Середньовічна Польська кухня. Овочі
Необхідність пережити довгу й неродючу зиму визначала набір овочів у слов'янській дієті. Рослини, які можна зберігати в їстівному вигляді кілька місяців, ідеально для цього підходять. Ріпа була найважливішим із таких овочів. За легендою, назву цей овоч отримав на честь матері першої династії королів Польщі, яку звали Rzepka. Ця дивна етимологія показує, що ріпа мала благородний і водночас селянський статус, будучи їжею для всіх верств суспільства. Бруква була також поширена, як і ріпа. Були інші коренеплоди, які входили до стандартної дієти, але були радше смаковими добавками, аніж основою страв, так само як і зараз: пастернак, редиска, селера іtd.
Іншим овочем, що визначав дієту і зберіг свою важливість до наших днів, була капуста. У Східній Європі було відомо безліч видів капусти, як качанної, так і кучерявої. Її їли цілий рік, у свіжому, приготованому і квашеному вигляді. Існує популярна хибна думка, що у литовських язичників навіть був спеціальний бог для квашеної капусти, Рогушис. Це не так. У балтійській міфології згадується божество, або скоріше дух, Ругутіс, відповідальний за дріжджовий хліб і бродіння, але з соліннями його нічого не пов'язує. Швидше існує стереотип, ніби східноєвропейські кухні рясно використовують засолювання, квашення та інші види консервації. Це близько до істини. Багато продуктів доводилося ферментувати, щоб вони могли пережити холодну пору року.
Цікаво що в збережених джерелах згадується, що в середньовіччі капуста квасилася не рубана, а розрізаним навпіл качаном, з буряковим бадиллям і кропом, розподіленими між листям.
Ще один регулярний інгредієнт дієти - цибуля - входила до складу, мабуть, кожної страви цілий рік.
І звісно, різні сезонні овочі та трави, які прикрашали та покращували смак їжі. Петрушка, кріп, селера, лобода, щавель, лобода, смирнія, гірчиця, часник, кмин, суріпиця, ялівцеві ягоди itd. Багато з яких пішли із сучасної дієти, але продовжують рости в дикій природі.
Бобові
Важливим джерелом рослинних білків були бобові: горох, садові боби та сочевиця. Молодий зелений горошок був ласощами, а висушений - основою для супів і каш. Боби також використовували як крупу і як корм для тварин. Сочевиця, як і всюди в Європі, вважалася їжею бідняків, проте польські королі нею теж не гребували.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Reinheitsgebot – закон про чистоту пива.
У 1505 році закінчився черговий етап феодальних міжусобиць, що призвів до возз'єднання баварських земель. Баварським герцогом було розпочато реформу щодо уніфікації законодавства, яку завершували його сини на троні. Reinheitsgebot став частиною нового баварського права.
Теми цього довгочиту:
ІсторіяПро варіння пива та пиво у літній час
До наукової епохи пивоваріння (до XIX століття), у Баварії пиво варили тільки навесні і восени, щоб уникнути поширення бактерій, хоча науково існування мікроорганізмів не було на той момент відкрито, але зварене влітку пиво швидко псувалося і втрачало свій смак.
Теми цього довгочиту:
НімеччинаПивні чудеса
Пивних чудес є чимало, і напрочуд багато з них пов’язано з ірландськими святими.Що, в принципі, логічно: Ірландія — це пивна, а не винна країна, і там, де святий Домінік примножує вино, святий Колумбан розливає пиво.
Теми цього довгочиту:
Історія
Вам також сподобається
Непереможний повстанець Юрий Тютюнник проти чекистів СеРеСеРе
Герой цієї статі був доволі цікавою, але дуже суперечливою фігурою в історії української революції 1917р-1923р. та її наслідків.
Теми цього довгочиту:
ІсторіяЦікаві факти про Вільяма Шекспіра
Вільям Шекспір (англ. William Shakespeare) – англійський драматург, поет і актор. Він вважається найвизначнішим письменником в англійській літературі та одним із найвидатніших драматургів у світовій історії.
Теми цього довгочиту:
ІсторіяНайдавніший англієць: бум реконструкцій
В період з 1909 по 1914 рік бельгійський скульптор Луї Маскре, під керівництвом бельгійського ж антрополога Еме Луї Руто, створює скульптурний ряд відомих на той час "пращурів" людини...
Теми цього довгочиту:
Антропологія