Новий світовий безлад — Project Syndicate

Помітна відсутність таких лідерів, як президент Китаю Сі Цзіньпін та прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді, на 78-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, підкреслює безліч геополітичних викликів сьогодення. Від війни в Україні до гонки штучного інтелекту, озброєнь, глобальні перспективи здаються похмурими і ось-ось ставатимуть ще темнішими.

Є старий радянський жарт, у якому журналіст просить генерального секретаря Комуністичної партії оцінити економіку країни. «Добре» — коротка відповідь. Журналіст просить лідера розповісти про це, щоб він міг завершити свою історію. «У такому випадку, — відповідає Генеральний секретар, — це погано».

Приблизно те саме можна сказати про сьогоднішній стан світу. Багато світових лідерів збираються в Нью-Йорку на 78-у щорічну сесію Генеральної Ансамблеї Організації Об’єднаних Націй, за винятком президента Китаю Сі Цзіньпіна, президента Росії Володимира Путіна, прем’єр-міністра Великобританії Ріші Сунака, прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді та президента Франції Еммануеля Макрона.

Відносини між США та Китаєм, мабуть, найважливіші за цю епоху, перебувають у поганому стані, незважаючи на нещодавнє збільшення темпів дипломатичних обмінів. Мета США полягає в тому, щоб дві великі держави встановили основу для двосторонніх зв’язків. Однак, у кращому випадку обидва уряди зможуть уникнути кризи. Але це ускладнюється відмовою Китаю відновити зв’язок між військовими та встановити канал зв’язку для кризи. Навіть оптимісти не передбачають, як ці двоє країн зможуть суттєво співпрацювати у вирішенні загальних, регіональних чи глобальних викликів у найближчому майбутньому.

Тим часом, Китай стикається зі значними економічними труднощами, здебільшого через недоліки своєї політики. Але, навіть, якщо проблеми власного походження, це не означає, що наслідки залишаться лише в Китаї. Щонайменше те, що там станеться, перешкоджатиме світовому економічному зростанню. У гіршому випадку, існує ймовірність того, що у керівництва Китаю виникне спокуса діяти більш агресивно за кордоном, щоб відвернути увагу від внутрішніх економічних проблем.

В інших частинах Індо-Тихоокеанського регіону, Північна Корея продовжує збільшувати, як розмір, так і якість свого ядерного арсеналу. Режим Пхеньяну продовжує випробування все більш досконалих балістичних ракет і представив атомний підводний човен, який підвищить живучість його ядерного потенціалу. Немає жодних ознак того, що Північна Корея готова обговорювати, а тим більше йти на компроміс, щодо своїх ядерних чи ракетних програм.

Інше занепокоєння, викликає обмежений прогрес у контрнаступі України, який було розпочато, приблизно, три з половиною місяці тому . Добре укріплені російські сили, все ще контролюють значні території на сході та півдні України. Ця реальність, а також, здатність Росії збільшити виробництво зброї під час війни, незважаючи на санкції під проводом США, та імпортувати зброю з Ірану та Північної Кореї, свідчить про те, що війна, яка триває вже другий рік, триватиме ще деякий час.

Зрозуміло, що Україна не бажає йти на компроміс, щодо своєї мети повернення своєї території. Вона продовжує вірити, що військова ситуація зміниться на її користь, якщо із Заходу прибуде більш досконале озброєння. Путін, зі свого боку, вірить, що йому вдасться подолати витрати на війну, і що зменшення підтримки України США та Європи, є питанням «коли», а не «якщо». Все це не дає потенційним миротворцям особливої ​​праці.

В Афганістані стає все більш очевидним, що новий Талібан не схожий ні на що так сильно, як на старого Талібану. Справжнє питання, полягає в тому, наскільки вони знову дозволять своїй країні стати плацдармом для тероризму. Крім того, виникає питання, наскільки Талібан сприятиме нестабільності, яка посилила вразливість Пакистану. Якщо говорити про слабкі держави, які страждають від поганого управління, слабких інституцій та обмеженої спроможності, то їх кількість зростає саме в Африці та Латинській Америці.

З глобальної точки зору, світ не набагато кращий. Після всесвітньої пандемії, яка забрала приблизно 15 мільйонів життів, минуле літо було найспекотнішим, за всю історію спостережень. Залишилося трохи більше двох місяців до того, як офіційні особи з усього світу зберуться на Конференцію ООН зі зміни клімату (COP28), в Об’єднаних Арабських Еміратах, немає жодних підстав вважати, що уряди готові віддавати пріоритет кліматичним проблемам над найближчими економічними пріоритетами.

Нарешті, оскільки технології штучного та доповненого інтелекту швидко розвиваються, немає жодних ознак появи міжнародного консенсусу щодо того, як скористатися перевагами їх конструктивних вимірів і приборкати їх потенційно деструктивні програми.

Є і хороші новини. Сильна відповідь Заходу на російську агресію та відновлена ​​життєдіяльність очолюваних США партнерств і альянсів в Індо-Тихоокеанському регіоні, спрямованих на стримування китайського авантюризму, є яскравими прикладами.

На Близькому Сході, Іран нещодавно звільнив п'ятьох американських ув'язнених в обмін на те, що Вашингтон надав Тегерану доступ до заморожених активів на 6 мільярдів доларів, за умови, що ці кошти будуть використані лише на їжу та ліки. Схоже, що обидві країни також працюють над домовленістю, хоча і не формальною угодою, за якою Іран прийме деякі обмеження на свою ядерну діяльність, в обмін на послаблення санкцій.

Подібним чином, переговори, здається, досягають певного прогресу, щодо угоди за посередництва США, яка нормалізувала б відносини між Ізраїлем і Саудівською Аравією. У разі підписання, ця угода потенційно може зміцнити оборону Саудівської Аравії проти іранської агресії та надати ізраїльсько-палестинській дипломатії вкрай необхідного імпульсу.

Неможливо обійти той факт, що погані новини переважують хороші. Міжнародні цілі розвитку не досягаються. Нещодавній саміт G20 в Індії, досяг небагато, і засідання Генеральної Асамблеї ООН, схоже, йде його стопами. Найважливіший компонент ООН, Рада Безпеки, відсторонена і залишатиметься такою, враховуючи, що один із її членів, який має право вето, веде війну, яка порушує найважливіший принцип Статуту ООН. У той час, коли попит на ефективне міжнародне співробітництво високий, здається, що його вкрай бракує.

Джерело - Project Syndicate

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається