Той самий псковський десант, яким лякали Україну до початку Повномасштабного Вторгнення та лякають й досі країни НАТО. Який бойовий шлях у сумнозвісної 76-ї дивізії ВДВ, та як саме проявили себе десантники на війні в Україні читайте тут!
Почнемо як завжди з формулювання та відкритих даних. 76-та гвардійська десантно-штурмова Чернігівська Червонопрапорна, ордена Суворова дивізія (до 1943 року - 157-та стрілецька, до 1946 року - 76-та гвардійська стрілецька, до 2006 року - 76-та гвардійська повітрянодесантна дивізія) - найстарше зі з'єднань Повітряно-десантних військ росії, які існують нині. Скорочене найменування - 76 гв. дшд.
Входить до військово-адміністративної одиниці Ленінградського військового округу з дислокацією в Псковській області росії. Один із десантних полків дивізії розташований у приміському селищі Череха. Історична назва (яка не є почесним найменуванням) - «псковська дивізія».
З чого складається дивізія?
За даними з відкритих джерел відомо, що дивізія складається з 3-х десантно-штурмових полків, такого батальйону, а також артилерійських і зенітних ракетних полків.
Детальна структура представлена нижче:
· Управління (штаб) дивізії;
· 104-й гвардійський десантно-штурмовий Червонопрапорний, ордена Кутузова полк;
· 234-й гвардійський десантно-штурмовий Чорноморський ордена Кутузова полк імені Святого благовірного Олександра Невського;
· 237-й гвардійський десантно-штурмовий Торунський Червонопрапорний полк;
· 114-й гвардійський артилерійський двічі Червонопрапорний полк;
· 4-й гвардійський (з 22 липня 2015 року) зенітний ракетний полк(колишній 165-й окремий зенітний ракетний дивізіон);
· 656-й окремий інженерно-саперний ордена Богдана Хмельницького батальйон;
· 124-й окремий танковий батальйон;
· 728-й окремий батальйон зв'язку;
· 3996-й військовий госпіталь (аеромобільний). Весь особовий склад має парашутну підготовку, від 3 стрибків.
· 1682-й окремий батальйон матеріального забезпечення;
· 175-й окремий розвідувальний батальйон;
· Добровольчий батальйон «Москва»;
· Окрема рота десантного забезпечення; рота радіаційного, хімічного та біологічного захисту, комендантська рота, окрема ремонтна рота дивізії та 201-а станція фельд'єгерсько-поштового зв'язку.
На підставі відкритих джерел стає зрозуміло, що структура підрозділів 76-ї дивізії ВДВ повністю повторює стандартне штатне комплектування інших дивізій повітряно-десантних військ, таких, наприклад, як 98-та дивізія. Однак, до складу дивізії псковських десантників входить 3996-й аеромобільний військовий госпіталь. Цей факт свідчить про те, що це з'єднання «крилатої піхоти» призначене для ведення активних наступальних бойових дій як десантно-штурмове з'єднання.
Щодо озброєння, то наприклад 104-й гвардійський десантно-штурмовий полк має у своєму складі самохідно-артилерійський дивізіон 120-мм САУ, а також протитанкову і зенітну батареї. Протитанкова батарея 104-го полку, ймовірно, озброєна 2С25 «Спрут-СД» або 9П157 «Хризантема-С», а зенітна батарея складається із ЗРК типу «Птицелов».
Батальйон танків 76-ї дивізії, імовірно, складається з ОБТ Т-80БВМ. Також у трьох полках дивізії ВДВ є легкоброньована техніка, представлена БТР-Д і БМД різних модифікацій.
Дивізійні полки посилені і великокаліберною артилерією 114-го полку, що складається з 3-х дивізіонів 122-м гаубиць Д-30 і 152-мм САУ «Акація».
Дивізією псковських десантників, з 1948 року до 1950 року, командував легендарний Василь Маргелов, який і стояв біля витоків створення сучасних Повітряно-десантних військ росії.
Бойовий шлях сумнозвісних псковських десантників
У 1991 році підрозділи 76-ї дивізії разом із загоном КДБ «Альфа» брали участь у штурмі телецентру у Вільнюсі.
В період з 1988 по 1992 рік десантники дивізії брали участь у стримуванні міжнаціональних конфліктів(підтримували гібридну агресію) у Вірменії, Азербайджані (Чорний січень), Грузії, Киргизії, Прибалтиці, Придністров'ї, Північній і Південній Осетії.
З 1994 по 1995 роки окремі підрозділи і частини цієї дивізії брали участь у жорстокій і кривавій Першій чеченській війні, залишаючи по собі слід насилля та руйнувань. За офіційними даними, бойові втрати дивізії становили 120 солдатів, сержантів, прапорщиків і офіцерів. Згодом, у 1999–2004 роках, вони стали активними учасниками Другої чеченської війни, сприяючи ескалації конфлікту та зміцненню контролю над регіоном, який потерпав від масштабних гуманітарних катастроф.
У 1999–2001 роках офіцери, солдати і сержанти цієї дивізії брали участь у військовій операції в Косово, де їх присутність викликала суперечки і посилювала напруження в регіоні. У серпні 2008 року підрозділи цього з’єднання були залучені до військової агресії проти Грузії, що призвело до руйнівних наслідків для цієї країни та її населення. Ці дії стали ще одним кроком у реалізації агресивної зовнішньої політики російської педерації, спрямованої на зміцнення впливу в сусідніх державах.
У 2014 році псковські десантники відіграли значну роль у незаконному захопленні Криму, а також у розв’язанні збройного конфлікту на Донбасі, в якому вони брали безпосередню участь у складі незаконних збройних формувань самопроголошених республік. 15-16 серпня для участі в бойових діях на сході України із Пскова була відправлена перша тисяча осіб збірної бригади, щор була складена на основі підрозділів 76-ї десантно-штурмової дивізії. Ця бригада після 18 серпня вступила у бойові дії на території України, перейшовши кордон у Ростовській області. Вона зазнала втрат. Зокрема, батальйонно-тактичні групи сформовані з 234-го та 104-го полків діяли на луганському напрямку. 20 серпня 2014 року у боях за Георгіївку загинули гвардії капітан Короленко Антон (234 ДШП), гвардії сержант Олександр Осипов (104 ДШП) та до взводу десантників. Після невдалої спроби атаки російські сили були змушені відступити, залишивши як трофеї командирський БМД-2К (б/н 275), БМД-2 (б/н 284) та вантажівку КамАЗ з боєприпасами.
3996-й військовий аеромобільний госпіталь дивізії брав участь у Військовій операції росії в Сирії.
Участь у Вторгненні
З початком Повномасштабного Вторгнення 234-й і 104-й полки дивізії, разом із підрозділами 106-ї та 98-ї дивізій ВДВ, а також із 31-ю окремою десантно-штурмовою бригадою та іншими з'єднаннями армії росії почали блокування Києва. Журналісти ідентифікували військовослужбовців 234-го полку цієї дивізії, яких підозрюють у вбивствах цивільних мешканців Бучі та в скоєнні інших військових злочинів.
Влітку 2022 року 76-та дивізія ВДВ, разом із 2-ю і 41-ю загальновійськовими арміями Сухопутних військ Росії, увійшла в угруповання «Центр» в Україні, ведучи бої проти наших Сил Оборони на Сватівсько-Кременській ділянці.
У 2023 році дивізію перекинули на Запорізький напрямок, де вона вела бої проти наших наступальних бригад у складі УВ ЗС рф «Днепр», а у 2024 році почала бої з нашою морською піхотою, що висадилась в Кринках на лівому березі Дніпра.
27 грудня 2023 року російські окупанти розстріляли українських військовополонених під Роботиним у Запорізькій області. Згодом стало відомо, що до злочину могли бути причетні окупанти з 76-ої гвардійської десантно-штурмової дивізії ерефії.
З лютого 2024 року 76-та ДШД ВДВ увійшла до складу Ленінградського військового округу, згідно з указом президента ерефії про військово-адміністративний поділ, де Псковська область належить ЛВО.
В середині листопада стало відомо, що через високі втрати в живій силі російське командування перекидає в Курську область 76-ту десантно-штурмову дивізію для поновлення ведення наступальних штурмових дій.