Малюнок: Степова Змійка

20 січня у нас будуть відзначати День Автономної Республіки Крим. Загалом ця дата не є офіційною, але багато організацій та медій відзначають її на своїх інформаційних каналах.

Оскільки у нас часто спочатку відзначають, а потім розбираються, а що саме ми відзначили, варто почати цю дискусію раніше.

Загалом у Дня АРК є дві проблеми.

Перша проблема, головна — суть цього дня

Відновлення автономії у Криму виглядало наступним чином:

🟡28 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР прийняла постанову “Про висновки і пропозиції Комісії з проблем радянських німців і кримськотатарського народу”, де було запропоновано відновити Кримську АРСР у складі Української РСР.

🟡12 лютого 1991 року Верховна Рада Української РСР, ґрунтуючись на постанові ВР СРСР, ухвалила Закон “Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки” в межах території Кримської області в складі Української РСР.

Жодна ця подія не сталася 20 січня. А що ж тоді відбулося у цю дату?

20 січня 1991 року відбувся "всекримський референдум" щодо відновлення автономної республіки, що не мав жодної законності, легітимності, та сенсу. 

Процес відновлення автономії був вже запущений на рівні УРСР, але місцева кримська проросійська партноменклатура вирішила перехопити цей процес у центральної влади, щоб не допустити відновлення національної автономії, й створити територіальну автономну республіку, де владу буде формувати проста більшість населення.

Нагадаю, що Кримська обласна рада була обрана ще у 1990 році, і складалася здебільшого з місцевих комуністів. А єдиний кримськотатарський депутат того скликання, Ескендер Меметов, у ній з'явився лише після “референдуму”, у березні 1991 року.

Цей "референдум" бойкотували кримські татари за закликом національних лідерів, бо розуміли, до чого це може призвести. Центральна Рада Організації кримськотатарського національного руху тоді виступила з заявою:

"Замість відновлення незаконно ліквідованої під час режиму Сталіна державності кримських татар на їхній території створили ще одну російськомовну республіку."

Так і сталося. Замість відновленої Верховною Радою національної автономії місцева партноменклатура проголосила "Республіку Крим", і врешті решт Україна пішла на зустріч не кримськотатарському народу, а етнічній російській більшості. Так згодом й з'явилася сучасна АРК з трьома офіційними, але фактично з єдиною мовою — російською.

А що з Днем АРК?

Його відзначення було започатковано у 1993 році Верховною Радою (а точніше Совєтом) невідомого утворення під назвою "Республіка Крим". Нагадую — це часи жорсткої конфронтації місцевої проросійської влади з центральною українською владою, вони домовляться між собою лише у 1995 році, а офіційно Автономна Республіка Крим з'явиться з прийняттям Закону України "Про Автономну Республіку Крим" у 1995 році та Конституції України у 1996 році.

У лютому 2009 року Верховна Рада АРК звернулася до Верховної Ради України з пропозицією встановити на території автономії додатковий святковий день: 20 січня — День Автономної Республіки Крим. Але ця пропозиція не отримала підтримки в парламентарів.

То ж на рівні АРК День АРК не є вихідним, а на загальноукраїнському рівні взагалі не має жодного статусу. Але після російської окупації 2014 року статус свята і неробочого дня 20 січня затвердила окупаційна адміністрація 29 грудня 2014 року.

Друга проблема — це його репрезентація

Це частина загальної совєтської та постсовєтської репрезентації Криму: море, літо, відпустка, ПБК, обгоріти на сонці, Ластівчине гніздо.

Зрозуміло чому у совку Крим репрезентувало Ластівчине гніздо — будинок 1912 року, що намагається копіювати французьку замкову архітектуру, і який набув сучасного вигляду у 1970 році, як раз за розбудови "всєсоюзной здравніци". Але навіщо цю традицію репрезентації продовжують у сучасній Україні?

Треба зробити зображення щодо Криму — не беріть це заїжджене Ластівчине гніздо, пошукайте щось автентичне. Треба показати Аксмєджит (Сімферополь) — не беріть цей сталінський вокзал, візьміть Кєбір-Джамі, і так далі з іншими містами.

Колись я робив цілий потік у твіттері з прикладами.

То чи потрібен нам День АРК?

Так, потрібен, але не з цією датою. Є кілька варіантів нової дати на вибір:

🟡12 лютого, на честь ухвалення у 1991 році Верховною Радою УРСР Закону "Про відновлення КрАСРС".

🟡17 березня, на честь ухвалення у 1995 році Закону України "Про Автономну Республіку Крим".

🟡21 вересня, на честь появи назви Автономна Республіка Крим у 1994 році на засіданні ВР України.

🟡26 грудня, на честь проголошення Кримської Демократичної Республіки у 1917 році.

Варіантів купа, але це точно не має бути 20 січня, на честь незаконного "референдуму".

***

Дякую за увагу! Підписуйтесь на мій канал у тґ або у вотсапі, а підтримати мене копійчиною ви можете на donatello.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
wolfigelkott
wolfigelkott@wolfigelkott

Крим, історія, деколонізація.

1.7KПрочитань
7Автори
35Читачі
На Друкарні з 28 липня

Більше від автора

  • Про Кримську Демократичну Республіку

    26 грудня 1917 року (13 грудня за старим стилем) Курултай кримськотатарського народу проголосив Кримську Демократичну Республіку. Але що цьому передувало, і чому ми так мало знаємо про Кримську Демократичну Республіку?

    Теми цього довгочиту:

    Крим
  • Про лєнінопад у Криму

    8 грудня 2013 року, з падінням пам'ятника лєніну на Бесарабці у Києві у нас почався лєнінопад. Не оминув він і Крим.

    Теми цього довгочиту:

    Крим
  • Репрезентація Кєричі (Керчі)

    Сучасна репрезентація Криму та кримських міст має купу проблем, зокрема це використання основних символів міст. Тому у мене виникла ідея познаходити дійсно хороші символи для кримських міст, і зокрема зробити з ними серію зображень.

    Теми цього довгочиту:

    Крим

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається