без них пануватиме справжній хаос. Але ПМ не повинен бути лише контролером. Ефективний менеджер — це той, хто тримає курс, навіть коли все йде шкереберть. Хто проявляє розуміння й гнучкість — і до команди, і до клієнта. Хто не стає на бік “того, хто платить” чи “того, хто робить”, а тримає баланс — заради результату, який порадує всіх. Хто веде через мінне поле без втрат. Хто бачить the bigger picture.

Ефективне управління — це створення умов, у яких команда може виконати свою роботу добре і справді хоче це робити. Це про лідерство, а не про контроль заради галочки. Це про відкриту комунікацію і довіру. І врешті-решт, ефективність теж можна виміряти — просто трохи інакше.

Раджу до своїх стандартних показників додати і такі індикатори ефективного управління:

  • замовник задоволений — не лише результатом, а й процесом;

  • команда згуртувалась — і готова до нових челенджів;

  • у людей збереглась мотивація й довіра.

А що ви думаєте з цього приводу?

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Olena Bosak
Olena Bosak@bosakolena

Project Manager

369Прочитань
3Автори
15Читачі
На Друкарні з 23 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається