Росія прагне легітимізувати окупацію України фіктивними виборами - Atlantic Council

На початку вересня Росія влаштувала фіктивні парламентські вибори в окупованих регіонах півдня та сходу України, оскільки Москва намагалася легітимізувати свою попередню незаконну анексію п’яти українських областей. Хоча міжнародна спільнота рішуче засудила вибори, очікується, що російські офіційні особи використають сфальсифіковані вибори в пропагандистських цілях, оскільки Кремль прагне замаскувати свою імперську агресію в Україні.

Нещодавні фіктивні вибори в окупованих Росією частинах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької та Кримської областей України проходили паралельно з виборами по всій Росії та відображали зусилля Москви зобразити ці українські регіони як повністю інтегровані в Російську Федерацію. Як пояснила Еліна Бекетова, український стипендіат програми Democracy Fellowship Центру аналізу європейської політики, Кремль прагне «легітимізувати окупацію» та «інтегрувати ці території в правові та політичні кордони Росії».

Як і очікувалося, партія російського диктатора Володимира Путіна «Єдина Росія» була оголошена переможцем голосування. Це підкреслило проблеми з довірою, які підривають будь-які вибори, організовані нинішнім російським режимом. «Навіть прихильники Росії розуміють, що це фіктивні вибори, і їх не прийме жодна демократична країна», – прокоментувала народний депутат Кіра Рудік.

Незалежна російська організація спостереження за виборами «Голос» задокументувала сотні повідомлень про порушення під час виборів, включаючи погрози насильства, блокування виборців і купівлю голосів. «Це не справжні вибори», – заявив в інтерв’ю співголова «Голосу» Станіслав Андрейчук .

В окупованих Росією регіонах України було широко задокументовано доказів фальсифікації виборів . На зображеннях виборчих дільниць, опублікованих російською виборчою комісією, виборці віддають свої голоси в прозорі пластикові урни в оточенні озброєних військових.

Міжнародна спільнота рішуче відкинула ці вибори як нелегітимні. Державний департамент США оголосив , що США «ніколи не визнають претензій Російської Федерації на будь-яку суверенну територію України», а лідери ЄС заявили , що «фіктивні вибори можуть вважатися недійсними лише згідно з міжнародним правом». Це повторювало позицію Києва про те, що весь процес «нікчемний».

Це не перший раз, коли Росія використовує фальшиві бюлетені, намагаючись легітимізувати вторгнення в Україну. У вересні 2022 року Кремль провів низку «референдумів» в окупованих регіонах півдня та сходу України, перш ніж оголосити, що місцеве населення «проголосувало» за приєднання до Росії. Тоді Володимир Путін спостерігав за пишною кремлівською церемонією проголошення анексії чотирьох українських областей.

Подібним чином після військового захоплення Криму Росією на початку 2014 року Кремль влаштував нашвидкуруч організований «референдум», щоб легітимізувати незаконне захоплення українського півострова. Не дивно, що референдуми, які проводяться в умовах російської військової окупації таким чином, регулярно призводять до переконливих перемог Кремля.

Ця російська тактика не є новою. Ії можна простежити аж до зусиль Сталіна у 1939 та 1940 роках підкорити цивільне населення східної Польщі та балтійських держав шляхом організації фіктивних виборів після військової окупації Червоною армією. У той період сталінські радянські війська забезпечили контроль над цими країнами перед тим, як провести сфальсифіковані вибори, що призвело до того, що понад 90% підтримали кандидатів, які підтримувалися Кремлем.

Наразі немає жодних ознак того, що ці останні фіктивні вибори змінять міжнародне ставлення до російського вторгнення та окупації України. Однак, хоча фактично жоден зовнішній спостерігач не готовий визнати голоси як достовірне вираження громадської думки, існує небезпека, що деякі прихильники компромісного мирного врегулювання можуть зрештою спробувати використати бюлетені для того, щоб стверджувати, що Росія справді має певний ступінь місцева підтримка серед українського населення.

Будь-яка спроба легітимізувати поділ України матиме тяжкі наслідки для майбутнього міжнародної безпеки. Натомість партнери України мають продовжувати демонструвати, що вони відкидають фальшиві вибори в Росії та ніколи не допустять нормалізації імперської агресії в серці Європи.

Мерседес Сапуппо є програмним асистентом Євразійського центру Atlantic Council. Олівія Янчик – програмний асистент Євразійського центру Atlantic Council.

Джерело Atlantic Council

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається