США можуть погодитися на визнання Криму російським у разі мирної угоди з Україною - Bloomberg

Crimea was taken by the Kremlin in 2014 following an invasion and subsequent referendum held under occupation.

США готові визнати російський контроль над українським півостровом Кримом як частину ширшої мирної угоди між Москвою і Києвом, повідомляють люди, знайомі з цим питанням.

Потенційна поступка є останнім сигналом того, що президент Дональд Трамп прагне досягти припинення вогню, оскільки в п'ятницю він і держсекретар Марко Рубіо заявили, що адміністрація готова припинити свої посередницькі зусилля, якщо не буде досягнуто швидкого прогресу в цьому питанні.

Крим був захоплений Кремлем у 2014 році після вторгнення і подальшого референдуму, проведеного в умовах окупації, і міжнародне співтовариство чинить опір визнанню півострова російським, щоб уникнути легітимізації незаконної анексії.

Це може призвести до порушення міжнародних законів і договорів, які забороняють захоплення територій із застосуванням сили. Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що не поступиться територією Москві.

Але цей крок був би вигідним для російського президента Володимира Путіна, який давно домагається міжнародного визнання російського верховенства над Кримом. Досі Путін відмовлявся погодитися на пропозицію Трампа щодо широкої мирної угоди.

Він заявив, що остаточне рішення з цього питання ще не прийнято. Білий дім і Державний департамент не відповіли на запит про коментарі. Американський чиновник, знайомий з ходом переговорів, на питання про можливість визнання Криму, відмовився коментувати деталі переговорів.

У четвер у Парижі США представили союзникам свої пропозиції щодо укладення мирної угоди між Росією і Україною, включаючи визначення умов припинення бойових дій і послаблення санкцій проти Москви в разі тривалого припинення вогню, як повідомило раніше агентство Bloomberg.

Ця пропозиція, по суті, заморозить лінію фронту, а більшість інших українських територій, які зараз окуповані Росією, фактично залишаться під контролем Москви, кажуть експерти. Бажання Києва вступити до НАТО також не буде обговорюватися. Представники влади відмовилися надавати подальші подробиці, посилаючись на конфіденційний характер переговорів.

Паризькі переговори включали зустріч між президентом Франції Еммануелем Макроном і посланцем США Стівом Віткоффом, а також дискусії між Рубіо і радниками з питань національної безпеки та учасниками переговорів з Франції, Німеччини, Великої Британії та України.

Наступного тижня союзники знову зберуться в Лондоні, щоб продовжити обговорення.

Проте в п'ятницю в Білому домі Трамп продемонстрував нетерплячість, заявивши, що, хоча він сподівається, що обидві сторони погодяться рухатися вперед у питанні припинення вогню, США готові вийти з процесу, якщо він відчує, що одній зі сторін бракує відданості цьому питанню.

«Якщо з якихось причин одна з двох сторін ускладнить перемир'я, ми просто скажемо: “Ви дурні”, - розповів Трамп журналістам у п'ятницю в Овальному кабінеті. - Ви дурні, жахливі люди, і ми просто відмовимося від співпраці. Але, сподіваюся, нам не доведеться цього робити».

Пропозиція Трампа потребує подальшого узгодження по всій Європі та з Україною, яка може відмовитися від запропонованих Трампом поступок. Президент США також раніше заявляв, що інші українські амбіції, такі як вступ до альянсу НАТО, є неможливими.

Один із посадовців заявив, що плани США, які необхідно додатково обговорити з Києвом, не означатимуть остаточного врегулювання, і що європейські союзники не визнають жодну окуповану територію російською. Офіційні особи підкреслили, що переговори будуть безрезультатними, якщо Кремль не погодиться припинити бойові дії, і що надання Україні гарантій безпеки, які забезпечать укладення угоди, також є невід'ємною частиною будь-якої домовленості.

У п'ятницю Рубіо заявив, що гарантії безпеки не є «нелегітимним бажанням» з боку України, але учасники переговорів поки що не дійшли до такого рівня конкретики.

«Кожна суверенна нація на Землі має право захищати себе», - сказав він.

Київ вже погодився на припинення вогню, і його позиція полягає в тому, що Москва також повинна погодитися на це, перш ніж обговорювати інші питання, повідомила особа, знайома з цим питанням. За словами співрозмовника, завданням української делегації в Парижі було обговорити, як буде здійснюватися моніторинг будь-якого перемир'я, а також введення миротворчого контингенту.

Росія продовжує бомбити українські міста, незважаючи на запропоноване часткове перемир'я, що поширюється на Чорне море. Кремль заявив, що окреме, 30-денне тимчасове припинення вогню, яке стосувалося енергетичної інфраструктури, закінчилося в п'ятницю. Тиждень тому російські війська випустили балістичні ракети, в тому числі одну, оснащену касетними боєголовками, по північно-східному місту Суми, в результаті чого загинуло 35 осіб.

Паризькі переговори також спиралися на зусилля Франції і Великої Британії щодо формування післявоєнних «сил стримування» в Україні, а також на плани надати Києву належним чином забезпечену ресурсами і укомплектовану армію як частину пакету гарантій безпеки.

Офіційні особи в Парижі та Лондоні сподіваються, що ця пропозиція продемонструє, що Європа серйозно налаштована інвестувати власні ресурси в післявоєнне майбутнє України, і переконає Трампа надати підтримку цим гарантіям.

Зняття санкцій у той час, поки Росія продовжує захоплювати значні території України, може виявитися проблематичним для деяких союзників Києва. Зняття обмежень Європейського Союзу, включно з розморожуванням іммобілізованих активів, вимагає підтримки всіх країн-членів.

Віткофф, який тричі зустрічався з Путіним, заявив цього тижня в інтерв'ю Fox News, що ключ до загальної угоди обертається навколо «п'яти територій», не надавши більше деталей. Росія наполягає на тому, що її захоплення частини України з 2014 року, включаючи Кримський півострів і великі території чотирьох областей - Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької - має бути визнане в будь-якій угоді.

Виступаючи перед журналістами в Києві в четвер, Зеленський розкритикував Віткоффа за «прийняття російської стратегії» і заявив, що посол Трампа не має «мандата обговорювати українські території, тому що ці території належать нашому народу».

«Ми не обговорюємо території до припинення вогню, - сказав український президент. - Ми ніколи не будемо вважати українські землі російськими».

Джерело — Bloomberg

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

77.8KПрочитань
5Автори
316Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається