Південна Корея — це фабрика напівпровідників, розташована на геополітичній лінії розлому. Ймовірність війни дуже низька, але якщо вона все ж розпочнеться, людські та економічні втрати будуть катастрофічними.

Людські втрати будуть колосальними. Нестача напівпровідників заплутає ланцюги постачання по всьому світу. Глобальна економіка зануриться в рецесію.

Ймовірність повномасштабної війни між Північною та Південною Кореєю дуже низька, але не нульова. Обійми Володимира Путіна та Кім Чен Ина у Пхеньяні минулого місяця — перший візит російського лідера до Північної Кореї за 24 роки — відродили партнерство часів Холодної війни та призвели до нового оборонного пакту, додаючи ще один ризик у світі, вже потрясеному війною в Україні та погрозами Китаю щодо Тайваню.

Повномасштабний конфлікт на Корейському півострові може призвести до мільйонів загиблих і коштуватиме світовій економіці $4 трильйони в перший рік, або 3.9% ВВП — більше ніж удвічі перевищуючи шкоду від нападу Росії на Україну, згідно з аналізом Bloomberg Economics.

Коли у 1950 році спалахнула війна між Північною та Південною Кореєю, разом вони становили менше 0,4% світового ВВП. Сьогодні лише Південна Корея становить понад 1,5%. І навіть ця вища цифра недооцінює її важливість для ключових ланцюгів постачання.

Метропольний регіон Сеула — в зоні досяжності артилерії Кіма — є домом для близько 26 мільйонів людей, що приблизно дорівнює половині населення Південної Кореї.

Столиця та навколишні райони забезпечують 81% виробництва чипів Південної Кореї та 34% її загального виробничого обсягу.

Ці товари відправляються через південні порти, зокрема через Пусан — четвертий за завантаженістю порт у світі — до клієнтів у Китаї, Японії, Європі та США.

Як і Тайвань, роль Південної Кореї як основного виробника чипів означає, що її важливість для світової економіки перевищує розмір її ВВП.

Samsung Electronics — одна з найбільших компаній світу за ринковою капіталізацією — виробляє 41% світових чипів DRAM і 33% чипів NAND пам’яті. Її продукція є ключовими компонентами для компаній від Apple Inc до китайського виробника смартфонів Xiaomi Corp.

Якщо експорт електроніки з Південної Кореї буде зупинено, це спричинить шок для світової економіки. Південна Корея виробляє 4% всіх електронних компонентів, що використовуються у фабриках по всьому світу, та близько 40% усіх чипів пам’яті. У 2022 році сектори, такі як електроніка та автомобільна промисловість, які використовують напівпровідники як ключовий компонент, становили 30% ВВП Тайваню, 11% Китаю та 8% Японії.

ХОЛОДНА ВІЙНА: ДЕЖА ВЮ

Оскільки США підтримують розширення НАТО та зміцнюють альянси в Азії, вони стикаються з противниками, пов’язаними формальними та неформальними угодами, озброєними арсеналом звичайної та ядерної зброї, та підкріпленими найпотужнішою у світі промисловою базою.

Україна — яка веде окопну війну з російськими військами, що використовують північнокорейські боєприпаси, і підтримується економікою війни, виготовленою в Китаї — переживає кроваві наслідки. За межами Європи Тайвань опинився під загрозою, оскільки Китай посилює військовий тиск.

Пакт Путіна з Північною Кореєю, разом з нещодавніми погрозами Кіма "знищити" південного сусіда, розкривають ризики, з якими стикається Південна Корея.

Коли тектонічні плити глобального порядку зміщуються, небагато економік є такими вразливими. Кордон, який вона поділяє з Північною Кореєю — останній рубіж старої Холодної війни — є одним з найбільш озброєних на планеті. Партнерство з Росією загрожує прискоренням ядерних можливостей Пхеньяна.

Вже цього року 40-річний Кім тестує свого південного сусіда короткими прикордонними вторгненнями та обстрілами артилерією біля спірного острова, де Північна Корея здійснила смертельний обстріл у 2010 році.

Ві Сонг-лак, ядерний посланець Південної Кореї з 2009 по 2011 рік і нині депутат від опозиційної Демократичної партії, заявив, що ймовірність сутички на Корейському півострові в найближчі роки становить близько 30% — і будь-який конфлікт може перерости в ширший.

«Я б назвав це найсерйознішою ситуацією з часів розпаду Радянського Союзу», — сказав Ві в інтерв’ю в Сеулі. «Будь-яке зіткнення може призвести до стрільби з легкого озброєння, що потягне за собою стрілянину з кулеметів і артилерії».

СЦЕНАРІЙ: ВІЙНА

Повномасштабна війна ймовірно передбачатиме артилерійський обстріл Північної Кореї по ключових військових, політичних та економічних цілях у Сеулі. В останні місяці Кім тестував зброю, яка може бути використана у першій хвилі удару, зокрема прецизійні артилерійські ракети, що можуть знищити заводи з виробництва напівпровідників у межах 70 кілометрів (43 миль) від кордону, а також балістичні ракети малої дальності, що можуть долати близько 250 кілометрів.

Якщо Кім сприйме загрозу існуванню свого режиму, він може здійснити ядерну атаку. Дослідження Корейського інституту оборонних аналізів у Сеулі минулого року зазначає, що Північна Корея має близько 80-90 ядерних боєголовок — достатньо для спроби ядерних ударів по Південній Кореї, Японії та навіть США.

В результаті майже половина виробничих потужностей Південної Кореї та більшість її потужностей у виробництві напівпровідників можуть бути знищені. Також буде порушено судноплавство до Китаю, Росії та Японії.

Оскільки США та Китай, ймовірно, стануть на протилежні сторони конфлікту, як це було під час Корейської війни, торгівля між економічними суперниками світу зіштовхнеться з новими бар’єрами. Глобальні ринки впадуть.

Bloomberg Economics оцінює вплив на ВВП через рік:

- Економіка Південної Кореї зазнає руйнівних наслідків, зменшившись на 37,5% через падіння промислового виробництва та експорту.

- Нестача напівпровідників з Південної Кореї, зменшення торгівлі з США та порушення судноплавства складають 5% втрату ВВП Китаю.

- США, з переважно сервісною економікою, відносно захищені, але нестача чипів та падіння ринків призведуть до зменшення ВВП на 2,3%.

- Глобальний ВВП зменшиться на 3,9%. Південно-Східна Азія, Японія та Тайвань, які залежать від чипів з Південної Кореї та уразливі до морських порушень, зазнають найбільших втрат.

Вплив нещодавніх криз та сценаріїв Корейської війни на глобальний ВВП

Відхилення від базового рівня у відсотках:

- ГЛОБАЛЬНА ФІНАНСОВА КРИЗА (2009) –5.9%

- СЦЕНАРІЙ: ВІЙНА –3.9%

- ВІЙНА РОСІЇ-УКРАЇНИ (2022) –1.5%

- ВІЙНА В ЗАТОКУ (1991) –1.0%

- АТАКИ 11 ВЕРЕСНЯ (2001) –0.6%

- СЦЕНАРІЙ: ПАДІННЯ РЕЖИМУ –0.5%

Вправа Bloomberg Economics унікальна тим, що об'єднує геополітичне та економічне моделювання. Проте результати значною мірою залежать від припущень сценарію, і діапазон невизначеності є широким.

Обмежена війна, яка залишає більшу частину промислової бази Південної Кореї неушкодженою, матиме менший вплив. Війна, яка призведе до безпосереднього зіткнення військ США та Китаю, і якщо ракети Північної Кореї вразять ширший спектр цілей, може бути ще дорожчою.

ЗМІНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

Війна залишається малоймовірним сценарієм — не в останню чергу тому, що вона майже напевно призведе до загибелі Кіма. Лідер Північної Кореї стверджує, що йому потрібні ядерні озброєння, щоб стримати США від спроби його скинути, і майже кожен сценарій війни закінчується його падінням та руйнуванням його країни.

«Кім досить раціональний, щоб не бути суїцидальним», — сказала Ламі Кім, професорка досліджень безпеки в Центрі безпеки Азіатсько-Тихоокеанського регіону імені Деніела К. Іноуе.

Попри війну, голод і бідність, правління сім’ї Кімів триває понад 75 років, і з моменту перемир’я Корейської війни в 1953 році на півострові не було жодного великого конфлікту. Найбільш імовірний сценарій у найближчі роки полягає в тому, що режим Північної Кореї збережеться, а напруженість залишиться, але буде контрольованою.

Попри це, Північна Корея сьогодні перебуває в значно сильнішій позиції, ніж на початку 2000-х років, коли США, Китай, Росія, Південна Корея та Японія брали участь у переговорах, спрямованих на мирне вирішення ядерних амбіцій Пхеньяна.

Зараз Кім має арсенал ядерної зброї, Москва підтримує Північну Корею, а Китай та США перебувають у тривалій геополітичній боротьбі. Російські технології можуть ще більше покращити дальність та надійність ракет Північної Кореї — збільшуючи ймовірність успіху, якщо Кім коли-небудь вирішить погрожувати Нью-Йорку, Лос-Анджелесу чи іншому великому місту США ядерним ударом.

Ще один президентський термін Дональда Трампа, який у 2017 році погрожував знищити Північну Корею "вогнем і люттю" перед особистою зустріччю з Кімом, може додати новий і нестабільний компонент до ситуації. Трамп активно висловлював сумніви щодо доцільності продовження фінансування глобальної безпеки США, водночас тричі зустрічався з Кімом.

«Фон Дональда Трампа — це нерухомість, його характерною рисою є те, що це зазвичай одноразова угода», — сказав Кім Ган, ядерний посланець Південної Кореї з травня 2022 по лютий 2024 року та нині депутат правлячої партії країни.

Політика Трампа щодо Південної Кореї може призвести до змін у спільних військових навчаннях, розміщенні стратегічних активів США та 28 500 американських військових, які наразі перебувають у країні. Якщо він покаже ознаки того, що відмовляється від довготривалого союзника США, Південна Корея може відчути зростання закликів отримати власну ядерну зброю.

СЦЕНАРІЙ: ПАДІННЯ РЕЖИМУ

Війна не є єдиним шляхом до кризи на Корейському півострові: падіння режиму Кіма є ще одним можливим сценарієм.

Історія Північної Кореї з її внутрішніми заворушеннями, концентрація влади в руках одного лідера з проблемами зі здоров’ям та короткий шлях від глухої бідності до політичної нестабільності роблять це реальним — хоч і малоймовірним — варіантом. Річний ВВП на душу населення країни близько $590 є одним з найнижчих у світі, що ставить її поряд з нестабільними країнами такими як Судан і Ємен.

Невідкладним завданням для США, Південної Кореї та Китаю в разі колапсу режиму Кіма буде забезпечення безпеки ядерної зброї Північної Кореї. Це може призвести до конфлікту між військами США та Південної Кореї та військами Північної Кореї і Китаю, який вчинить усе можливе, щоб не допустити американську підтримку на своїх кордонах.

У цьому сценарії Bloomberg Economics оцінює, що Південна Корея зазнає втрат у розмірі 2,5% ВВП через порушення промислового виробництва та погіршення настроїв. Оскільки втрата виробничих потужностей Південної Кореї буде достатньо незначною, щоб бути переважно компенсованою збільшенням виробництва в інших країнах, ВВП Китаю, США та глобальний ВВП впадуть на 0,5%, 0,4% і 0,5% відповідно.

Кім Ган, колишній ядерний посланець та нині депутат правлячої партії, вважає ситуацію напруженою, але стабільною, без стимулів для ескалації з жодної сторони. «Північна Корея знає, що не може виграти», — сказав він. «Ми знаємо, що навіть якщо ми переможемо, це буде з великими витратами».

Навіть незважаючи на дуже низьку ймовірність конфлікту, Кім Ган стверджує, що Південна Корея готова до будь-якого розвитку подій.

Для світової економіки, що залежить від напівпровідників Південної Кореї як критичного ланцюга постачання електроніки, плану Б не існує.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається