Якось я дізнався про трикутник Карпмана. Це класична схема "тиран - жертва - рятівник". І я розумів, що ця схема використовується для опису людських ігор - специфічних маніпулятивних взаємин. Але...
Але я звернув увагу, що цей трикутник точно відображає важливий аспект розвитку, в тому числі та культури. Адже будь-яка проблема людей - це, умовно, тиран. І проблема людей робить деяких людей жертвами. А рятівник отримує свої вигоди, коли допомагає жертві обмежити тирана (проблему). І що цікаво, так це те, що створені рятівником підсистеми, нерідко стають тиранами для якоїсь іншої суспільної групи. З'являються нові жертви, і виникає потреба у новому рятівнику. І цей процес відбувається завжди.
Людське суспільство так чи інакше має свій внутрішній поділ на класи. І через це виникає класова боротьба. Кожен клас може бачити в іншому тирана. Кожен клас може бути жертвою іншого класу. І постійно з'являються класи, які є рятівниками.
Наприклад, хвороби - це "тирани" для людей. Тому з'являються "рятівники" - лікарі. Криміналітет - це "тирани" для звичайних людей. Тому з'являються "рятівники" - судова система та поліція. Пошкодження автомобілів провокують створення "рятівників" - сервісних центрів та автомеханіків. І це пронизує нашу культуру цілковито. Кожен політичний, релігійний та ідеологічний погляд для якоїсь групи людей є тираном, а для якоїсь групи - рятівником. І тиск на жертву завжди призводить до протидії, а супротив сприяє розвитку нових культурних та соціальних інститутів.
Я думаю, ви розумієте, що загрози ("тирани") - є завжди і у різних сферах життя. І це означає, що завжди будуть жертви та рятівники. І це створює складну систему, яка постійно покращується. Але розв'язання однієї проблеми завжди призводить до появи іншої. Це і є основним механізмом розвитку культури людей.
На цьому ця коротка глава завершується. Вона коротка та лаконічна, і я сподіваюся, що ви напишете свої думки в коментарях. Обіцяю, що за наявності часу нікого не залишу без уваги. Для мене важливий зворотній зв'язок, бо він допоможе мені значно покращити цю збірку есе та моє розуміння теми.