Цей текст був написаний для мого каналу Записки на драконячій лусці.
Лінія Хейхе-Тенчун / Hēihé–Téngchōng xiàn - уявна пряма, що ділить Китай на дві приблизно рівні за розміром частини. Проте на захід від цієї лінії живе 6% населення Китаю, а на схід - 94%.
Запропонував цей умовний поділ китайський географ Hu Huanyong ще у 1935 році (тоді Китай ще включав територію нинішньої Монголії). Втім, з того часу відсоткове співвідношення практично не змінилось, не зважаючи на виключення зі статистики населення Монголії та відсутність обмеження "одна родина - одна дитина" у етнічних меншин, які переважають на заході країни. Зростання кількості населення на заході не змогло переважити масову міграцію китайців у великі міста на сході.
Втім, ситуація стає значно зрозумілішою, якщо поглянути на географію Китаю. Території на захід від лінії Хейхе-Тенчун - гори, високогірні місцевості та плато, пустелі, напівпустелі. На відміну від більш низинних, родючих земель на сході, життя там важче.
Не менш цікава уявна лінія Ціньлін-Хуайхе / Qínlǐng Huáihé Xiàn, що приблизно поділяє Китай на північний та південний. Вона проходить приблизно по 33 паралелі і по водорозділу між басейнами річок Яндзи та Хуанхе.
Території на північ від цієї лінії мають в основному помірний та континентальний клімат, а на південь - субтропічний та тропічний. Також за цією лінією проходить умовний поділ на регіони вирощування пшениці (північ) та рису (південь).
Історично колискою китайської цивілізації є саме північ та басейн річки Хуанхе - втім, зараз південь більш розвинений економічно.
Цікавий нюанс від читачів (@blackpomegranate):
“Авторка Пань Сянлі пише, що на півдні більше цінують "чистий" чай і зневажають жителів півночі, які полюбляють чай з додаванням жасмину та інших смакових домішок.
Також історично на півночі любили чорний чай - не "чорний" у нашому розумінні, а специфічно китайський чорний, який заведено варити, в тому числі з молоком і навіть з цибулею.
Про чорний чай на півночі - власне, справа у тому, що кочівники-неханьці любили саме його, тож по лінії розподілу захід/схід це теж історично працювало."