В цій статті я поміркую про баланс між людиною та суспільством.
Окрім класової боротьби, яка виникає через конкуренцію та відчуття певної нерівності, існує також певний конфлікт між Особистістю та Суспільством.
У кожній національній культурі своєрідні погляди на те, яким мають бути ці відносини. Одні культури ставлять на п'єдестал Особистість, тоді як інші - Суспільство. Це досить складна тема, і якщо відбуваються акценти на Особистості або ж Суспільстві, то це має як свої плюси, так і мінуси.
На мою думку, має бути певний розумний баланс. Його важко досягти, але це необхідність - інакше можуть виникати конфлікти, принаймні внутрішні.
Ми всі взаємопов'язані. Добробут кожної особистості залежить від добробуту інших, та суспільства загалом. При цьому, важко принести користь суспільству, якщо на особистому рівні бракує ресурсів різного типу. Я впевнений, що чим більш самостійною є індивідуальність, чим здоровіші у нього цінності - тим більший внесок він може зробити на користь суспільству.
Тому я приходжу до висновку, що бажано, щоб інвестиції були взаємними. Спочатку суспільство вкладає ресурси в особистість, а потім особистість вкладає власні сили в загальний добробут. При цьому, на мою думку, можна значно зменшити тривожність кожної окремої особистості, якщо вона буде усвідомлювати, що у скрутних ситуаціях її можуть підстрахувати. Звісно, у різних соціальних програм є певні недоліки. Наприклад, дехто може зловживати цими інструментами. Але тут справа в моральних цінностях, формування яких залежить від суспільства та різних соціальних груп, які входять в систему суспільного устрою.
По-ідеї, різні соціальні групи (серед яких є, звісно, класи) - мають таку ж саму структуру організації, як і особистість. У них є власна ідентичність, цінності, системи переконань, актуальні навички та стратегії. І всі ці ядрові елементи досить сильно захищені від випадкових мутацій. Нові члени таких соціальних груп швидше самі вмістять у себе домінуючі елементи системи, ніж трансформують їх. І це досить цікаво, бо за допомогою знаннях цих механізмів можна проводити органічну само-трансформацію. Адже давно відомий вислів - "скажи мені, хто твої друзі - і я скажу тобі, хто ти". Це стосується і соціальних груп, в які входить кожна особистість.
Тому свідомий вибір мікро-спільнот - це один із способів змінити себе.
Щоб змінити систему - треба стати її авторитетним членом та бути достатньо гнучким. Інакше система буде робити значний вплив на особистість, намагаючи "заточити" її під себе. Тому, якщо ми бажаємо кращого суспільства - варто робити більше користі як до окремих осіб, так і для суспільства загалом.
А як ви вважаєте, яким мають бути взаємини між Особистістю та Суспільством?