Нестандартний підхід Трампа може ефективно сприяти демілітаризації Калінінграда - Atlantic Council

Під час свого другого терміну президент США Дональд Трамп продемонстрував талант привертати увагу до питань міжнародних відносин, які часто залишаються поза увагою. У перші два тижні свого перебування на посаді, наприклад, Трамп привернув увагу до безпеки та майбутнього Гренландії в контексті геополітичних перегонів між США, Китаєм та Росією за вплив в Арктиці. Але є ще одна територія, яка чекає на увагу Трампа і демократичного світу: російський анексований Калінінград. Відповідно до свого амбітного, нестандартного мислення, адміністрація Трампа повинна шукати шляхи демілітаризації Калінінграда і, можливо, навіть повернення його до європейської сім'ї держав.

Trump’s out-of-the-box approach is perfect to help demilitarize Kaliningrad

Калінінград - це надзвичайно мілітаризована російська територія, затиснута між Балтійським морем, Польщею і Литвою - «острів» посеред НАТО і Європейського Союзу (ЄС), відокремлений від материкової частини Росії приблизно чотирма сотнями миль. Тут базується російський Балтійський флот, російські збройні сили і, за деякими даними, тактична ядерна зброя.

Калінінград (колишнє німецьке місто Кенігсберг) перейшов у радянське володіння під час Другої світової війни і був названий на честь російського більшовика і радянського лідера Михайла Калініна, хоча немає жодних записів про те, що він коли-небудь ступав на цю територію. Після вигнання та вбивства корінних німецьких мешканців після Другої світової війни і прибуття переважно етнічних росіян, місто залишилося під владою Москви.

Сусідні з Калінінградом європейські країни хотіли б вирішити цю проблему з міркувань безпеки, культури та історії. Кенігсберг був німецьким протягом 684 років до того, як союзники на Потсдамській конференції у 1945 році визнали його радянською військовою нагородою. До цього Кенігсберг був частиною історичного Герцогства Пруссії, польської васальної держави, що існувала з 1525 до 1701 року. До Другої світової війни польське населення було значним і проживало серед багатокультурної німецької, литовської та єврейської громади. Із сусідньою Литвою також існують глибокі етнічні та культурні зв'язки, що сягають корінням у сотні років.

Сьогодні існують занепокоєння щодо безпеки російського залізничного транзиту, який проходить через Литву на шляху до Калінінграда, зважаючи на нещодавні інциденти з російськими потягами, що перевозили провокаційні знаки або товари військового призначення. Існують також побоювання, що Росія може розпочати військову операцію з Калінінграда і Білорусі в Сувалкському проході - сухопутному коридорі, що проходить вздовж кордону Литви і Польщі - з метою відрізати Литву від її союзників по НАТО.

Жодна з сусідніх з Калінінградом країн не висловлювала серйозних територіальних претензій до регіону. Однак протягом десятиліть відбувалося кілька дискусій і пропонувалися таємні угоди для вирішення калінінградського питання. Починаючи з 1990-х років, радянський, а потім і російський уряд, за чутками, обговорював з Берліном пропозицію повернути територію Німеччині в обмін на списання боргів. Однак після падіння Берлінського муру Німеччина була більше зацікавлена у возз'єднанні та реінтеграції Східної Німеччини, ніж Кенігсберга.

Відсутність планів європейських країн щодо Калінінграда не завадила Росії висловлювати погрози щодо цієї території. У січні Росія звинуватила Литву в «територіальних претензіях» на Калінінград, коли президент Литви Гітанас Науседа заявив, що «Караляучіус ніколи не стане Калінінградом», маючи на увазі литовську історичну назву регіону і його зв'язок з литовською культурою. Коментар литовського президента пролунав після того, як російська влада перейменувала музей, спочатку присвячений Крістіонасу Донелайтису, основоположнику литовської літератури, який працював у цьому регіоні у вісімнадцятому столітті. Однак Вільнюс не претендує на цю територію. Навіть у 1950-х роках, коли радянський лідер Микита Хрущов запропонував включити Калінінград до складу Радянської Литви, Вільнюс відмовився, остерігаючись інтеграції території, де проживає російськомовне населення.

З населенням менше мільйона осіб, більшість з яких є російськомовними, а також слаборозвиненою та ізольованою економікою, найкращим рішенням для регіону був би або незалежний, або автономний, демілітаризований статус. Демілітаризований Калінінград не такий вже й малоймовірний, як здається. Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році Москва перекинула частину своїх ракетних систем С-400 з Калінінграду. Після наступу України на Курську область Росії багато російських військ з Калінінграда були перекинуті на українську лінію фронту.

Коли, якщо, і як російські війська повернуться до Калінінграда, може стати темою переговорів між адміністрацією Трампа, ЄС і НАТО, з одного боку, і Росією, з іншого. Незалежний Калінінград - можливо, навіть з поверненням історичної назви Кенігсберг - міг би посилити економічні зв'язки з Європою і залучити інвестиції з ЄС. Це давня, хоча й невиконана мета, починаючи з 2000-х років, коли ЄС просував кілька програм, спрямованих на посилення європейських економічних зв'язків і залучення інвестицій у регіон.

Не варто плекати ілюзій, що Росія з готовністю погодиться демілітаризувати Калінінград або, тим паче, визнати незалежність Кенігсберга. Однак багато чого залежатиме від сили Росії, коли закінчиться війна в Україні. Залежно від того, наскільки ослабленими і перенапруженими стануть російські військові, а також наскільки в більшій дипломатичній ізоляції опиниться Кремль, російському уряду може стати дедалі важче утримувати свою низку захоплених територій. Цей список включає радянські військові призи - Калінінград і Курильські острови, український Крим і Донбас, грузинські Південну Осетію і Абхазію та молдовське Придністров'я. Однак усі ці території та їхнє майбутнє є потенційними предметами переговорів для адміністрації Трампа, НАТО та ЄС.

Трамп вже продемонстрував, що хоче реалізовувати нові ідеї у зовнішній політиці США. Переговори про майбутнє Калінінграда - одна з таких ідей, яка вже давно заслуговує на увагу адміністрації. Зусилля Трампа, спрямовані на припинення війни в Україні, повинні також враховувати європейську безпеку після війни - і це має включати усунення загрози, яку контроль Росії над Калінінградом становить для континенту. Врегулювання, яке призведе до демілітаризації і, можливо, навіть автономного або незалежного Калінінграда, зробить значний внесок у забезпечення довгострокової безпеки Європи.

Джерело — Atlantic Council

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.6KПрочитань
4Автори
297Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається