20 листопада відбувся реліз гри (без перебільшення легендарної серії) S.T.A.L.K.E.R. 2. Про S.T.A.L.K.E.R. знають у всьому світі. А той факт, що її розробники українці – GSC Game World – гріє душу. У проєкта величезна фанбаза. І тому продовження чекали всі. Причому, 15 років. Але ми тут щоб обговорити не самі ігри, а вплив на аудиторію та популяризацію українського контенту. Вчасності, музичного. Ну, куди ж без цього?
І почнемо ми з коротких відомостей про серію
Перша гра вийшла у 2007 році для ПК (для консолей – у 2004) – «S.T.A.L.K.E.R. Тінь Чорнобиля». Далі в нас йде приквел і друга гра в серії – «S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо» (для ПК – 2008 рік). 2009 рік для ПК – «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип’яті». І найсвіжіша гра серії, що вже є прямим продовженням – «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» (2024 рік). Також був мобільний додаток. Але це вже не так цікаво. Про це можна і в Вікіпедії почитати. До речі, усі джерела залишу в кінці допису.
Чому ж S.T.A.L.K.E.R. настільки популярний? По-перше, загальна тема гри. Чорнобиль. Це болюча тема не тільки для України, а і для багатьох країн, які стикнулися з наслідками катастрофи. Та що казати, я вважалася «дитиною Чорнобиля», бо мій тато був ліквідатором і приймав пряму участь у подіях після аварії (ще до мого народження). І таких дітей, як я по країні багато. Плюс – ще досі живі прямі очевидці. Так, основні події серії вже відбуваються у 2000-х роках і скоріше являють собою гіперболізовану уяву про наслідки, навіяні творами братів Стругацьких, але тема актуальна й досі (якби це страшно не звучало). До речі, я про них вже якось писала і посилання залишу нижче. По-друге, локальні історії персонажів та думки, які звучать протягом серії. Персонажі живі: їх дії логічні, вони розмовляють, як справжні люди, історії чіпляють, а драма викручена на максимум. S.T.A.L.K.E.R. не боїться говорити на будь-яку тему (політика, питання моралі, родинні зв’язки, самотність тощо). І, по-третє – автентичність. Дивлячись на локації, слухаючи звуки та музику, ти розумієш, де це відбувається. Можна побачити багато відсилань на нашу культуру. Особливо в S.T.A.L.K.E.R. 2. Це і пасхалки на monobank, і різні арти сучасних художників, які можна побачити то там, то тут, і радіо з якого звучать українські пісні (від Степана Гіги до сучасних виконавців різного рівня популярності) тощо. Звісно це не всі аспекти успіху серії ігор, бо тут я не чіпляла технічні моменти та геймплей. А так надати плюсів можна ще більше. В тік тоці наткнулася на дуже доречний коментар від виконавця provulok чиї треки також потрапили до плейлисту гри:
2007: твоє дитинство проходить під саундтрек S.T.A.L.K.E.R.
2024: розробники S.T.A.L.K.E.R. 2 взяли твою музику в саундтрек і тепер чиєсь дитинство проходить під нього.
Музика в грі
Тепер переходимо до нашої основної теми. Саундтрек гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Як вже вище зазначалося – тут просто безліч української музики. Причому, вона може звучати в різних видах: хтось з персонажів співає куплет, грає радіо тощо. І це максимально круто! Де можна більш ефективно популяризувати та рекламувати українську творчість і культуру на ДУЖЕ велику аудиторію, яка охоплює не одну країну? Правильно, в грі S.T.A.L.K.E.R. Тому вашій увазі список пісень, які потрапили до офіційного плейлисту «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Відразу зазначу, що він явно не повний (особливо, дивлячись на проходження блогерів). Тим паче загалом гра містить 440 пісень. Тому, якщо можете доповнити цей список пишіть у коментарях. Буде цікаво почитати. Я орієнтувалася на плейлист S.T.A.L.K.E.R. 2, який є у YouTube Music. Все розсортирувала за виконавцями. Сподіваюся вам цей список допоможе у знаходженні треків та в поповнені своїх плейлистів. Поїхали!
· анастимоза – «Хризантеми», «Просити пробачення»
· ДК Енергетик – «Вулиця Схід», «Енергетик», «СПіСХ», «Шлях Ч.1», «Сонце»
· The Unsleeping – «Жити», «Припустим», «Ptaha Fred», «Не Сплю»
· Disappeared Completely – «Wanted to Brush You Hair»
· Пирятин — «Криптошансон»
· Sasha Boole — «Werewolf UA»
· ZWYNTAR — «Муншайн»
· HLIBOROB — «Donbass Blues»
· Jonych — «Бананів нема»
· Гурт Дно та Муха Мухич — «Вуса — це спокуса»
· Анатолій Матвійчук — «НЛО»
· Kurs Valut — «Nadra», «Kurs Valut», «Ni»
· Діти Інженерів — «ОМГ»
· Epolets — «серце», «Зраджуй», «злива»
· Sad Novelist — «Прокурений балкон», «Наосліп», «Не смій пити»
· MELOVIN — «З тобою, зі мною, і годі», «Один не Один», «Вітрила»
· ZIFERBLAT — «Демони», «Для чого ти прийшла?», «Перетворення (Прелюдія)», «Дура», «Твоє Ім'я», «Для чого ти прийшла?», «Диско-Фанко Терапія», «Дурень»
· The Hardkiss — «Журавлі», «Серце», «Мелодія», «Гора», «Жива», «Complicity», «Hammer», «00:00», «Серце»
· ТНМК — «За гітарою», «Зроби мені хіп-хоп», «Берег наш», «Гострі ножі», «Гранули», «Вдома», «А море де?», «Восени»
· Микола Мозговий – «Край»
· Fontaliza – «Повільний рок-н-рол», «Anarhy Is on My Mind», «Фірмові Рухи», «The Blues», «Angry Young Man»
· Gorim! – «Небо», «Сяйво»
· Laly 45 – «Розганяю тьму», «Моя душа»
· Promsonya – «В’зень»
· Liia – «Безодня»
· Epolets – «злива»
· MZLV – «Burnin' Out», «Typhoon», «I Am Alright»
· INDT – «Savannah Only Temple», «Alien Sun»
· Sad Novelist – «Наосліп» (feat. SadSvit), «Не смій пити», «Світло» (feat. SadSvit)
· Septa – «Ґолем», «Emet: Truth»
· Shmiska – «Запальничка»
· the feels – «Fever», «окремо від тіла», «все навколо дивно», «скло», «не просто так», «Disappear»
· $kobalo – «Ти»
· Alexander Teslenko – «Я розбиваюся», «Я помилився», «Поцілунки під дощем»
· The Top Boys – «I'm a Rat», «Electric Chair», «My Woman», «The Rainbow is Dead»
· Христина Соловій – «Хто, як не ти?», «Я твоя зброя», «Тримай», «Українська лють»
· The Nietzsche – «Vasyl»
· WAHOMO – «HEAVEN», «Ukrainian Blues», «Voly (Live Version)»
· Zbaraski – «Bo togo»
· Ziferblat – «Земля»
· Агнесса Арбатова – «Смутний вечір»
· Борис Сичевський – «Ой, хто п'є, тому наливайте»
· Паліндром – «Не дожив», «Пластик», «Святковий»
· ТИМПАЧЕ – «Квіти серед зими», «Чорна гора»
· Піккардійська Терція – «Загадкова», «Колискова для Аліси», «Гей, пливе кача»
· Скажи щось погане – «Лох»
· Фантом-2 – «Дорога в рай (Зоряні війни)», «Я досягну», «Двоє»
· Хейтспіч – «птахи летять додому», «Я вб'ю всіх богів», «я помру не своєю смертю», «РАЖ», «попсова пісня про нещасне кохання з незрозумілою кінцівкою», «пісня про ромашку», «мама казала», «іди нахуй», «гейтспіч», «GAV» (Instrumental Version)
· Українські Діаманти – «При долині кущ калини»
· provulok – «звичка», «розпайка», «дисоціація 1», «Rainy Mountains», «The Pain Won't Stop», «It All Was Illusion», «Labyrinth»
Підводимо підсумки
Чи це класно, що на теренах України вийшла така гра? Так! Чи сприяє вона популяризації усього українського на ДУЖЕ широку аудиторію? Двічі «так»! Якщо ще говорити про вплив, то хотілося б зазначити, що розробники з продажів гри донатять на ЗСУ (про що зазначають перед вашою купівлею та на початку гри). Тому, якщо ви вже купили гру або збираєтеся це зробити, знайте – це не просто підтримка розробників і українського контенту в цілому, а й підтримка хлопців та дівчат, які боронять наші землі від окупантів. Знаю, що деякі закордонні критики звинувачують GSC Game World в націоналізмі, але що ви хочете? Ігри, як будь-який вид мистецтва, це гарний спосіб рефлексії усіх емоцій, які накопичилися. Тому не дивно, що можна прогледіти нотки патріотизму (який часто плутають з націоналізмом) в S.T.A.L.K.E.R. 2. Це те, що відкликається українцям і людям, які підтримують Україну в боротьбі за Незалежність. Тим паче, це не головна ідея твору. Судячи з того, що бачила в відео з YouTube (на жаль, я пограти в неї не зможу, бо мій ноутбук її просто не потягне) – фрагменти гри та її проходження – головні думки, які червоною ниткою проходять через гру, це роздуми про життя. Про те, хто ти і де твоє місце. Звісно, як я можу говорити про це, якщо не грала? Але подивіться на список пісень вище. Вони теж про це говорять. Не всі, але цього там багато.
Список джерел:
The Hardkiss, "ТНМК", Христина Соловій та The Unsleeping: офіційний плейліст зі "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля" - https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://suspilne.media/culture/884479-the-hardkiss-tnmk-hristina-solovij-ta-the-unsleeping-oficijnij-plejlist-zi-stalker-2-serce-cornobila/&ved=2ahUKEwjQoMuiju6JAxWmBtsEHeOfPRcQFnoECCMQAQ&usg=AOvVaw3VBrG4NJz00eDDDALa_R3s
На стримінгах зʼявився плейліст зі S.T.A.L.K.E.R. 2 з 440 українськими піснями - https://espreso.tv/kultura-na-strimingakh-zyavivsya-pleylist-zi-stalker-2-z-440-ukrainskimi-pisnyami
S.T.A.L.K.E.R. (серія відеоігор) - https://uk.wikipedia.org/wiki/S.T.A.L.K.E.R._(%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%96%D1%8F_%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%B5%D0%BE%D1%96%D0%B3%D0%BE%D1%80)
Коментар provulok - https://vm.tiktok.com/ZMhc74C1T/
S.T.A.L.K.E.R. 2 - OST RADIO - https://music.youtube.com/playlist?list=PLcOkkVrqvoD8KHNQ45dwuRZgDeopKWXOI
Цікаві факти про братів Стугацьких - https://www.facebook.com/share/p/19zQTgUeA1/
Також нагадую, що в мене є телеграм канал (публікую дописи, викладаю музику, арти, книги тощо) і ютуб канал (в основному – озвучення різних оповідань українських письменників, але також інколи викладаю тематичні добірки пісень). Буду рада, якщо ви заглянете туди, підпишетеся (або будь-яка інша активність з вашого боку). Давайте разом популяризувати український контент!
Матеріал підготовлений в рамках проєкту UKR story