Путін стверджує, що повернув контроль. Російська еліта не впевнена - Bloomberg

Цього тижня Путін намагався продемонструвати, що він твердо тримає ситуацію під контролем після різкої спроби заколоту командира найманців Євгена Пригожина.

Але серед кремлівської та бізнес-еліти багато впливових гравців на це не купуються.

«Бананова республіка» — це фраза, яку один колишній високопоставлений чиновник, який досі підтримує тісні зв’язки з урядом, використав для опису видовища, коли Пригожин веде свою колону танків і винищувачів на відстань 200 кілометрів (124 милі) від Москви, а потім йому дозволено виїхати до сусідньої Білорусі без притягнення до кримінальної відповідальності. Один із провідних бізнес-магнатів сказав, що те, що російський президент невдало впорався з повстанням, було більшим шоком, ніж рішення Путіна вторгнутися в Україну минулого року.

Для багатьох інсайдерів — у тому числі понад дюжини нинішніх і колишніх високопосадовців і бізнес-лідерів — драматичні події подрібнили те, що залишилося від ретельно створеного іміджу Путіна як гаранта «стабільності». Усі вони говорили на умовах анонімності, щоб обговорити такі делікатні питання.

Потрясіння підкреслило, що 70-річний лідер все більше втрачає зв'язок і не може контролювати події так, як це робив колись, на думку людей.

Оскільки Путін намагається відновити свою контрольовану владу, заворушення лише посилили занепокоєння та занепокоєння щодо напрямку, в якому рухається країна, яке багато хто з економічної та бізнес-еліти відчуває після вторгнення в лютому 2022 року, кажуть вони. Дехто хвилювався, що це може призвести до ще більших репресій усередині Росії.

«Було очевидно, що Пригожин виходить з-під контролю, але більшість думали, що справа не дійде до відкритого збройного спалаху. Так і було», – сказав Євген Мінченко, московський політичний консультант. «Усі елітні групи намагаються створити власний ресурс безпеки, тому що тепер ясно, що сила має значення».

Для деяких публічні спроби Путіна виглядати на висоті ситуації виглядали безглуздими, лише підкреслюючи очевидну реальність того, наскільки неефективними та слабкими події показали його лідерство, кажуть люди.

Попри всю тривогу представників еліти, інсайдери сказали, що не бачать альтернативи Путіну. Незважаючи на шок, є багато людей, які бачать у Путіна стабільного лідера, кажуть люди. Вони все ще залежать від його заступництва та захисту для свого процвітання та безпеки, оскільки війна та санкції обірвали багато їхніх закордонних зв’язків, що залишилися.

У вівторок державне телебачення показало зустріч Путіна з високопосадовцями служби безпеки та військовими в Кремлі, суворо подякувавши їм за підтримку. 

Але він не пояснив, чому дозволив Пригожину, колишньому протеже, чиє повстання він звинуватив у загибелі військових, які намагалися його зупинити, залишити без покарання. Натомість він сказав, що його уряд заплатив Вагнеру понад 3 мільярди доларів за останній рік і не впевнений, як усі гроші були витрачені.

Твердження Путіна про те, що швидке завершення 24-годинного повстання показало єдність росіян, які стоять за ним, спростовується кадрами захоплених натовпів, які підбадьорюють Пригожина та його бійців, коли вони виходять із південного міста, яке вони окупували.

Президент продовжував працювати по телефону з дружніми лідерами, намагаючись пояснити події під час розмови з наслідним принцом Саудівської Аравії Мохаммедом бін Салманом та іншими людьми по всьому світу.

Але його найближчий союзник, білоруський президент Олександр Лукашенко дозволив собі рідкісну публічну критику російського лідера за надмірну самовпевненість. 

«Ми неправильно зрозуміли ситуацію», — заявив Лукашенко у вівторок місцевим ЗМІ під час розслідування своєї ролі в посередництві угоди, яка розрядила повстання. «І Путін, і я думали, що це мине само по собі — ну, чесно кажучи, я насправді про це не думав, але це не має значення. Але це не зникло саме по собі».

Були ознаки того, що прихильники жорсткої лінії, які підтримали критику Пригожина на адресу військового керівництва за те, що воно не спромоглося досить агресивно розгорнути війну в Україні, посилили поштовх до більшого впливу, кажуть інсайдери. 

«Це не була спроба державного перевороту, але це, безумовно, відкриває двері для подібних можливостей у найближчій перспективі», — сказала Аліна Полякова, президент Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні.

Але зростав тиск з боку табору, який виступав за масштабне розширення військових зусиль, включаючи широку мобілізацію цивільного населення та економіки в радянському стилі. Поки що Путін опирався цим крокам, намагаючись ізолювати російське суспільство від впливу війни, щоб забезпечити підтримку суспільства. 

«Поки що ми бачили лише перший епізод, а продовження буде», — сказав Микола Петров, запрошений науковий співробітник берлінського мозкового центру SWP. «Бенефіціарами є партія прихильників ескалації, яка стоїть за Пригожиним, яка зі слабким Путіним чи без нього спробує відтворити невдалу війну.

«Збереження статус-кво, яке було вигідним для Путіна, тепер виглядає неможливим», — додав він.

На даний момент Кремль продовжував публічно підтримувати міністра оборони Сергія Шойгу, близького соратника Путіна, який був головною публічною мішенню Пригожина.

Але внутрішні сили безпеки тепер отримають танки та інше важке озброєння, в якому їм раніше було відмовлено, заявив у вівторок Віктор Золотов, давній соратник Путіна, який очолює Національну гвардію, повідомляє ТАСС. Він не пояснив, як цей план узгоджується із заявами Кремля про відсутність подальшого ризику потрясінь. Навпаки, сказав Золотов, «це питання зараз дуже гостро».

На знак подальших репресій спікер нижньої палати парламенту В’ячеслав Володін наказав розслідувати, хто з державних чиновників і керівників компаній покинув країну під час кризи, вимагаючи публічного покарання тих, хто таки виїхав. 

Олександр Дугін, ультранаціоналіст, чий вплив зріс під час війни, попередив про гірші заворушення, якщо Путін не проведе «кадрові зміни в кількох ключових установах» у коментарі, опублікованому у вівторок. 

«Якщо ми нічого не змінимо, катастрофа повториться і цього разу буде фатальною», – сказав він.

Джерело Bloomberg

Матеріал підготував канал Космос Політики

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.8KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається