Рецензія на фільм «БожеВільні»

🎬 IMDb8,0/10 🎬 Letterboxd3,6/5 — мало оцінок на ресурсах
1 год 49 хв (без титрів)

Другий топовий український фільм минулого року, що подивився, перший — «Уроки толерантності», (його згадував тут і тут). Це стрічка, в якій поєднались усі складові, які її роблять чудовим зразком кінематографу, неідеальним, проте дієвим і таким, що точно зачепить. Гарна акторська гра, важливі сенси, символізм, актуальність, прекрасна кінематографія, послідовні та злагоджені сюжетні перипетії, присутня драма і вкраплення гумору, як частина живого та об’ємного образу протагоніста, який проходить шлях від наївного меломана, чия поведінка радше схожа на підлітковий бунт, до людини, що протистоїть системі.

© Kinomania

Про що фільм? Андрій Довженко дізнається жахливу правду, яку роками приховували в СРСР — більшість звинувачених в «антирадянській пропаганді» ніколи не потрапляли до в'язниці, їх відправляли до спеціальних психіатричних лікарень з діагнозом «повільно прогресуюча шизофренія». Головний герой потрапляє у справжнє пекло каральної психіатрії та постає перед складним вибором — співпрацювати з КДБ і повернутися до сім'ї, або розкрити правду про закатованих у таких психлікарнях дисидентів. В основу сценарію лягли спогади радянських дисидентів, які зіткнулися з жорстокістю тоталітарної системи, що використовувала так звану «каральну психіатрію» як зброю проти вільнодумства.

Повнометражний режисерський дебют Дениса Тарасова у великому кіно вдався. Постановник до цього здебільшого працював над телевізійними проєктами. Не дивлячись на те, що кіно досить прямолінійне, показані події чіпляють. Адже молода, творча і волелюбна людина, яка зовсім трошечки вирізняється своїм більш сучасним, несовковим зовнішнім виглядом, навіть без яскравих фарб і чудернацьких образів, а також слухає іноземну музику, бо вона їй просто подобається, для тоталітарної системи неприпустима. Здавалося б, такі дрібниці, звичайна індивідуальність та особистий простір, проте не для СРСР і подібних їй режимів.

© Kinomania

Гнітючий трилер підживлюється сценами тортур, знущань і лицемірства, а також посилюється яскравим акторським ансамблем. Кожному актору дісталася хоч і проста архетипна роль, деякі персонажі все ж складні, мають свої передісторії, що в певній мірі «виправдовують» діяння в рамках системи. Глибини пропрацювання таких фільмів як «Втеча з Шоушенка» або ж «Пролітаючи над гніздом зозулі» глядач не отримає, але достовірність та реалістичність, інколи на межі з театральністю, які емоційно втягнуть і викличуть емпатію — так.

Музичні контрасти, робота зі світлом і композиційні пропрацювання від арт-департаменту ще краще занурюють в атмосферу безвиході в біло-блакитно-сірих тонах «виправної лікарні/санаторію». Проте післясмак від стрічки не депресивний.

© Kinomania

Лише за офіційними даними жертвами політичних зловживань психіатрії в СРСР стали близько двох мільйонів людей. На жаль, такі ж репресивні заходи Росія використовує й зараз. Як у фазу АТО/ООС, так і в часи повномасштабної війни проти нашої держави.

Оцінка: ★★★★ / 5

© Kinomania

Підписуйтесь в Telegram

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Євгеній Руднєв
Євгеній Руднєв@yevheniirudniev

5.4KПрочитань
1Автори
23Читачі
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Найкасовіші та найприбутковіші фільми 2024 року, або Як правильно рахувати дохідність кінострічок?

    В цій публікації трохи порахуємо чужі гроші, а саме: я покажу які фільми 2024 року принесли кіностудіям найбільше прибутку, а також розповім як приблизно рахувати дохідність стрічок. З прикладом, описом видів витрат (Production, Ads. Residuals, Interest тощо) та джерел заробітку

    Теми цього довгочиту:

    Кінематограф
  • Рецензія на серіал «Доктор Хто», сезон 2, епізоди 1–3 (2025)

    На жаль, сучасний «Доктор Хто» — це лотерея. Нерівномірні сезони зі значними перепадами за якістю епізодів. Знову маємо поганий початок, який тебе відштовхує, а от 2–3 серії вже в дусі класичного «Доктора», третя взагалі чудова, одна з кращих за ці два сезони з Шуті Ґатвою

    Теми цього довгочиту:

    Огляд Серіалу
  • Рецензія на серіал «Останні з нас», сезон 2, епізод 2

    Дана серія адаптації «The Last of Us», вірогідно, буде найемоційнішою в цьому сезоні, а також міститиме найбільшу концентрацію батальних екшн сцен (принаймні до фіналу сезону). На мою думку, це не шедевральний епізод, як його багато хто описує

    Теми цього довгочиту:

    Огляд Серіалу

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається