Авторка: Рина
Фемінізм – це рух за права жінок. Він ніколи не стоїть на місці та розвивається так само як і суспільство в якому він існує. З’являються нові ідеї, концепції та терміни, змінюється тлумачення тих чи інших проблем. Інколи це відштовхує дівчат, які тільки-тільки починають цікавитися фемінізмом. Адже варто прочитати дуже багато різних джерел, щоби мати повне розуміння складних питань і при цьому не заплутатись. Тому, давайте розбиратися разом.
БАЗА
Патріархат – ієрархічно структуроване суспільство, у якому чоловіки мають більшу владу.
Сексизм або ґендерна дискримінація – набір стереотипів, упереджене ставлення та дискримінація людини за ознакою статі чи ґендерною ідентичністю. Американські вчені Пітер Глік і Сьюзан Фіске виділяють три види сексизму: ворожий, доброзичливий і амбівалентний.
Ворожий сексизм – відкрита дискримінація жінок. Зазвичай він проявляється тезами про неповноцінність жінок у порівнянні з чоловіками (нижчий рівень інтелекту, некомпетентність та й загалом жінки дурніші і слабші).
Позитивний (доброзичливий) секзизм – завуальована дискримінація жінок. Насправді нічим сильно не відрізняється від попереднього.
Це та ж сама система упереджених переконань стосовно жінок. Вона розглядає жінок як "слабку стать", яку необхідно захищати. Класичні тези: "ніжні, тендітні красуні", "окраса колективу", "вам ще народжувати дітей та бути мамами, кар’єра не важлива", побажання "жіночого щастя" тощо. У якісь моменти можна подумати, що це компліменти, але насправді ні. Це чергове знецінювання жінок як особистостей, оскільки подібні тези ґрунтуються на гендерних стереотипах про сильну та слабку стать.
Амбівалентний сексизм – поєднання ворожого та доброзичливого сексизму. Такі сексисти стереотипно негативно реагують на одних жінок і позитивно – на інших. Усе залежить від рівня їх "прийнятності" в суспільстві.
Привілеї – ідея про те, що одні люди в суспільстві мають перевагу над іншими.
ПРОЯВИ СЕКСИЗМУ
Male gaze – спосіб погляду на світ крізь чоловічу призму, який розглядає жінок як сексуальні об’єкти.
Ґендерно зумовлене насильство – форми насильницьких дій, які спрямовані проти осіб на основі їх ґендеру. Формами такого насильства є: домашнє та сексуальне насильство. ҐЗН переважно здійснюється чоловіками над жінками.
"Так" означає "так" – зміна суспільного погляду на концепцію зґвалтування та ствердної згоди.
Мовчання або відсутність спротиву не означає "так". Відсутність "ні" або "Я не впевнена/-ий" не означає "так". Секс без активної, явної згоди – це зґвалтування. В українському законодавстві також є концепція добровільної згоди, яка закріплена в ст. 152 Кримінального кодексу України.
Культура зґвалтування – соціальна концепція про середовище, у якому зґвалтування є поширеним і нормалізованим явищем через ґендерні стереотипи.
Віктимблеймінг – перекидання повної або часткової відповідальності за вчинення порушення на жертву, а не кривдника.
Слатшеймінг – критика та осуд жінок за їхню сексуальну активність або ж вигляд та поведінку, яка асоціюється із сексуальною активністю.
Бодішеймінг – дискримінація людини за зовнішніми ознаками. Жінки частіше всього отримують осуд за вагу, тип фігури та певні особливості (наприклад, розтяжки, зморшки, "зайве" волосся і славнозвісна "апельсинова шкірка").
Сексуальна об’єктивація – відношення до людини як до об’єкту статевого потягу, яке проявляється в стираннях її особистості та гідності.
Кетколінг – вид вуличних домагань, якому піддаються жінки від незнайомих чоловіків. Виражаються вони як правило у форматі коментарів, які мають чіткий сексуальний підтекст та присвистуваннях.
Сталкінг – вид психологічного прихованого насильства, яке проявляється в тривалій, нав’язливій увазі збоку іншої людини або групи людей. Може бути як у реальному житті так і в онлайн просторі.
Газлайтинг – форма психологічної маніпуляції, мета якої змусити жертву сумніватися у власній пам’яті та адекватності сприйняття навколишньої дійсності.
"Промивання мізків" відбувається задля отримання влади та контролю над жертвою. Класичний приклад: коли ви хочете обговорити зі своїм партнером моменти, які вам не подобаються, вам можуть відповісти, що ви занадто чутливі та емоційні, «компостуєте мізки» і взагалі проблема виключно у вас, тому лише ви повинні щось змінювати в собі.
Рожевий податок – різниця у вартості аналогічних товарів для чоловіків та жінок. Найбільше його видно в засобах особистої гігієни. Бритви, картриджі, піни та гелі для гоління, креми після гоління, дезодоранти, засоби для волосся завжди будуть дорожчими в жіночому відділі.
Менсплейнінг – сексистська, самовпевнена та поблажлива манера чоловіків пояснювати жінкам те, що вони прекрасно знають.
Ментераптінг – явище, коли чоловік перебиває жінку, особливо надмірно. Це існує всюди: у школі, в універі, на роботі чи навіть при приватній зустрічі.
Менспрединг – чоловіче сидіння розвальцем, яке спричиняє штучну нестачу сидячих місць та збільшення стоячих місць.
НАСЛІДКИ СЕКСИЗМУ
Ґендерна нерівність – ситуація, коли жінки й чоловіки не є фактично рівними за правами, можливостями й уявленнями про них унаслідок сексизму.
Феміцид – умисне вбивство жінок, тому що вони є жінками. Це апогей ґендерного насильства проти жінок та злочин на ґрунті ненависті. До фемініциду належать селективні аборти, убивства честі, загибель унаслідок жіночого обрізання (каліцтва вульви), вбивство серійними маніяками тощо.
Статева сегрегація – це фізичний, юридичний або культурний поділ людей відповідно до їх біологічної статі.
Ефект Матильди – упередження щодо визнання досягнень дослідниць, чиї роботи приписуються їхнім колегам-чоловікам.
Друга зміна ("подвійне навантаженням") – навантаження жінок, які працюють додатковою неоплачуваною домашньою роботою. Після звичайного робочого дня жінки продовжують працювати вже вдома (готування, прибирання, догляд за дітьми)
Третя зміна – когнітивне навантаження. Йде логічним продовженням «другої зміни». Потрійний тягар часто включає в себе: емоційну працю та догляд за собою, щоби підтримувати свій "товарний вигляд" для оточення.
Скляна стеля – позначення невидимого і формально ніяк не позначеного бар’єру, який обмежує кар’єрне просування жінок, який ніяк не пов’язаний із їх професійними якостями.
Скляний ескалатор – явище, коли чоловіки, а саме гетеросексуальні білі чоловіки, швидко потрапляють на просунуті посади, коли займаються переважно жіночими професіями.
Це найбільше присутнє в професіях "рожевих комірців" (сестринство в галузі охорони здоров’я та вчителі в школі). Більш того, чоловіки завжди мають у таких випадках вищу заробітну плату та швидкий кар’єрний зріст.
Липка підлога – закономірність, що жінки, порівняно з чоловіками, менш імовірно почнуть підніматися кар’єрними сходами.
Замерзла середина – феномен просування жінок по службових сходах, яке уповільнюється, якщо не зупиняється, у рядах середнього менеджменту, тобто ніякого просування вгору немає (подібне до липкої підлоги).