Росія посилює контроль над зерном на тлі різкого стрибка цін на пшеницю - Bloomberg

  • Все менше російських компаній контролюють більшу частину експорту зерна з Росії.

  • Догляд західних трейдерів обмежує розуміння російських поставок.

A summer harvest near Stavropol, Russia.

Росія посилює свої зусилля для отримання ще більшого контролю над критично важливою зерновою галуззю — це може надати їй більше влади над експортом, особливо в умовах зростаючих обурень щодо світових запасів.

Найбільші західні торгові компанії, у тому числі Cargill Inc. та Viterra, пішли з Росії минулого року після тиску з боку уряду, який вимагає звільнити місце для місцевих фірм. Тепер навіть найбільшому приватному підприємцю країни важко працювати за умов розбіжностей із державою. В результаті ринок опиниться в руках меншої кількості компаній, деякі з яких мають або мали зв'язки з Кремлем.

Цей процес консолідації пішов ще швидше після вторгнення Путіна в Україну і залишив тільки чотири компанії, які відповідають за три чверті експорту зерна з чорноморських терміналів Росії. Це надає Москві більше впливу на постачання пшениці, яка відіграє ключову роль у стримуванні світової продовольчої інфляції.

"Бажання Росії контролювати сировинний світ реальне, і її вплив на зерно зростає", - сказав Ден Басс, президент чиказької консалтингової компанії AgResource.

Росія домінує в експорті пшениці

Очікується, що наступного сезону на частку країни припадатиме чверть експорту.

У газовій галузі Росії завжди домінував уряд, тоді як держава та найближчі союзники Путіна отримували контроль над більшою частиною видобутку нафти з того часу, як він прийшов до влади. Тепер Росія посилює контроль над зерном.

Торік Cargill, Viterra та Louis Dreyfus Co. припинили постачання зерна до Росії. Раніше вони входили до десятки найбільших експортерів.

Проте суперечка з ТД «Риф» показує, що навіть приватні російські експортери зазнають тиску з боку уряду. Компанія, яка нещодавно змінила назву на ТОВ «Родные поля», допомогла Росії закріпитися як сільськогосподарська держава, але тепер бачить, що її бізнес перебуває під загрозою.

У березні давній власник Петро Ходикін повідомив, що вантажі фірми були несправедливо заблоковані сільськогосподарським регулятором через невідповідність вимогам безпеки і що на нього чинили тиск з метою продати компанію.

Декілька людей, які раніше купували у експортних партнерів компанії, сказали, що вона не виявляла активності на ринку з березня. Обсяг, який фірма завантажила на експорт у квітні, впав приблизно на 40% порівняно з роком раніше, як показують дані про перевезення Logistic OS. Після підписання угоди, навантаження зерна на судна може тривати від двох тижнів до кількох місяців.

Представники ТОВ «Родные поля» та Мінсільгоспу Росії не відповіли на запити про коментарі.

Державні цілі

З моменту початку війни в Україні Москва все активніше націлювалася на активи, що належать місцевим магнатам і деяким підрозділам зарубіжних компаній — від виробника макаронних виробів до російської філії французького виробника йогуртів Danone SA — з метою націоналізації або потенційного продажу фірмі, що користується прихильністю Кремля. Також було захоплено контроль над активами аграрної холдингової компанії, націленого на «недружні» країни.

"Тенденція до більш жорсткої політики та консервативної ідеології неминуче супроводжується посиленням державного втручання в економіку. Держава стає політично недоторканною та головним гравцем в економіці", - сказав Андрій Колесников, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний світ у Москві.

Хоча західні торговці як і раніше купують вантажі в російських портах, отримати інформацію про такі речі, як обсяги та стан урожаю, запаси та експорт, складніше, оскільки вони обмежили бізнес там. Це може стати ще більшою проблемою, оскільки через спад урожаю в Росії залишиться менше пшениці для експорту.

Проблеми, починаючи від посухи та закінчуючи заморозками, змусили аналітиків значно скоротити прогнози виробництва в Росії, що допомогло пшеничним фьючерсам досягти найвищих значень з липня і відновило обурення щодо зростання цін на продукти харчування. Міжнародна рада із зерна очікує, що цього року виробництво пшениці в Росії знизиться приблизно на 6%.

Оцінка таких факторів, як вплив морозів, є однією зі проблем для Міністерства сільського господарства США, яке уважно стежить за глобальними прогнозами врожаю та більше не має співробітників у Росії. Це означає, що воно покладається більше на супутникові знімки, які можуть не виявити пошкоджень.

“Відсутність людей додає невизначеності до того, що ми робимо”, — сказав Марк Жекановский, голова Ради зі світових сільськогосподарських перспектив Міністерства сільського господарства США.

Уряд Росії іноді публікує прогнози врожаю, тоді як незалежні місцеві консультанти, такі як ІКАР, проводять тури посівними площами і регулярно публікують оцінки виробництва, за якими уважно стежить ринок.

Хоча базові ціни на пшеницю за останні пару місяців зросли, вони все ще приблизно на 50% нижчі за рекорд, встановлений у 2022 році, коли війна порушила стоки через Чорне море. Крім того, найкращі перспективи врожаю в США можуть обмежити побоювання щодо пропозиції.

RUSSIA-AGRICULTURE-WHEAT

Ключове питання у тому, як консолідація зерна у Росії вплине на світовий ринок. Воно вже намагається запровадити неофіційну мінімальну ціну на свій урожай, а посилення контролю над зерновим сектором полегшить уряду можливість впливати на постачання.

Немає жодних ознак того, що Росія суттєво порушила свої власні постачання – особливо так, як вона це зробила з газом, коли вона припинила постачання газу до Європи після війни, створивши хаос на енергетичних ринках. Більшість російського експорту зерна йде до країн, із якими Росія має хороші політичні зв'язку.

За словами Дмитра Рилька, директора московського консультанта ІКАР, чотири найбільші російські трейдери зараз контролюють 75% експорту з російських чорноморських терміналів порівняно з 45% шість років тому.

"Ми стали свідками досить різкої консолідації ринку в руках дуже обмеженої кількості гравців", - сказав він на конференції GrainCom у Женеві цього місяця.

Джерело — Bloomberg

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.3KПрочитань
4Автори
275Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається