На противагу цьому, президент Трамп, схоже, відмовився від участі в європейській кампанії з впровадження нових санкцій проти Росії, схоже, прагнучи перейти до укладання ділових угод з нею.

Протягом декількох місяців президент Трамп погрожував просто вийти з переговорів стосовно припинення вогню між Росією та Україною, які не принесли результату.
Після телефонної розмови в понеділок між паном Трампом і президентом Росії Володимиром Путіним стало зрозуміло, що саме це американський президент і робить. Глибше питання полягає в тому, чи не відмовляється він також від трирічного американського проєкту з підтримки України, молодої демократії, яку він часто звинувачував у тому, що вона стала об'єктом незаконного вторгнення.
Пан Трамп сказав президенту України Володимиру Зеленському та іншим європейським лідерам після своєї телефонної розмови з паном Путіним, що Росія і Україна повинні самі знайти рішення у цій війні, всього через кілька днів після того, як заявив, що лише він і пан Путін мають повноваження для укладення угоди. І він відмовився від власних погроз приєднатися до європейської кампанії політичного тиску, яка включала б нові санкції проти Росії, за словами шести посадовців, які були знайомі з ходом дискусії. Вони розповідали про приватну розмову на умовах анонімності.
Їхні розповіді проливають світло на рішення пана Трампа розвести руками, коли йдеться про мирний процес, який він раніше обіцяв завершити всього за 24 години. І якщо він не відмовиться від своїх слів, то події цього понеділка дадуть Путіну саме те, чого він хотів: не лише припинення американського тиску, але й створення глибокої тріщини всередині Організації Північноатлантичного договору, між американцями та їхніми традиційними європейськими союзниками, які заявляють, що все одно продовжуватимуть запроваджувати санкції.
Для багатьох рішення пана Трампа було передбачуваним - спочатку його палка зустріч із паном Зеленським в Овальному кабінеті, яку транслювали по телебаченню, а потім звільнення американського посла в Києві.
«Політика від початку роботи адміністрації Трампа полягала в тому, щоб чинити тиск на жертву, Україну, а не на агресора, Росію, - написала Бріджит А. Брінк, колишній посол і багаторічний співробітник дипломатичної служби, після від'їзду з Києва минулого місяця. - Мир за будь-яку ціну - це зовсім не мир, а умиротворення».
Але пан Трамп зрозумів, що не може отримати мир за будь-яку ціну, оскільки пан Путін відкинув його пропозиції. Навіть після того, як міністр оборони США Піт Хеггет заявив, що Україна ніколи не вступить до НАТО і повинна відмовитися від надії відвоювати всі захоплені Росією території (дві вимоги Путіна), цього виявилося недостатньо для припинення вогню.

Пан Трамп зазвичай є прихильником фінансового тиску: він регулярно погрожує тарифами і санкціями як союзникам, так і супротивникам. Але в заяві для The New York Times чиновник Білого дому сказав, що це не так. Він побажав залишитися анонімним, щоб обговорити приватні дзвінки президента, і сказав, що додаткові санкції проти Росії перешкоджатимуть можливостям для бізнесу, а президент хоче розширити економічні можливості для американців.
Американські посадовці, включно з держсекретарем Марко Рубіо, відповіли критикам, зазначивши, що чинні санкції проти Росії, в основному запроваджені після вторгнення 2022 року, залишаються чинними, як і обмін розвідданими з Україною.
«Коли Володимир Путін прокинувся сьогодні вранці, у нього був той самий пакет санкцій, що і з початку цього конфлікту», - заявив пан Рубіо у вівторок у Сенатському комітеті з міжнародних відносин, додавши, що Україна все ще отримує зброю від Сполучених Штатів та їхніх союзників.
Пан Трамп, за його словами, «намагається покласти край кривавій, дорогій війні, в якій жодна зі сторін не може перемогти».
Проте підтекст розмови Трампа із Зеленським та європейцями полягає в тому, що епоха американських витрат на дипломатичну активність, нову зброю для України та економічні санкції проти Росії стрімко добігає кінця. Кілька європейських чиновників заявили, що послання, яке вони винесли з цієї телефонної розмови, полягає в тому, що їм не слід очікувати, що Сполучені Штати приєднаються до них найближчим часом у посиленні додаткового фінансового тиску на Путіна.
Для пана Трампа це зміна політики. У своїх дописах у соціальних мережах в останні місяці він епізодично погрожував тарифами і санкціями Росії, якщо вона відмовиться приєднатися до України в оголошенні 30-денного безумовного перемир'я.
«Якщо домовленості про припинення вогню не буде дотримано, США та їхні партнери запровадять подальші санкції», - написав він у соціальній мережі Truth Social 8 травня, після телефонної розмови з паном Зеленським.
Він повторив цю позицію у розмові з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом, коли вони приїхали до Києва 10 днів тому і встановили крайній термін для підписання паном Путіним угоди про припинення вогню.
Але після телефонної розмови Трампа з Путіним у понеділок ці зобов'язання втратили свою чинність. Американський президент відмовився, як публічно, так і в розмові з європейськими лідерами, виконувати цю погрозу.
У своїх публічних коментарях Трамп натякнув, що його розмова з Путіним призвела до своєрідного прориву. Але українцям і європейцям швидко стало зрозуміло, що російський лідер не пішов на жодні поступки Трампу, окрім переговорів. Росія вже робить це, хоча й мляво, відправивши минулого тижня команду міністрів до Стамбула для переговорів з українцями.
Під час передвиборчої кампанії пан Трамп пообіцяв, що встановить мир між Росією та Україною за 24 години - зображуючи це як легку роботу для майстра переговорів. Згодом він виявив, що це набагато складніше, ніж він собі уявляв, і тепер каже, що був «трохи саркастичним», коли називав ці терміни.
Розчарований повільним прогресом і непоступливістю Путіна, Трамп публічно обмірковував можливість виходу з переговорів. У своєму дописі в понеділок він чітко дав зрозуміти, що прагне вивести Сполучені Штати з переговорів і перейти до укладання ділових угод з Росією.
Умови припинення війни, написав пан Трамп, «будуть обговорюватися тільки між цими двома сторонами, оскільки вони знають деталі переговорів, про які ніхто інший не може знати».
Потім він перейшов до того, що, на думку деяких європейських лідерів, є його справжньою метою: нормалізації відносин між Вашингтоном і Москвою.
«Росія хоче вести широкомасштабну ТОРГІВЛЮ зі Сполученими Штатами, коли закінчиться ця катастрофічна “кривава баня”, і я підтримую цю ідею, - додав пан Трамп. - Перед Росією відкривається величезна можливість створити значну кількість робочих місць і багатства. Її потенціал необмежений».

Наразі незрозуміло, як виглядатиме нормалізація відносин. Під час свого першого терміну пан Трамп вийшов з кількох основних договорів про контроль над озброєннями з Росією, а термін дії останнього, нового СНО, який обмежує кількість міжконтинентальних ядерних озброєнь, що розгортаються кожною стороною, закінчується в лютому наступного року. Поки що переговори про його заміну не ведуться.
Але пан Трамп прагне допомогти американським компаніям отримати вигоду від російського енергетичного сектору та рідкоземельних корисних копалин, серед інших потенційних сфер для інвестицій. Поки що Трамп і його команда з національної безпеки наполягають на тому, що жодна з цих угод не може відбутися до укладення мирної угоди між Росією та Україною.
Схоже, Путін розуміє прагнення Трампа до торгівлі, і значну частину своїх дискусій спрямував на потенційні економічні відносини, за словами людей, які були ознайомлені з їхніми телефонними розмовами в понеділок і на початку цього року. Як наслідок, Європа зараз рухається до нових санкцій, а Сполучені Штати, схоже, готові рухатися в протилежному напрямку, прагнучи обійти Україну і розвивати відносини з Росією.
Це саме той розкол всередині НАТО, який пан Путін намагався створити і використовувати протягом двох десятиліть.
У вівторок Британія оголосила про нову хвилю санкцій проти військового, енергетичного і фінансового секторів Росії у відповідь на удари російських безпілотників по українських містах.
«Останні удари Путіна ще раз показують його справжнє обличчя як агресора», - йдеться в заяві міністра закордонних справ Великобританії Девіда Ламмі.
Він закликав пана Путіна погодитися на «повне, безумовне припинення вогню негайно, щоб можна було розпочати переговори про справедливий і тривалий мир».
У прес-релізі британського уряду про нові санкції не згадуються Сполучені Штати, натомість зазначається, що Європейський Союз готується «оголосити свій 17-й пакет санкцій проти Росії в рамках скоординованих зусиль, спрямованих на забезпечення справедливого і тривалого миру в Україні».
Високопоставлений європейський чиновник, який брав участь в обговоренні за зачиненими дверима, сказав, що пан Трамп ніколи не був зацікавлений у приєднанні до запровадження санкцій проти Росії, якщо вона відмовиться дотримуватися безумовного припинення вогню. Його погрози, за словами чиновника, виглядали здебільшого показовими; Сполучені Штати не долучилися до розробки нових серйозних санкцій.
Розбіжності між американцями та європейцями щодо підтримки України, ймовірно, досягнуть апогею під час двох майже одночасних самітів: «Великої сімки» в Канаді в середині червня та саміту НАТО тижнем пізніше в Гаазі. На другому саміті, зокрема, йтиметься про довгострокову підтримку України та кроки зі стримування російських військ, а також про те, чи прийде пан Трамп їй на допомогу згідно з договором НАТО.
Джерело — New York Times