Авторка: Олександра Прокопенко для Foreign Affairs 

Як війна в Україні перегріє російську економіку

Про авторку: Олександра Прокопенко  - позаштатний науковий співробітник Центру Карнегі «Росія-Євразія» в Берліні та науковий співробітник Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень.

Після вторгнення росії в Україну у 2022 році здавалося, що її економіка неодмінно постраждає, оскільки коаліція союзників України на чолі зі Сполученими Штатами запровадила безпрецедентну програму санкцій. Багато діячів, у тому числі міністр фінансів США Джанет Єллен і посол ЄС з питань санкцій Девід О'Салліван, прогнозували, що вони змусять президента росії Владіміра Путіна зробити вибір між війною та економікою, що потерпає від проблем. Але російська економіка спростувала ці прогнози. Завдяки рекордним державним витратам російська економіка зростатиме швидше, ніж світова у 2023 році. У той час як МВФ прогнозує зростання останньої на три відсотки, російський уряд прогнозує зростання на 3,5 відсотка. Коли з'являться точні цифри, економічне зростання росії у 2023 році, ймовірно, перевищить три відсотки, і Путін, без сумніву, буде хвалитися цим у своїх промовах перед президентськими виборами цієї весни.

Однак ці цифри свідчать не про економічне здоров'я, а про перегрів. Проблеми російської економіки насправді такі, що Путін стоїть перед неможливою трилемою. Перед ним стоїть потрійний виклик: він повинен фінансувати війну проти України, підтримувати рівень життя населення і гарантувати макроекономічну стабільність. Досягнення першої та другої цілей вимагатиме більших витрат, що призведе до інфляції і, таким чином, перешкоджатиме досягненню третьої мети. Високі доходи від продажу нафти і газу, вміле управління фінансами російською владою і слабке дотримання західних обмежень зіграли свою роль в економічному зростанні росії, але вони маскують зростаючі дисбаланси в економіці.

Напередодні російських виборів Путін навряд чи згадає про те, що понад третина економічного зростання росії пов'язана з війною, а пов'язані з обороною галузі процвітають з двозначними темпами зростання у відсотках. Цивільні галузі, які також задіяні у виробництві продукції для фронту - взуття, одягу та медикаментів, - дещо відстають. Яскравий економічний ландшафт росії 2023 року приховує небезпечні компроміси, зроблені в гонитві за короткостроковими вигодами. Навіть якщо фінансовому керівництву Москви вдасться охолодити економіку до кінця 2024 року, серйозні проблеми, спричинені війною, неминучі. Серед них - невдоволення недостатнім фінансуванням охорони здоров'я, зростаючий дефіцит інструментів та обладнання через посилення режиму санкцій, а також значне скорочення робочих місць, спричинене гігантськими інвестиціями в оборонну промисловість. Майбутні покоління заплатять високу ціну за нинішній стан справ, хоча наразі це останнє, про що думає Кремль.

Лемеші на мечі

Війна помітно змінила російську економіку. Москва була змушена скоригувати свою політику, щоб фінансувати збройний конфлікт проти Києва, утримувати свій військовий апарат і поліцію, а також інтегрувати території, які вона анексувала в України. Ці пріоритети вимагають значних витрат, які в сукупності загрожують економічній стабільності росії. У 2024 році Кремль витратить на війну шість відсотків ВВП (понад вісім відсотків у поєднанні з витратами на національну безпеку). Це більше, ніж 3,8% ВВП, які Сполучені Штати витратили під час війни в Іраку, хоча і не дотягує до колосальних сум, які Радянський Союз виділяв у роки застою і вторгнення в Афганістан (18% ВВП).

Вперше в пострадянській історії росії військові витрати навіть затьмарили соціальні витрати, які наразі становлять менше п'яти відсотків ВВП. Такий поворот до мілітаризованої економіки загрожує соціальним потребам і потребам розвитку. Чотири анексовані регіони України вже отримали еквівалент 18 мільярдів доларів, а в 2024 році очікується, що з федерального бюджету до регіональних бюджетів буде передано майже 5 мільярдів доларів. Жоден інший регіон росії не отримує такого рівня інвестицій, що лише посилює міжрегіональну нерівність. Замість того, щоб відновлювати напівзруйноване житло в росії, Кремль вважає за краще витрачати гроші на будівництво будинків і доріг на анексованих територіях, щоб замінити будинки і дороги, які російські війська зруйнували під час свого брутального вторгнення.

Російська промисловість трансформувалася, і тепер оборонний сектор затьмарює цивільні галузі. Підприємства оборонного сектору зараз працюють у режимі лихоманки, і, як наслідок, будь-який сплеск попиту, швидше за все, призведе до зростання цін через нездатність сектору збільшити пропозицію. Військовий сектор отримує непропорційно велику частку державних витрат, а також викачує робочу силу з цивільного сектору, що призводить до аномально низького рівня безробіття - 2,9 відсотка. До війни рівень безробіття в росії зазвичай становив близько чотирьох-п'яти відсотків. У військовому та державному секторах зараз зайнято на 850 000 осіб більше, ніж наприкінці 2022-23 років. Вторгнення в Україну також змусило близько 500 000 росіян емігрувати у 2022 році, що спричинило дефіцит кваліфікованих фахівців і робітничих кадрів.

Тим часом рівень життя в росії підвищився, а відсоток росіян, які живуть за межею бідності, знизився до 9,8%, що є найнижчим показником з 1992 року. Звичайно, існують регіональні відмінності, і в регіонах, які відправили значну кількість своїх чоловіків воювати в Україну - включаючи Алтайський край, Республіку Алтай, Бурятію, Чечню і Дагестан - спостерігається найшвидше зростання доходів серед малозабезпечених груп населення. Можна очікувати, що це відносне зростання добробуту продовжиться, оскільки Москва виплачує кошти сім'ям загиблих і поранених.

Загалом, Кремль прагне підтримувати ілюзію нормального і навіть зростаючого добробуту для своїх громадян. Викривлення на ринку праці призвели до підвищення зарплат як у військовій промисловості, так і в цивільному виробництві через необхідність конкурувати за залучення працівників з високооплачуваних військових заводів. Москва, тим часом, здійснює високі виплати солдатам і мобілізованим для участі в бойових діях в Україні, що стимулює споживання. У той же час, завдяки пропозиції дешевих кредитів, уряд роздає субсидовані іпотечні кредити, які, на даний момент, захищають сім'ї від економічної реальності.

Речі рідко бувають такими, якими здаються

Взаємодія між військовими витратами, нестачею робочої сили та зростанням зарплат створила ілюзію процвітання, яка навряд чи буде тривалою. Можливості Москви впоратися зі зростаючим дефіцитом робочої сили не надто приємні. Вона може запровадити цілодобове виробництво, заохочувати наймання жінок і підлітків на традиційно чоловічі професії або спробувати знайти більше мігрантів, щоб заповнити зростаючу кількість вакансій. Але ці запропоновані зміни лише погіршать ситуацію.

Через дефіцит робочої сили російські компанії вже змушені платити вищі зарплати працівникам, які залишилися, або переманювати працівників за більші гроші у конкурентів чи в інших галузях. Зарплати зросли у 2023 році більше, ніж в середньому по країні, в Нижегородській, Новосибірській, Самарській, Свердловській і Тульській областях, де зосереджена велика кількість оборонних підприємств. Як наслідок, робоча сила в інших регіонах і цивільне виробництво були витіснені працівниками, які шукають високу заробітну плату, що загострило дефіцит робочої сили в невійськовому виробництві і призвело до зростання заробітної плати і витрат.

Воєнна економіка росії також внесла зміни до складу російського середнього класу, який традиційно складається з освічених фахівців, бізнесменів та ІТ-спеціалістів. Однак дедалі частіше представниками середнього класу стають солдати і поліцейські, які є залежними від держави. Цей зсув пов'язаний з військовою мобілізацією та розширенням правоохоронних органів, зокрема Федеральної служби безпеки. Ця зміна несе в собі економічні ризики, оскільки зобов'язує уряд продовжувати здійснювати дорогі виплати цим групам населення, навіть коли він стикається з бюджетними проблемами. Ці виплати є економічною бомбою сповільненої дії: високі зарплати надзвичайно складно знизити, а для головної опори путінського правління - армії та сил безпеки - це не варіант.

Підвищення заробітних плат та державних виплат стимулювало російське споживання. Роздрібні продажі, зокрема, зросли на 10,5 відсотка в листопаді 2023 року, попри інфляцію. Директива Путіна щодо забезпечення доступності споживчих товарів призвела до збільшення імпорту цих товарів, що перешкоджає внутрішньому виробництву. Він не може збільшити внутрішнє виробництво, не спровокувавши зростання цін або дефіцит. Це було б небезпечно: росіяни вже відчувають, що їхні бюджети обмежені, і скарги на високі ціни очолюють список претензій до регіональних і федеральних органів влади.

Проблеми вдома

Тільки стабільна економіка, пріоритетом якої є підтримка передбачуваних макроекономічних умов, може надійно фінансувати російську війну і підтримувати виплати населенню на поточному рівні. Зростаючі витрати на війну та субсидовані кредити населенню і бізнесу підривають цю стабільність. Москва була особливо активною у видачі цих кредитів, і станом на 1 листопада 2023 року їхня загальна вартість становить понад 130 мільярдів доларів. Це приблизно 14 відсотків кредитного портфеля російської банківської системи та сім відсотків ВВП. Сектор іпотечного кредитування є особливо відповідальним, оскільки зараз він розвивається завдяки програмам пільгового кредитування, на які припадає 70 відсотків нових іпотечних кредитів. Ці кредити користуються найбільшим попитом серед середнього класу в Москві та Санкт-Петербурзі, а також у Краснодарському краї.

Оскільки російська економіка стала більш орієнтованою на війну, росіяни також стали надмірно залежними від виплат, пов'язаних з війною. Уряд відмовляється скорочувати субсидовану іпотеку через потужне лобі забудовників. Хоча умови були дещо посилені, а початковий внесок підвищений на п'ять відсотків, програма залишилася. Аргументи центрального банку про те, що ці кредити створюють додатковий інфляційний тиск, закріплюючи нерівність і спотворюючи ціни на нерухомість, були проігноровані Кремлем. Ці субсидовані кредити оплачуються за рахунок усіх категорій населення, тобто платники податків робітничого класу субсидують іпотеку середнього класу. Понад 60 відсотків кредитів видаються людям, які витрачатимуть більше половини свого доходу на їх погашення. Дедалі частіше до кредитних програм долучаються отримувачі виплат, пов'язаних з війною. Якби війна закінчилася, їм стало б надзвичайно важко обслуговувати свої кредити, особливо в умовах зростання цін.

Міжнародні санкції мали несподіваний і корисний ефект ізоляції росії від зовнішніх шоків, відрізавши її від міжнародних фінансових ринків. Але через війну і розрив відносин із Заходом Москва опинилася в більшій залежності від нафти, ніж будь-коли. Російський уряд працює, виходячи з припущення, що в 2024 році він отримає майже 119 мільярдів доларів (6,4% ВВП) доходів від нафти і газу, що становитиме понад третину всіх надходжень до скарбниці. Бюджет Москви на 2024 рік також передбачає, що середня ціна на нафту в росії становитиме близько 70 доларів за барель, а західні країни не зможуть обмежити нафтогазові доходи Кремля. Ці припущення роблять росію вразливою до коливань цін на нафту, а також до спроб західних країн обмежити експорт Москви.

Інфляція також швидко стає проблемою. Рівень інфляції в росії вже перевищив сім відсотків, що змушує Банк росії утримувати відсоткові ставки на рівні 16 відсотків. Незважаючи на такі високі відсоткові ставки, бізнес і домогосподарства продовжують брати кредити, що свідчить про високі інфляційні очікування. Це означає, що ключова ставка не повернеться до однозначного значення найближчим часом. Це змусило таких промислових гігантів, як АвтоВАЗ і Російські залізниці, шукати субсидії для обслуговування свого корпоративного боргу. Генеральний директор російської енергетичної компанії «Роснєфть» Ігорь Сєчін пішов далі, закликавши Путіна вплинути на рішення незалежного центрального банку. Він цього не зробив. Незважаючи на атаки з боку олігархів, уряду і навіть помічника Путіна з економічних питань Максіма Орєшкіна, голова центрального банку Ельвіра Набіулліна зберегла свою незалежність у прийнятті рішень щодо грошово-кредитної політики. Для Кремля високі процентні ставки є іміджевою проблемою, яка підриває наратив Путіна про стабільність російської економіки. Зрештою, здорова економіка не потребує двозначної ключової ставки.

Волатильність вартості рубля є ще одним свідченням макроекономічної нестабільності. З 2022 року він коливався між 50 і 100 рублями за долар. Це значною мірою спричинено відмовою Москви від бюджетного правила, згідно з яким вона купувала і продавала іноземну валюту з Фонду національного добробуту, щоб компенсувати дефіцит і надлишок доходів від нафтогазових надходжень. Це правило запобігало зростанню витрат, але його було скасовано після вторгнення в Україну. Відмова від нього залишила вартість рубля на милість торговельних потоків. Тризначний обмінний курс долара не лише стимулює інфляцію, але й викликає занепокоєння громадськості.

Влада не може усунути головну причину ослаблення рубля - витрати на імпорт, хоча вона може запровадити контроль над потоками капіталу. Для боротьби зі зростанням цін вона також може обмежити експорт певних товарів і погрожувати великими штрафами, щоб змусити роздрібні мережі обмежити націнки. Такі кроки є ймовірними, щоб руйнування репутації рубля не призвело до доларизації заощаджень як бізнесу, так і домогосподарств, а також до подальшого відтоку капіталу. Обмеження цін призведе до їх прискорення в майбутньому.

Шторм, що наближається

Путін, очевидно, щиро вірить у те, що Російська імперія та Радянський Союз розпалися значною мірою через погане управління фінансами. Сучасною російською економікою керують професійні технократи, і Путін прислухається до їхньої думки. Поки що ситуація виглядає стабільною в короткостроковій перспективі: наявність юанів і золотовалютних резервів означає, що Москві не потрібно турбуватися про фінансування зовнішнього боргу. Вартість внутрішніх запозичень зросла, а фіскальний простір звузився, але низьке довоєнне співвідношення російського боргу до ВВП означає, що борг навряд чи стане значним ризиком у найближчі роки. Уряд також може звернутися до внутрішніх ринків капіталу, щоб забезпечити фінансування державних витрат у процесі приватизації державної власності, особливо частини військової промисловості.

Тим не менш, війна розхитує основи економічної стабільності росії. Вона вже позначилася на стовпах економічної політики, що мають вирішальне значення для макроекономічної стабільності, включаючи бюджетне правило, свободу руху капіталу і - до певної міри - незалежність центрального банку.

Більшість ран, завданих національній економіці, неможливо загоїти без припинення війни та режиму санкцій. Структурні проблеми - зокрема, залежність від доходів від продажу нафти, нездатність жити без іноземного, переважно китайського, імпорту та негативні демографічні тенденції, які посилилися через війну, - не зникнуть найближчим часом. Для вирішення цих проблем потрібні роки структурних реформ, які залучають інвестиції та покращують людський капітал. Але Кремль не може, а іноді й не хоче робити ці кроки через одержимість Путіна політичним контролем.

Російська економіка перебуває в більшій небезпеці, ніж показує статистика зростання, і майбутні вибори можуть спровокувати подальші доленосні рішення, які можуть загострити довгострокові проблеми, якщо Путін вирішить купити лояльність виборців, викинувши ще більше грошей напередодні дня голосування. Перегрів - часто передвісник рецесії - є зростаючою загрозою, особливо коли інституції, покликані пом'якшувати шоки, або не функціонують, або знищуються через потреби війни. Оскільки війна навряд чи закінчиться найближчим часом, фінансові та економічні витрати зростатимуть і, ймовірно, відчутно вдарить по росії через кілька років. Цей процес може бути прискорений великою глобальною рецесією або уповільненням китайської економіки, що сильно вдарить по росії через її сильну залежність від доходів від експорту сировинних товарів. Привид гіркого економічного похмілля нависає над росією, якщо не з'явиться нова і стійка російська економічна модель. Але це залишається вкрай малоймовірним. Для Путіна війна зараз є організуючим принципом його внутрішньої і зовнішньої політики. Відмовитися від війни без чогось, що Кремль може визначити як перемогу, буде неможливо. Тривалий конфлікт навколо України не лише задовольняє геополітичні амбіції та бачення Путіна, але й перетворюється на стратегію виживання його режиму. Проблема полягатиме в тому, що його політичні цілі несумісні з економічними. Врешті-решт, чимось доведеться поступитися.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

293KПрочитань
24Автори
694Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається