Чого не вистачає антиТрампізму — Project Syndicate

Хоча плани Дональда Трампа щодо знищення американської демократії необхідно постійно висвітлювати перед виборами 2024 року, центр і ліві мають визнати, чому так багато людей досі підтримують такого кандидата. Для демократів це означає відновлення зв’язку з виборцями робітничого класу та підтримку їхніх інтересів, якими довго нехтували.

БОСТОН. Це унікальні та тривожні часи для Сполучених Штатів. Двічі імпічментований колишній президент, якому зараз висунуто чотири окремі звинувачення у серйозних злочинах, є фактичним лідером однієї з двох основних політичних партій. Переробивши Республіканську партію за своїм іміджем, Дональд Трамп майже напевно стане її кандидатом на президентських виборах 2024 року, попри зростаючу кількість доказів його фінансових проступків і ролі в спробі державного перевороту. Попри те, що демократи показали хороші результати на різних виборах цього місяця, опитування показують, що Трамп випереджає президента США Джо Байдена в ключових штатах, де відбуваються бойові дії. Очевидно, в американській республіці щось не так.

Друге президентство Трампа було б набагато більшою загрозою для демократії, ніж перше. Власний погляд і риторика Трампа свідчать про те, що він ще більше радикалізувався, і тепер його прихильники зробили уроки зі своєї невдалої спроби скасувати вибори 2020 року. Дружні аналітичні центри розробляють плани демонтажу системи стримувань і противаг уряду США, що дозволить Трампу створити поліцейську державу, спрямовану проти його політичних опонентів. Проект Heritage Foundation 2025 має на меті «створити список дій, які необхідно вжити в перші 180 днів нової адміністрації, щоб швидко допомогти американцям, які страждають від руйнівної політики лівих». Центральним у цих зусиллях буде укомплектування ключових посад кадрами Трампа.

Хоча Трамп і його представники в політичному істеблішменті, очевидно, несуть провину за такий жахливий стан справ, так само несуть відповідальність американські ліві та засновані на фактах ЗМІ, які не змогли виробити добре вивірену відповідь. Реакція варіюється від прихованої нормалізації (хто може заперечувати вибір основної партії кандидата?) до прояву нульової терпимості до прихильників Трампа. Але практичний план вирішення ситуації відсутній, хоча на карту поставлено майбутнє американської демократії.

Найбільш багатообіцяючою відповіддю були б дві, здавалося б, суперечливі позиції. По-перше, центр і ліві мають об’єднатися, щоб оголосити Трампа та його найближче оточення смертельною загрозою для Американської Республіки. До його старших лейтенантів слід ставитися як до таких, а не як до балакучих голов, що підвищують рейтинги. Необхідно постійно висвітлювати чітко сформульовані плани Трампа щодо знищення американської демократії.

Але центр і ліві також повинні визнати, що більшість прихильників Трампа мають законні претензії. Це та частина успішної відповіді, якої бракувало. Хоча в русі MAGA, безсумнівно, є сильні білі націоналістичні та расистські елементи, вони далеко не представляють більшість людей, які голосуватимуть за республіканців на наступних виборах.

Значна частка населення США зазнала економічних збитків за останні чотири десятиліття. Реальні (з поправкою на інфляцію) заробітки чоловіків, які мають лише середню освіту або менше, знизилися з 1980 року, а середня заробітна плата майже не змінювалася до кінця 2010-х років. Тим часом доходи американців з вищою освітою та спеціальними навичками (наприклад, програмування) стрімко зросли.

Існує багато причин такої трансформації ринку праці, і деякі з них кореняться в економічних тенденціях, які політики та ЗМІ довго продавали як переваги для працівників. Хвиля глобалізації, яка мала підняти всі човни, застрягла багатьох. Автоматизація, яка мала зробити американське виробництво більш конкурентоспроможним і допомогти працівникам, є найбільшим фактором зниження доходів серед працівників без вищої освіти. Тим часом профспілки, закони про мінімальну заробітну плату та норми, що захищають низькооплачуваних працівників, послабилися.

Багато працівників, які постраждали від цих тенденцій, також відчувають, що втратили соціальні позиції. Правові, політичні та культурні зміни, які допомогли групам, які раніше були в невигідному становищі (меншинам, жінкам, ЛГБТК+ спільноті), збентежили інших. У цьому процесі багато американців обурилися, оскільки вони відчувають, що їхні точки зору та скарги ігноруються основними засобами масової інформації та освіченою технократичною елітою.

У нещодавній статті, економісти Іляна Кузємко, Ніколя Лонге-Маркс і Суреш Найду документують розрив між економічними перевагами менш освічених працівників, з одного боку, та добре освічених працівників і Демократичної партії, з іншого . У той час як звичайні працівники віддають перевагу мінімальній заробітній платі, гарантіям роботи, захисту від торгівлі та зміцненню профспілок, еліти виступають проти таких програм як невиправданого втручання в ринок. Методом, яким Демократична партія надає перевагу для допомоги менш спроможним верствам населення, було просування перерозподілу через систему податків і трансфертів.

Цей розрив між робітниками та лівоцентристськими політиками не обмежується лише США. Як показують економісти Еморі Гетін, Клара Мартінес-Толедано та Томас Пікетті, подібне політичне перегрупування відбулося в 21 західній демократії. У 1950-х і 1960-х роках робітничий клас голосував за лівоцентристські та соціалістичні партії, тоді як заможніші та освіченіші громадяни голосували за праві. Але до 2010 року освіченіші переважно голосували за лівоцентристські партії, а робітники перемістилися вправо, частково через те, що лівоцентристські партії відійшли від політичних позицій, пов’язаних із матеріальними інтересами робітників та іншими пріоритетами.

Щоб змінити цю тенденцію, потрібно змінити не лише конкретну політику, яку схвалюють лівоцентристські партії, але й мову, яку вони використовують. Це також може вимагати проактивних зусиль для просування працівників на керівні посади в партіях, замість того, щоб дозволити високоосвіченій еліті захопити більшість вищих посад.

У США повернення робітників до демократів є не просто обов’язковим для перемоги над Трампом і його помічниками, які виконуватимуть його брудну роботу. Це також важливо для економіки Америки. Регулювання технологічної індустрії та підтримка працівників стануть ключовими проблемами в найближче десятиліття та далі. Ліві центри, які позбавлені голосів робітників, не можуть сподіватися, що витримають нагоду.

Американці, які все ще підтримують демократію, повинні викрити Трампа таким, яким він є, і наполегливо працювати, щоб запобігти його поверненню до влади. Але для цього вони також повинні бути більш поступливими та чуйними до працівників – у тому числі до тих, хто не отримав такої великої вигоди від глобалізації та технологічних змін і може не поділяти всі їхні позиції щодо соціальних і культурних питань.

Автор статті —Дарон Ацемоглу, професор економіки Інституту Массачусетського технологічного інституту.

Джерело: Project Syndicate

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається