В квітні 2024 припинені спроби “заблюрення” творчості видатного художника Василя Чебаника та його ідеї проєкту національної абетки Рутенія.
Зазіхання на інтелектуальну власність Василя Чебаника здійснювали роками та цілеспрямовано, мотивація цих спроб ще потребує уважного дослідження.
Найперша ідентифікована спроба маніпуляції громадською думкою стосовно ідеї Рутенії відбулася у серпні 2018 року.
Автор маніпуляції - Євген Садко, СЕО та фундатор сервісу оренди шрифтів Rentafont.
В своїх дописах розпочав просувати наратив “Рутенія - це просто красивий декоративний шрифт”.
Але ще важливо знати, що тоді відбувалось в Україні та шрифтовому середовищі.
Проєкт Чебаника зі змін ГРАФЕМ українських літер вперше представлено у 2004 році.
Проєкт абетки Рутенія широко відомий у фаховому середовищі… Вже відбулися десятки інтерв’ю, публікацій, виставки. Вже і книга Мітченко давно вийшла - де він описує ідею зміни графем, котрі запропонував Чебаник.
"Кремлевское качество" від Rentafont
У 2017 році сервіс оренди шрифтів Rentafont почав активно зростати на росії.
Наприклад, в жовтні 2017-го сайт rentafont. com став постачальником послуг оренди шрифтів для декількох проєктів газети ИЗВЕСТИЯ
В квітні 2018 RENTAFONT активно допомагав російській компанії TILDA обходити санкції від GOOGLE.
В серпні 2018 Міністерство освіти і науки України запропонувало для громадського обговорення проект нової редакції Українського правопису.
В суспільстві почали обговорювати ідею Василя Чебаника щодо зміни зросійщеної графіки української мови на питомо українську.
Вже наступного, 2019-го року, Василь Чебаник саме за проєкт “Рутенія. Графіка української мови” буде відзначений Шевченківською премією. Не за окремий шрифт, а саме за ідею змін української абетки.
І тоді ж, в серпні 2018 року розпочалося фокусування Садко на українському ринку - перший допис у блозі українською мовою було зроблено також в серпні 2018. До цього була виключно російська мова.
І от на фоні цих подій, сео rentafont Євген Садко розпочинає маніпуляцію про начеб-то "просто декоративний шрифт Рутенія". Запускає мислєвірус.
Для цього він навіть провів дивне "дослідження" - порівнявши простий шрифт Roboto НЕ З АНАЛОГІЧНИМ простим шрифтом Чебаника (накшталт Ustav Millenium 2000 або ChebanykGroteskCond © 2004), а з акцидентним шрифтом Rutenia©2008.
Маловідомий дизайнер провів не адекватне рівняння, зробив дивні висновки.
Шрифти Василя Чебаника (з простими графічними формами) “експерт” Євген Садко у своєму “дослідженні” проігнорував.
В наступні роки усі "шрифтороби" будуть використовувати цей метод - порівнювати та описувати ОДИН шрифт Чебаника.
Не беручи до уваги майже 60 гарнітур шрифтів проєкту Рутенія та ідею Чебаника зі зміни ГРАФЕМ. Яка вперше була представлена ще в 2000 році, наприклад у шрифті USTAV Millenium
Висновки свого упередженого “дослідження” Садко почав виплескувати на широкий загал, як аксіому.
Що цікаво - звісно, колеги розуміли, що це маніпуляція. Але мовчали.
Дезінформація народилась з їх мовчазної згоди, а пізніше вони її самі активно використовували в своїх дописах та інтерв’ю “на публіку” та для дзьобання ідей Чебаника.
Корпоративні інтереси шрифторобів переважили національні.