Даніель Дік очолює найбільший в США центр дослідження залежностей і вивчає вживання психоактивних речовин у підлітковому віці. Ось що потрібно знати про вживання психоактивних речовин підлітками.
Підлітковий вік
Підлітковий вік — це час, коли більшість дітей починають вживати психоактивні речовини, встановлюють регулярні патерни вживання, і багато хто починає відчувати наслідки. Близько 15% населення в певний момент свого життя будуть відповідати критеріям розладу, пов'язаного з вживанням психоактивних речовин, що означає, що вживання психоактивних речовин призводить до значних шкідливих наслідків. Середній вік початку проблем — початок 20-х років, тому більшість проблем починаються в підлітковому віці. Саме тому ми приділяємо так багато уваги програмам профілактики вживання психоактивних речовин для підлітків.
Мозок підлітків
Мозок підлітків налаштований на ризик. Це результат того, що мозок розвивається нерівномірно. Частина мозку, яка дуже добре налаштована на отримання винагороди, повністю розвивається в підлітковому віці. Це продукт еволюції — якби наш мозок не реагував позитивно на їжу, соціальну взаємодію, секс, ми б як вид не вижили дуже довго. Ці речі приносять нам задоволення, і ми прагнемо мати їх більше. Але, як ми всі знаємо, що занадто, то нездраво. Частина нашого мозку, яка допомагає нам зважувати наслідки наших дій і думати про довгострокові наслідки, закінчує свій розвиток лише в 25 років. Отже, підлітки схожі на спортивні автомобілі без повноцінних гальм.
Вживання наркотиків — це новий досвід, якого жадає мозок підлітка, а потім наркотики перехоплюють систему винагороди, викликаючи приємні відчуття. Це значною мірою є причиною того, що більшість підлітків вживають наркотики з ризиком для здоров'я. Підлітки не випивають келих вина за вечерею; якщо один напій хороший, їхній мозок, налаштований на винагороду, каже їм: "П'ять напоїв мають бути кращими!". Звичайно, ця риса має багато індивідуальних особливостей, але з точки зору розвитку, мозок підлітків знаходиться на високому рівні для прийняття ризикованих рішень.
Доступність наркотиків
Наркотики, доступні дітям сьогодні, є більш небезпечними, ніж у минулому.
Вейп
Популярність вейпу стрімко зросла, і кожен четвертий молодик повідомляє, що пробував вейп. Вейпи мають приємні смаки, їх легко приховати; більшість молоді (і батьків) не усвідомлюють, що один вейп може містити стільки ж нікотину, скільки пачка сигарет
Канабіс
Вживання канабісу зростає, оскільки більшість штатів легалізували марихуану в медичних або рекреаційних цілях. До 11% молоді повідомляють, що вживають канабіс щодня. Це наркотик, який найбільше турбує більшість з нас, хто вивчає підліткове вживання психоактивних речовин.
Марихуана
Марихуана, доступна сьогодні, майже в 10 разів сильніша за марихуану, яка була доступна в 70-х, 80-х, 90-х і аж до 2000-х років. Ранні дослідження показують сильний негативний вплив на пам'ять і мотивацію у дітей, які регулярно вживають марихуану. Рівень ТГК, психоактивної речовини в марихуані, становив близько 3% до початку 2000-х років; зараз він наближається до 25% у марихуані, доступній сьогодні, і до 90% в їстівних продуктах, таких як жуйки! Багато людей не усвідомлюють, наскільки цей наркотик відрізняється і небезпечний у порівнянні з тим, якою вони пам'ятають марихуану. Подумайте: якщо раніше вживання марихуани у молодості було еквівалентно випитому пиву, то зараз це більше схоже на випитий літр горілки.
Фентаніл
Фентаніл, потужний синтетичний опіоїд, який можна виробляти набагато дешевше, ніж інші опіоїди, заполонив ринок наркотиків у результаті опіоїдної епідемії. Він є основною причиною випадкових передозувань, кількість яких за останні кілька років зросла в геометричній прогресії. Занепокоєння викликає те, що фентаніл міститься не лише в опіоїдах, а й в інших наркотиках. Все частіше кокаїн, екстазі та інші вуличні наркотики також містять фентаніл, що призводить до випадкових передозувань серед молоді, що любить експериментувати.
Алкоголь
Алкоголь залишається найпоширенішим наркотиком серед молоді. Це найдоступніший наркотик, тому більшість болоді вживає його необдумано, що призводить до травм, бійок, небажаної сексуальної поведінки та нападів, нещасних випадків і смерті. Батьки з добрими намірами запитували мене, чи не слід їм, зважаючи на зростаючу доступність більш небезпечних наркотиків, заохочувати свою дитину обрати "найменш гірший" шлях і зупинитися на алкоголі. Є дві причини, чому це погана ідея.
По-перше, вона передбачає, що всі діти будуть вживати алкоголь або інші наркотики, а це не так. Ми не хочемо ненавмисно нормалізувати вживання психоактивних речовин у наших дітей. Багато молодих людей вирішили не пити. Рівень вживання алкоголю неухильно знижувався протягом останнього десятиліття, а національні дані показують, що лише 55% старшокласників повідомили, що вживали алкоголь протягом останнього року.
По-друге, немає жодних доказів того, що коли молодь вживає алкоголь, це утримує її від вживання інших наркотиків. Насправді все навпаки. Молодь, яка вживає алкоголь, з більшою ймовірністю спробує й інші наркотики. Коли новизна алкоголю минає (пам'ятайте, що їхній мозок прагне відчуттів!), вони переходять до інших наркотиків.
Як батькам вберегти свою дитину?
Батьки, не впадайте у відчай! Ви можете вжити заходів, щоб зменшити ймовірність того, що ваш підліток почне вживати психоактивні речовини або вживатиме їх у ризикований спосіб.
Слідкуйте за своїми дітьми
Знайте, з ким вони перебувають, куди йдуть, чим займаються. Усуньте легкий доступ до алкоголю у вашому домі. Батьківський контроль — це річ №1, яка, як показують дослідження, знижує рівень вживання психоактивних речовин серед підлітків. Діти не можуть вживати алкоголь та інші наркотики, якщо у них немає до них доступу. Ви можете ускладнити їм доступ до них. Пам'ятайте, що їхній мозок не в тому стані, щоб допомогти їм зробити найкращий вибір, тому ви повинні компенсувати цю різницю.
Поговоріть зі своїми дітьми про алкоголь та інші наркотики
Ставте дитині запитання про вживання психоактивних речовин у школі та серед її друзів. Запитайте, що вони думають про вживання алкоголю або інших наркотиків. Використайте це як можливість поговорити про вживання психоактивних речовин. Національний інститут зловживання наркотиками (NIDA), який є філією Національного інституту охорони здоров'я, що фінансує більшість досліджень у сфері вживання психоактивних речовин у цій країні, має чудові ресурси для батьків, які допоможуть вам підготувати цю розмову. Чітко сформулюйте правила та очікування у вашому домі, а також - і це ключовий момент - окресліть і запровадьте наслідки, якщо вони будуть порушені. Для підлітків нормально переступати межі, і найнеприємніша частина батьківської роботи полягає в тому, що нам доводиться виступати в ролі арбітрів. Але, на жаль, це не гра; на кону життя вашої дитини.
Про автора
Даніель Дік, доктор філософії, професор психіатрії в Медичній школі Роберта Вуда Джонсона в Рутгерському університеті та директор Рутгерського дослідницького центру наркоманії. Вона є міжнародно визнаним експертом з питань підліткового та дорослого вживання алкоголю і пов'язаних з ним проблем психічного здоров'я. Вона написала понад 400 наукових праць і отримала понад 30 мільйонів доларів на дослідження від Національного інституту охорони здоров'я. Вона є автором книги "Код дитини: Розуміння унікальної природи вашої дитини для щасливішого та ефективнішого виховання", опублікованої видавництвом Avery, що входить до складу Penguin Random House.
Джерело: Danielle Dick, Ph.D. / Medium