Не про такий БАР я мріяла

Тебе оточує м'яке приглушене світло, розслаблена дивишся як танцює сигаретний дим з джазовими імпровізаціями. Попиваєш коньяк. Луї Армстронг співає наскільки прекрасний світ і ти розумієш, що цей бар працює до 4 ранку і тобі нікуди спішити. 

Це була моя мрія, десь у 17-річному віці.

Що ж. У мене є БАР, але зовсім не такий. Тут Курт Кобейн співає про негативних потвор, тут висять картини ван Гога, ти задихаєшся від третьої пачки цигарок, очі випалює той же дим і намагаєшся не врізатись головою в стіну. БАР працює цілодобово. Це хвороба, яка посилилась у мені в 2011 у вигляді глибокої депресії з панічними атаками. Біполярочка зовсім не весела, вона не дає сили в ейфорії, вона віднімає все що було. Трощить твою картину світу.

Перша депресивна фаза тривала довго, я точної кількості місяців не можу назвати, бо була в мало притомному стані. А ще захищати диплом потрібно було. Так, на той момент, я вчилася в Франка, на філософському за спеціальністю культурологія. Темою бакалаврської була - Концепція радикального гуманізму Еріха Фромма. Отож, не одразу діагностований біполярний розлад, завдав клопотів. Адже після депресії настала манія з психозом. Циклічно я ще буду проживати депресії, одна з яких триватиме 11 місяців, і звичайно манії. А ще жосткі змішані епізоди. Було багато провини, сорому, нерозуміння, непотрібних зв'язків, мої спогади були моїми катами. Працюючи з терапевтом в юнгіанському психоаналізі, я відпускаю болісні спогади і намагаюсь прийняти себе. Цікавий факт виявляється в мене комплексний ПТСР, і я думаю саме тому в мене маніфестувався біполярний, бо його могло і не бути.

Отож, звернемося до термінології?

Природа БАР

Біполярний афективний розлад - це психічна хвороба, яка спричиняє різкі зміни в настрої, енергії та в когнітивних здібностях. Люди з цим розладом відчувають надзвичайно високі злети і  карколомні падіння в настрої - відомі як манія та депресія, які суттєво відрізняються від настроєвих коливань більшості людей. Так всі сумують, всі радіють, або навіть дехто іноді почувається щасливим. Але це не порівняти з психотичною енергією в манії, чи проваллям в депресії

Середній вік початку захворювання близько 20 років, але може відбутися і в підлітковому віці, або більш рідко, в дитячому віці. Однаково вражає, як чоловіків, так і жінок.

Якщо не прийняти терапевтичні та медикаментозні заходи, розлад в рази погіршиться. При наявності хорошого плану лікування, що включає психотерапію, ліки, здоровий спосіб життя, регулярний графік та раннє виявлення симптомів, багато людей добре можуть жити з цим захворюванням.

Симптоми

Симптоми та їх тяжкість можуть відрізнятися, все індивідуально.

Людина з біполярним розладом може мати різні маніакальні або депресивні стани, але може також мати тривалі періоди - іноді роки - ремісії. Людина також може переживатити обидві крайності одночасно або в швидкій послідовності.

Важкі біполярні епізоди манії або депресії можуть включати такі психотичні симптоми, як галюцинації або марення. Зазвичай ці психотичні симптоми відображають екстремальний настрій людини. Іноді помилково діагностують шизофренію.

Тут зупинемось. Бо хочу розказати свою історію.

Я потрапила до неправильного психотерапевта, який спочатку назначив не вірну терапію. Але вдячна, що направив до психіатра, який поставив діагноз. Щоб не забути, тоді я вже була в манії. Ким я тільки не була, друге пришестя Ісуса Христа, який вміє подоружувати в часі і читати думки, а голову його осипають квітами. Чорний Ворон, сліпий на ліве око - провідник між світом живих і мертвих.  Мене посадили незнайомці в машину, хотіли, мабуть, зґвалтувати, але я їм почала розказувати про будову Всесвіту і про те, що сенс існування заключений в БУЛЬБІ. Як резюмувала одна знайома по хворобі “ВСІ МИ ТРОШКИ ПОМІДОР”. 

В мене була гіпертермія, я блювала, ходила босоніж взимку, жила в Космосі, і говорила з Миколаєм. А ще зловживала алкоголем, і взагалі багато ризикованої поведінки, яка межувала з повним проваллям і загрозою для життя. Я втратила “друзів”, хоч вони повністю відвернулись, коли настала депресія. Я і досі стикаюсь з непорозумінням. 

Отож, повертаємося до симптомів.

  • Манія. Щоб діагностувати біполярний розлад, людина повинна пережити принаймні один епізод манії або гіпоманії. Гіпоманія - це легша форма манії, яка не включає психотичні епізоди. В гіпоманії люди можуть добре функціонувати в соціальних ситуаціях або на роботі. Буває люди з біполярним розладом мають епізоди манії або гіпоманії багато разів протягом свого життя, інші же відчувають їх рідко.

Хоча деякі люди з біполярним розладом радіють підвищеному настрою гіпоманії, бо то приваблива встигати  уйму справ, бути нонстоп щасливим, ніби накачений наркотиками - АЛЕ - "високий" настрій НІКОЛИ не зупиниться на комфортному та контрольованому рівні. Поступово відчувається дратівливість, некотрольована злість, поведінка стає більш непередбачуваною, а судження більш порушеними.

Здебільшого в маніакальних станах відсутнє критичне мислення щодо своїх дій. З біполярним розладом, самогубство є постійною небезпекою, оскільки деякі люди мають суїцидальні наміри  навіть у маніакальних станах. 

  • Депресія. Найнижчі рівні біполярної депресії часто настільки виснажливі, що люди можуть бути не в змозі встати з ліжка, почистити зуби. Сон може займати 14 годин. Коли люди впадають у депресію, навіть незначні рішення, наприклад, що їсти на вечерю, можуть бути виснажливими. В депресії одержимість провиною, гріховності, особистої невдачі, відчуття безпорадності, це мислення може призвести до думок про самогубство.

Симптоми депресії, які не дозволяють працювати, повинні бути присутніми майже щодня протягом щонайменше двох тижнів для діагностики. Біполярна депресія  складніша для лікування і потребує індивідуального плану.

Причини

Вчені ще не зясували остаточної причини біполярного розладу. Сьогодні вважається, що кілька факторів спричиняють захворювання, серед яких:

  • Генетика. Шанси на розвиток біполярного розладу збільшуються, якщо у розлад у батьків чи братів та сестер. Але роль генетики не є абсолютною: дитина з сім'ї, яка в анамнезі мала біполярний розлад, може ніколи не розвинути розлад. Дослідження однояйцевих близнюків виявили, що, навіть якщо у одного близнюка розвивається розлад, у іншого це може не статися.

  • Стрес. Травматична подія може спровокувати розлад. Таким чином, прожиття травми може також зіграти певну роль у розвитку хвороби.

  • Соціокультурний простір. Наскільки людина може вписуватися комфортно в суспільні і культурні процеси чи приймають її в близькому колі.

  • Будова та функції мозку. Сканування мозку не може діагностувати біполярний розлад, проте дослідники виявили незначні відмінності середнього розміру або активації деяких структур мозку у людей з біполярним розладом.*

Депресія

Щоб діагностувати біполярний розлад, людина повинна пережити принаймні один епізод манії або гіпоманії та депресії.

При тяжкому перебігу хвороби, людині навіть важко, а іноді й неможливо встати з ліжка, вмиватися, одягатися. Депресія може закінчитись суїцидом.

Великий депресивний розлад заподіює явні руйнування. Якщо уявити собі душу з заліза, яка загартовується скорботою і лише іржавіє від легкої депресії, то при важкій депресії з гуркотом обвалюється вся споруда. Щоб будівля, збудована на ржавіючому залізному каркасі, обвалилася, потрібен час, але корозія невблаганно перетворює тверду речовина в порошок, стоншує, позбавляє сутності.

Демон полуденний Анатомія депресії. Ендрю Соломон

Мої депресивні епізоди

Якщо в манії (читай психозі) я наражаю себе сама на небезпеку, то у депресії я стараюсь її намірено знайти. Депресивна фаза при БАР 1 типу, піде після манії, або гіпоманії, можливі інтермісії. Так, я ощасливлена не лише маніями а й гіпоманіями і різної важкості депресіями. Я в депресивній фазі - це не здатність прибрати, біль коли миєш посуд, роздратування на те, що руки мокрі від води. Депресивні епізоди при біполярному розладі схожі на «звичайну» клінічну депресію з пригніченим настроєм, втратою задоволення, зниженням енергії та активності, почуттям провини або нікчемності та думками про самогубство. Депресивні симптоми біполярного розладу можуть тривати тижнями або місяцями, але рідко довше одного року. Щоб відволіктись я змінююсь зовнішньо - заплести дреди, зробити тату, пірсинг. Це дає викид ендорфонів. Я думаю про суїцид, але не вчиню його бо це не вихід. Цікаво як мій персонаж буде розвиватись далі.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Kvitka
Kvitka@vonMazer

щось пишу про біполярний

20Прочитань
2Автори
1Читачі
На Друкарні з 6 листопада

Більше від автора

  • Госпіталізація

    Все почалося ще влітку 2021, хоч я того не усвідомлювала тоді. Спочатку я була в глибокій депресії і не без  вигорання на роботі, і тоді не була на клопіксолі (ін’єкція яку я маю робити раз в три тижні).

    Теми цього довгочиту:

    Психічні Розлади
  • Біполярний початок

    Ага, зараз буде вступ. Моя історія хвороби починається з підліткового віку, якщо точніше із 13 років. Вже тоді була перша спроба суїциду. І це завжди були багатоповерхівки, які б гарантували політ у саме пекло.

    Теми цього довгочиту:

    Ментальне Здоров'я

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається