Ніна Л. Хрущова: Вбивчий патріотизм Путіна — Project Syndicate

Ніна Л. Хрущова — професорка міжнародних відносин у Новій школі, є співавторкою (разом із Джеффрі Тейлером) книги «Слідами Путіна: у пошуках душі імперії через одинадцять часових поясів Росії»

Помилування засуджених, які вчинили насильство, може бути не особливо бажаним способом залучити більше солдатів на поле бою в Україні, але для президента Росії Володимира Путіна альтернатива була б ще гіршою. Минулорічна “часткова мобілізація” викликала значну негативну реакцію на Кремль, і Путін боїться повторення.

У 2014 році колишній поліцейський Сергій Хаджикурбанов був засуджений до 20 років позбавлення волі за роль у вбивстві в 2006 році Анни Політковської, журналістки-розслідувачки ліберального видання «Новая газета». Тепер, лише через дев’ять років після ув’язнення, Хаджикурбанов був помилуваний після того, як провів шість місяців у війні президента Росії Володимира Путіна в Україні. Що стосується Путіна, то це робить Хаджикурбанова патріотом.

Хаджикурбанов – далеко не єдиний насильницький злочинець, який заслужив помилування в Росії, приєднавшись до путінської армії в Україні. Ця практика натхненна не ким іншим, як Євгеном Пригожиним, який загинув під час вибуху літака через два місяці після того, як його найманці ПВК “Вагнер” влаштували перерване повстання в червні.

Незважаючи на свою безславну смерть, Пригожин довгий час був ключовим союзником Путіна. Його резюме включало управління фермою тролів для створення російських пропагандистських історій і розміщення своїх бійців “Вагнера” в африканських країнах, частково для того, щоб отримати доступ до таких ресурсів, як золото та уран, часто в обмін на захист життя та інтересів місцевих лідерів. Солдати “Вагнера” також були потрібні у війні в Україні, ведучи одні з її найкривавіших боїв, таких як багатомісячна боротьба за Бахмут.

До того, як пов’язати свої статки з Путіним, Пригожин був засудженим злочинцем, який провів дев’ять років у в’язниці за пограбування та напад у 1980-х роках. Не дивно, що він вербував злочинців до ПВК “Вагнер” – практика, яку зараз перейняло російське міноборони. Хоча офіційна кількість засуджених невідома, ми знаємо, що понад 5 злочинців були помилувані в березні минулого року, після того, як закінчили свої контракти на боротьбу за ПВК “Вагнер”. За словами Пригожина, у битві за Бахмут було задіяно близько 40000 полонених.

Хоча ці помилувані бійці залишаються в армії, деяким вдається повернутися додому з фронту – щонайменше два десятки, за деякими неофіційними джерелами. Часто вони вчиняли воістину жахливі вчинки. Один помилуваний боєць убив свою дівчину і пропустив її тіло через м’ясорубку; Інший десять разів вдарив колишню дружину ножем у живіт. Один “патріот” зняв на відео, як він забиває свого друга до смерті, ніби це жарт. Але вже через кілька місяців на фронті їхні гріхи прощаються, і вони знову можуть грішити. Повідомляється, що деякі з них скоїли нові насильницькі злочини, включаючи зґвалтування та вбивства, після повернення.

Навіть прихильники Путіна не повністю підтримують зусилля Кремля зробити зі злочинців героїв. Минулого року губернатор Свердловської області Євген Куйвашев зіткнувся з Пригожиним після того, як місцевий клуб відмовився приймати похорон бійця “Вагнера”. “Якби він був справжнім солдатом, добре, але він був просто колишнім в’язнем”, – наполягали в клубі.

Помилування засуджених, які вчинили насильство, може бути не особливо бажаним способом залучити більше солдатів на поле бою, але для Путіна альтернатива була б ще гіршою. Минулорічна “часткова мобілізація” викликала значну негативну реакцію, і Путін боїться повторення. Він також знає, що є дві Росії, і якщо Кремль продовжить посилати засуджених, обидві отримають те, що хочуть.

Перша Росія, що складається з тих, хто живе у двох найбільших містах Росії, Москві та Санкт-Петербурзі, може вдавати, що війни взагалі немає. Відвідайте книгарню на кшталт «Республіки» в Москві, і ви знайдете американські та британські бестселери, а також твори російських авторів, які втекли від режиму, таких як Борис Акунін і Дмитро Биков. Вирушайте в кінотеатр на Невському проспекті в Санкт-Петербурзі, і ви зможете подивитися американські блокбастери «Барбі» і «Оппенгеймер», не побачивши ніяких ознак того, що влада заборонила фільми за «недотримання традиційних російських цінностей».

Люди в цій Росії добре усвідомлюють хиткість своєї реальності. Коли я запитала молоду пару, яка дивилася Оппенгеймера, що таке традиційні російські цінності, вони відповіли, що насправді ніхто не знає. Але вони також усвідомлювали межі своєї сили змінити свою реальність, перш ніж визнати, що театр незабаром може бути закритий через «дисидентство».

Крім того, є інша Росія, ту, яку ви знайдете в маленьких містечках і селах, розкиданих по величезній території країни. Тут війна в Україні є предметом патріотичної гордості, і кожен, хто ризикує своїм життям заради перемоги, заслуговує на пошану. Під час нещодавньої поїздки до Омської області в Сибіру подружжя сяяло, розповідаючи мені про свого сина-солдата: «Він воював за свою країну, — вигукнула мати, — у нього є медаль, і на зароблені гроші він відвіз нас у відпустку до Криму». Вони не згадували, що до того, як стати «героєм», він більшу частину свого життя перебував у в’язниці та поза нею.

Для них це, мабуть, не має значення. У Росії, як ясно дав зрозуміти Кремль, можна “спокутувати провину кров’ю”. Гроші теж допомагають. В Омській області молоді чоловіки, а не ув’язнені, отримують 195 000 рублів тільки за вступ на військову службу. Якщо вони помруть, їхні сім’ї отримають великі гроші компенсації. Якщо вони повернуться, то зможуть купити будинки, автомобілі тощо. У будь-якому випадку, економічний поштовх є значним.

Подвійність Росії не є чимось новим. Державний символ – двоголовий орел. Однак рідко коли дві Росії так різко контрастували одна з одною. У той час як Москва і Санкт-Петербург оплакують свою ізоляцію від решти світу, провінції приймають послання Путіна про ворожість до всього, що «не російське».

Чим довше триватиме війна, тим глибше ці настрої закріплюватимуться за межами найбільших міст Росії. Якщо зовнішній світ буде проти нас, наполягають провінції, ми захистимо нашу велику націю від тих, хто хоче її зменшити. Але ніхто в зовнішньому світі не може применшити Росію так серйозно, як зростаюча кількість помилуваних патріотів Путіна.

Джерело — Project Syndicate

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається