Су-25КМ "Скорпіон"

Су-25КМ являє собою глибоку модернізацію Су-25, розроблену сумісно ізраїльською компанією "Elbit Systems" та грузинською "ТбилАвиаМшени". Роботи над проєктом почались в вересні 2000 року, а вже через рік в цехах Тбіліського авіазавода був зібраний перший Су-25КМ.

Су-25КМ б/н "01 синій" (зав. 25508110629)
Су-25КМ б/н "01 синій" (зав. 25508110629)

З приводу того, що означає число "316", нанесене на повітрозабірник, точної інформації нема. Можливо, це пов'язано з №31, який мав тбіліський авіаційний завод за радянських часів.

Сама модернізація, полягала в оснащенні штурмовика ізраїльською системою авіоніки, відповідно до технології "glass cockpit", яка відповідає стандартам ICAO. Комплекс авіоніки працював на модульних багатоцільових комп'ютерах фірми Elbit, з'єднаних шинами даних 1553B. Також в ході модернізації, кабіна літака змінилась до невпізнанності: застарілий прицільний комплекс АСП-17, був замінений на сучасний ІЛС; радіостанція р-862, замінялась на дві UHF та одну VHF радіостанції західного виробництва. Літак тримав нову систему навігації, яка працювала сумісно з GPS; модернізований штурмовик отримував можливість навігації за допомогою західних радіомаяків VOR, а також здійснення посадки за допомогою аеродромної курсо-глісадної системи ILS, західного зразка. Органи керування літака були допрацьовані під стандарти HOTAS, ця система дає можливість пілоту керувати літаком та всима його основними системами, не знімаючи руки з органів керування. Також в кабіну був встановлений пульт UFC, що давав змогу пілоту налаштовувати радіостанцію прямо в польоті, додавати нові та редагувати наявні маршрутні точки, оперативно вводити координати цілей, налаштовувати канали ILS та багато чого іншого, в захисний шолом пілота була інтегрована нашоломна система цілевказування DASH. Але самим головним нововведенням було встановлення двох кольорових, багатофункціональних LSD-дисплеїв, що наприклад дозволяють виводити польотну інформацію, маршрут польоту з положенням літака на рухомій карті, сторінку керування озброєнням, тощо. Не зважаючи на такі зміни в бортовому обладнанні, лазерний далекомір "Клен-ПС" чомусь не замінили на більш сучасний телевізійно-прицільний комплекс, або покращений аналог "Клена".

Приблизно так виглядає ІЛС "Скорпіона"
Приблизно так виглядає ІЛС "Скорпіона"

З боків розташовані два багатофункціональні дисплеї: на правому виведений розділ керування озброєнням літака, на лівому - розділ навігації з рухомою картою на фоні. В центрі зверху розташований пульт UFC, нижче зліва цифровий авіагоризонт, справа навпроти нього СПО-15 "Береза", яка стоїть на не модернізованованому Су-25. Нижче зліва - новий планово-навігаційний прибор, справа навпроти нього - покажчик оборотів двигунів. В самому низу - індикатор температури газів за турбіною, лівий та правий - відповідно.

Су-25КМ демонструє свій арсенал на одному з авіапоказів.
Су-25КМ демонструє свій арсенал на одному з авіапоказів.

Також модернізований грач отримав нові види озброєння в свій арсенал. З незвичного для Су-25, на точках підвіски, ми можемо побачити ракету Р-73, а також керовану лазерну бомбу GBU-12. Також, теоретично "Скорпіон" може застосовувати керовані авіабомби JDAM, але підтверджень цьому немає.

А тепер поговоримо про долю самого спрототипа Су-25КМ

Літак пост-радянського виробництва, заводський номер (25508110629), випущений Тібіліським авіазаводом орієнтовно в 2000-2001 роках.

Спочатку літав під бортовим "01 синій", мав незвичайний для грузинських Су-25 пісочний камуфляж.

Емблема "Скорпіон" на борту літака
Емблема "Скорпіон" на борту літака

Вже через рік, бортовий номер перенесли на кіль, а на його місце нанесли емблему "Скорпіон", також на повітрязабірнику з'явився загадковий номер "316".

В 2001 році літак прилетів на авіасалон в Ле-Бурже, після чого його ще багато разів показували на подібних заходах, але через декілька років, літак кудись зник. На думку спадали різні версії, що з цим бортом могло статись, від знищення під час п'ятиденної війни в 2008 році, до продажу в Туркменію, як було вказано в деяких джерелах.

Але в 2020 році літак був помічений розібраним в цеху Тбіліського авіаційного заводу.

Щодо проданого в Туркменію Су-25км. З 2002 по 2004 роки в рамках постачання в Грузію туркменського газа, Туркменія фактично обміняла газ на нові літаки. 9 Су-25К та 6 Су-25У нового випуску були поставлені Грузією замовнику.

Також в цій справі фігурував так званий Су-25КМ з бортовим номером "47М синій"

Фото цього літака лише одне, заводський номер невідомий. На момент, коли було зроблено це фото, літак належав грузинським ВПС. Геометрія камуфляжа цього борта відрізняється від того, який на вже відомому нам "Скорпіоні", тому можна з упевненістю сказати, що таких літаків було два.

Скоріш за все, через декілька років, після народження перспективного "Скорпіона", про нього забули, судячи з того, що пізніше літак зник. Але через 20 років, проєкт отримав нове життя, коли в 2020 році Грузія нарешті почала модернізувати свій парк "Грачів".

Один з декількох Су-25, відремонтований та модернізованих Грузією на початку 20-х років.
Один з декількох Су-25, відремонтований та модернізованих Грузією на початку 20-х років.

На фото літак демонструє свій арсенал підвісного озброєння, в тому числі ракети повітря-повітря Р-73, які не доступні звичайним Су-25. Фотографій кабіни літака на жаль немає, але є фото індикатора лобового скла з відео навчань грузинських ВПС:

Як видно на фото, старий АСП-17 був замінений на сучасний ІЛС, а це значить шо скоріш за все, борт був модернізований до рівня Су-25КМ.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Eastern Eagle
Eastern Eagle@xEasternEagleAvia

2.2KПрочитань
11Автори
18Читачі
Підтримати
На Друкарні з 30 березня

Більше від автора

  • “25 синій” — від Баграму до Кульбакино

    Ця стаття присвячується українському “грачу”, який ось-ось відсвяткував своє 40-річчя. Мова йде про Су-25 з заводським номером 25508106009. Цей літак явлється одни з ветеранів 299-ї бригади, а також, цей борт брав участь в боових діях в Афгані.

    Теми цього довгочиту:

    Су-25
  • Ка-29 на службі в Україні

    Ка-29 палубний транспортно-бойовий гелікоптер, спроєктований КБ Камова у 70-х роках.

    Теми цього довгочиту:

    Ка-29
  • Герой перевтілень ‒ Су-25 б/н 10

    Ця розповідь присвячена літаку з дуже цікавим та не простим шляхом.

    Теми цього довгочиту:

    Су-25

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається